FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Ukrajina

Dnešní Ukrajina sice vznikla až po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, ale tradice tohoto státu sahá až do desátého století, kdy byla Kyjevská Rus největším a nemocnějším státem Evropy. Mnohé z této tradice na vás dýchne i dnes.
Jak se neztratit: Ukrajina

Zřejmě nejideálnější období pro návštěvu Ukrajiny je jaro, kdy jsou stromy a louky v plném květu, hlavní turistické atrakce zejí prázdnotou a v porovnání s létem dokonce méně prší. To ale neznamená, že musíte třeba už plánovanou návštěvu země nutně odložit na příští rok. Až do konce srpna budou sice pláže Oděsy a Krymu nacpané k prasknutí, ale na začátku září se opět vylidní a vy můžete využít příjemného období nadcházejícího podzimu.

Vízum levně, nebo rychle

Jako občan ČR budete pro vstup potřebovat především cestovní pas platný ještě minimálně tři měsíce po návratu z Ukrajiny. Česká republika bohužel nemá s Ukrajinou bezvízový styk, takže v pase musí být rovněž volná alespoň jedna stránka pro vylepení víza (podle účelu cesty a profesní orientace žadatele se jich vydává celkem 15 druhů). Jako běžní turisté budete zřejmě žádat o turistické vízum s dobou pobytu do 90 dnů. Klepněte pro větší obrázek
Při podání žádosti musíte společně s pasem předložit ještě aktuální fotografii pasového formátu, vyplněnou žádost o udělení víza (internetová adresa viz kapitola Užitečné kontakty) a pozvání ověřené pasovou službou Ukrajiny nebo turistický voucher, který vám na základě rezervovaných služeb vystaví cestovní kanceláře či agentury. Poplatek je 1 000 Kč pro vízum jednorázové (jedna cesta v průběhu 90 dnů) a 1 200 Kč pro vízum dvourázové (dvě cesty v průběhu 90 dnů). Děti do 15 let zapsané v pasu rodičů vízový poplatek neplatí. Oficiální termín vyřízení víza na konzulárním oddělení Velvyslanectví Ukrajiny v Praze je 14 dní, ale pokud vízum potřebujete rychleji, můžete za 100% expresní příplatek obdržet vízum do sedmi dnů.

Za služby i dolary

Ukrajinská národní měna se jmenuje hrivna (UAH) a dělí se na sto kopejek. Poměr hrivny k české koruně se pohybuje zhruba kolem pěti korun za hrivnu. Nepočítejte ale s tím, že byste ukrajinskou měnu přímo směnili za koruny v některé z českých bank nebo naopak „udali“ české koruny v ukrajinských směnárnách. Nejvhodnější měnou, kterou s sebou můžete vzít (ve formě hotovosti, karty nebo šeků) jsou americké dolary nebo euro.
Nejlepší kurz dostanete v některé z pouličních směnáren, kde je ovšem výměna vždy trochu riskantní. Hotely jsou naproti tomu bezpečné, ale nabízí velmi nízké sazby, takže ideální střední cestou je výměna v bance. Směnit západní měnu na hrivny můžete na mnoha místech, ale cestovní šeky a kreditní karty přijímají jen některé banky a směnárny ve velkých městech. Placení západními měnami v restauracích a obchodech je oficiálně zakázáno, ale mnoho služeb zaměřených na turisty je z tohoto pravidla vyjmuto, takže třeba v turistických kancelářích nebo půjčovnách aut můžete platit přímo dolary či eury.

Konzervy nechejte doma

Jídlo je na Ukrajině docela levné, takže vydatně najíst se můžete v restauracích za zhruba stejné ceny jako u nás. Vydatný oběd pořídíte v levnější restauraci zhruba za 10–15 UAH (polévka/boršč okolo 3 UAH, hlavní jídlo 5–10 UAH, pivo 2 UAH). Samozřejmě, že existují i restaurace vyšších cenových kategorií a zvlášť v Kyjevě není problém dát za oběd pro jednoho člověka víc než 40 UAH. To je ovšem zhruba dvě stě korun, což je pro našince pořád přijatelné. V lepších restauracích, kde jsou turisté hlavními a často jedinými návštěvníky, je obvyklé nechávat spropitné ve výšce 5–10 %, jinde je k účtu automaticky připočítáno 5 % pro obsluhu.
Můžete samozřejmě ušetřit nákupem potravin v obchodech a přípravou vlastního jídla. Základní potraviny jsou zhruba stejně drahé jako u nás, cukrovinky a dovozové potraviny o cca 20 % dražší než v ČR. Výběr je ale slabší a na samoobsluhy narazíte výjimečně. Smlouvání na některé z nesčetných tržnic s jídelními stánky (stejně jako v tržnicích se suvenýry a rukodělnými výrobky) je běžné a někdy dost tvrdé.

Šetrný noční vlak

V zemi je s výjimkou chráněných krajinných oblastí a kolem hlavních cest málo oficiálních míst na stanování. Proto se většinou musíte poohlídnout po kvalitnějším a dražším ubytování.
Klepněte pro větší obrázekNajít v ukrajinských městech ubytování v soukromí není problém. Stačí se procházet se zavazadly a „naháněči“ si vás najdou sami. V turistických oblastech a větších městech jsou agentury, které ubytování v soukromí zprostředkovávají. Ceny této formy bydlení jsou přijatelné, ale kvalita za nimi mnohdy pokulhává. Podobně jsou pestré i ceny, které se zhruba pohybují v intervalu 10–40 UAH na osobu a noc.
Nejlepší hotely jsou v Kyjevě, Oděse a Jaltě, kde jsou zároveň nejvyšší ceny. Noc v hotelu střední kategorie vás bude stát zhruba 100–125 UAH; luxusní hotely si účtují od 150 UAH za osobu a noc.
I když si budete na cestách žít na relativně vysoké noze, téměř určitě vám bude na denní útratu stačit kolem 250 UAH (cca 1 300 Kč) na den. Jedním z tipů, jak ušetřit za ubytování je využívat při delších přesunech noční vlaky, ve kterých se docela obstojně vyspíte i přepravíte.

Trolejbusem meziměstsky

Letadlem je možné se v zemi přepravit mezi největšími městy minimálně jednou denně. Letenka z Kyjeva do Oděsy/Lvova/Užhorodu stojí cca 200 UAH/180/150 UAH.
Vlaky jezdí poměrně přesně a dá se v nich velmi dobře přespat. Jízdenky na vlak lze koupit na každém nádraží, ale především v létě jsou vlaky plné, a proto je vhodné kupovat jízdenku co nejdříve. Existuje několik kategorií vlaků a vagonů. Pro turistu, který chce ušetřit, je nejvýhodnější třída tzv. plackarta. Pro orientaci – jízdenka v této třídě stojí na trase z Kyjeva do Charkova/Lvova/Užhorodu 40/35/40 UAH. Další informace o vlacích najdete například na www.railwayukr.com a www.poezda.net.
Autobus je vhodné použít pro dopravu na místa, kam vlaky nejezdí, například podél jižního pobřeží Krymu. Autobusy jsou zhruba stejně drahé jako levná třída vlaků. Pro nástup je potřeba pamatovat na to, že ve městech bývá několik autobusových nádraží.
Kuriozitou, na kterou asi sotva budete zvyklí, jsou meziměstské trolejbusy. Nejdelší trolejbusová linka Simferopol–Jalta jede asi 2,5 hodiny a cena lístku je 6,50 UAH.

Nucené připojištění

I když se na cestu pojistíte, což byste rozhodně měli udělat, stejně budete na hranicích muset uhradit připojištění pro cizince ve výši 10 USD na osobu. Za ošetření budete muset platit, ale připravte se na nižší úroveň lékařských služeb. Existují zde i soukromé ordinace na vyšší úrovni, které ovšem mají také znatelně vyšší ceny.

Ve druhé kapitole článku najdete užitečné kontakty, internetové adresa, slovníček a další.

Další kapitola
 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Vizum
Mirka
5. 4. 2005, 09:24
Re: Vizum
collin
29. 3. 2005, 23:11
Vizum
bobr
29. 3. 2005, 21:02
Ukrajina
jose
25. 3. 2005, 10:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená