FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Turecko

V mysli některých turistů vyvolává Turecko představy sultánů s jejich harémy a zástupy služebníků, orientálním luxusem, dvorskou dekadencí a intrikami. To je ale velmi zastaralá představa současného moderního státu, jehož bohatá historie je ovšem patrná na první pohled.
Jak se neztratit: Turecko

Trója, Pergamon, Efes, Milétos a Halikarnas jsou jména měst opředených bájemi a mýty starého Řecka. Tyto antické památky prvořadé důležitosti ovšem neleží na současné řecké půdě, ale v Turecku. Po několika dnech pobytu vás už nepřekvapí, že většina současných moderních tureckých měst má římskou minulost a jsou citována v Bibli.

Počasí pro každého

Turecko je velká a extrémně členitá země s množstvím mikroklimatických oblastí. S ohledem na tuto skutečnost se dá říct, že příhodné počasí najdete v některé z částí země prakticky v kteroukoli roční dobu. Přesto se dá říci, že nejvhodnější měsíce pro návštěvu Turecka jsou od dubna, květen a červen společně se zářím a říjnem. V tuto dobu je příjemné podnebí jak na pobřeží Egejského i Středozemního moře, tak v Istanbulu. V jinak nesnesitelně horké centrální části země je chladněji a na většině území (s výjimkou pobřeží Černého moře) padá málo srážek. Klepněte pro větší obrázek

Hlavní turistická sezona trvá od července zhruba do poloviny září. V tuto dobu je v Turecku nejvíc turistů a v návaznosti na to stoupají ceny ubytování a ostatních služeb na maximu. Naopak nejméně turistů a nejnižší ceny jsou tady od listopadu do března. Pro vodní sporty jsou nejideálnější červen a září, ale velmi dobré měsíce jsou také květen, červen, říjen a listopad.

Až do minulého roku bylo potřebné mít pro cestu do Turecka platné vízum. Tato povinnost byla zrušena a do turecka se nyní dostanete s platným cestovním pasem.

Cestovní šeky? O banku dál, prosím

Kurz turecké měny téměř stabilně klesá, a proto se vám s výměnou peněz rozhodně vyplatí počkat až na místo. Někdy je dokonce moudré měnit každých pár dní a ne všechno naráz na začátku pobytu. Obdobně není chytré nechávat si větší množství lir „pro příště“. Před odjezdem zpět domů tedy vše vyměňte na dolary, nebo utraťte.

S výměnou cestovních šeků byste mohli mít problémy, protože i zaměstnancům bank občas připadá nezbytná administrativní procedura příliš složitá, a proto vás pošlou někam jinam. Každopádně nejlepší je měnit šeky v bankách, jelikož obchody a půjčovny aut vám nabídnou výrazně horší kurz. Vždy je potřeba předložit cestovní pas, což po vás občas mohou požadovat i při výměně hotovosti. Platební a kreditní karty jsou v Turecku použitelné především ve velkých městech, kde je i dostatek bankomatů pro výběr hotovosti.

Nejlevnější Evropa

Turecko patří podle mnoha měřítek do "velké" Evropy a určitě se tak řadí mezi nejlevnější země starého kontinentu. Minimální denní náklady se pohybují kolem 20–25 USD; za tuto částku si můžete dovolit nocování v penzionech, jídlo v restauraci jednou denně a dopravu nejlevnějšími autobusy a vlaky. Za částku asi o 15 USD vyšší můžete využít komfortnější hromadné dopravní prostředky, spát v jedno- či dvouhvězdičkových hotelech a většinou se stravovat v restauracích.

Suma od padesáti do sta dolarů již reprezentuje luxus v tří- a čtyřhvězdičkových hotelech, stravování výhradně v dobrých restauracích a leteckou dopravu na delší vzdálenosti. Nejvyšší ceny jsou ve velkých městech (především Istanbul) a postupně klesají směrem na východ.
Klepněte pro větší obrázekSpropitné od vás většinou nebude očekávat obsluha v nejlevnějších restauracích. Někde si ale k účtu automaticky přičtou 10–15 % "obslužného", a protože tato částka automaticky připadá vrchnímu číšníkovi, bude po vás obsluha navíc chtít 5–10% spropitné. Taxikářům se spropitné dávat nemusí, ale rozhodně je potřeba s nimi předem smluvit částku za dopravu. Smlouvání je především na tržištích prakticky nutností.

Pod tureckým širákem

Klasických kempů je v Turecku poměrně dost, ale levnější možností přespání pod otevřenou oblohou je ubytování na střeše hotelu, případně na hotelové zahradě s možností využívat hotelové zařízení. Obvykle za tuto službu zaplatíte od tří do šesti dolarů. Oficiální kempy s veškerým potřebným vybavením jsou prakticky stejně drahé jako levné hotely. Kempování na divoko může být v některých částech země nebezpečné. Navíc se na vás policie pravděpodobně nebude dívat přátelsky a pro obyvatele okolních vesnic se stanete hlavní atrakcí večera, což vám nemusí být příjemné.

Který hotel vybrat?

Klasických hostelů v Turecku moc nenajdete a většina z existujících je prakticky totožná (cenami i kvalitou ubytování) s levnými hotely. Přespání v hostelu či nejlevnějším hotelu vás bude stát od 5 USD za jednolůžkový pokoj v malém městě na východě po 20–30 USD za dvojlůžkový pokoj v Istanbulu. Pokoje za méně než 10 USD většinou nemají ani umyvadlo.

Hotely, které už mají nějakou tu hvězdičku, jsou už dost luxusní, vybavené výtahy a nosiči zavazadel v hotelových uniformách. Jedna až tři hvězdičky ukazují na pokoj za zhruba 20–90 USD na noc; čtyři a pět hvězdiček – připravte si 90–250 USD za pokoj.

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená