Trója, Pergamon, Efes, Milétos a Halikarnas jsou jména měst opředených bájemi a mýty starého Řecka. Tyto antické památky prvořadé důležitosti ovšem neleží na současné řecké půdě, ale v Turecku. Po několika dnech pobytu vás už nepřekvapí, že většina současných moderních tureckých měst má římskou minulost a jsou citována v Bibli.
Počasí pro každého
Turecko je velká a extrémně členitá země s množstvím mikroklimatických oblastí. S ohledem na tuto skutečnost se dá říct, že příhodné počasí najdete v některé z částí země prakticky v kteroukoli roční dobu. Přesto se dá říci, že nejvhodnější měsíce pro návštěvu Turecka jsou od dubna, květen a červen společně se zářím a říjnem. V tuto dobu je příjemné podnebí jak na pobřeží Egejského i Středozemního moře, tak v Istanbulu. V jinak nesnesitelně horké centrální části země je chladněji a na většině území (s výjimkou pobřeží Černého moře) padá málo srážek. 
Hlavní turistická sezona trvá od července zhruba do poloviny září. V tuto dobu je v Turecku nejvíc turistů a v návaznosti na to stoupají ceny ubytování a ostatních služeb na maximu. Naopak nejméně turistů a nejnižší ceny jsou tady od listopadu do března. Pro vodní sporty jsou nejideálnější červen a září, ale velmi dobré měsíce jsou také květen, červen, říjen a listopad.
Až do minulého roku bylo potřebné mít pro cestu do Turecka platné vízum. Tato povinnost byla zrušena a do turecka se nyní dostanete s platným cestovním pasem.
Cestovní šeky? O banku dál, prosím
Kurz turecké měny téměř stabilně klesá, a proto se vám s výměnou peněz rozhodně vyplatí počkat až na místo. Někdy je dokonce moudré měnit každých pár dní a ne všechno naráz na začátku pobytu. Obdobně není chytré nechávat si větší množství lir „pro příště“. Před odjezdem zpět domů tedy vše vyměňte na dolary, nebo utraťte.
S výměnou cestovních šeků byste mohli mít problémy, protože i zaměstnancům bank občas připadá nezbytná administrativní procedura příliš složitá, a proto vás pošlou někam jinam. Každopádně nejlepší je měnit šeky v bankách, jelikož obchody a půjčovny aut vám nabídnou výrazně horší kurz. Vždy je potřeba předložit cestovní pas, což po vás občas mohou požadovat i při výměně hotovosti. Platební a kreditní karty jsou v Turecku použitelné především ve velkých městech, kde je i dostatek bankomatů pro výběr hotovosti.
Nejlevnější Evropa
Turecko patří podle mnoha měřítek do "velké" Evropy a určitě se tak řadí mezi nejlevnější země starého kontinentu. Minimální denní náklady se pohybují kolem 20–25 USD; za tuto částku si můžete dovolit nocování v penzionech, jídlo v restauraci jednou denně a dopravu nejlevnějšími autobusy a vlaky. Za částku asi o 15 USD vyšší můžete využít komfortnější hromadné dopravní prostředky, spát v jedno- či dvouhvězdičkových hotelech a většinou se stravovat v restauracích.
Suma od padesáti do sta dolarů již reprezentuje luxus v tří- a čtyřhvězdičkových hotelech, stravování výhradně v dobrých restauracích a leteckou dopravu na delší vzdálenosti. Nejvyšší ceny jsou ve velkých městech (především Istanbul) a postupně klesají směrem na východ.
Spropitné od vás většinou nebude očekávat obsluha v nejlevnějších restauracích. Někde si ale k účtu automaticky přičtou 10–15 % "obslužného", a protože tato částka automaticky připadá vrchnímu číšníkovi, bude po vás obsluha navíc chtít 5–10% spropitné. Taxikářům se spropitné dávat nemusí, ale rozhodně je potřeba s nimi předem smluvit částku za dopravu. Smlouvání je především na tržištích prakticky nutností.
Pod tureckým širákem
Klasických kempů je v Turecku poměrně dost, ale levnější možností přespání pod otevřenou oblohou je ubytování na střeše hotelu, případně na hotelové zahradě s možností využívat hotelové zařízení. Obvykle za tuto službu zaplatíte od tří do šesti dolarů. Oficiální kempy s veškerým potřebným vybavením jsou prakticky stejně drahé jako levné hotely. Kempování na divoko může být v některých částech země nebezpečné. Navíc se na vás policie pravděpodobně nebude dívat přátelsky a pro obyvatele okolních vesnic se stanete hlavní atrakcí večera, což vám nemusí být příjemné.
Který hotel vybrat?
Klasických hostelů v Turecku moc nenajdete a většina z existujících je prakticky totožná (cenami i kvalitou ubytování) s levnými hotely. Přespání v hostelu či nejlevnějším hotelu vás bude stát od 5 USD za jednolůžkový pokoj v malém městě na východě po 20–30 USD za dvojlůžkový pokoj v Istanbulu. Pokoje za méně než 10 USD většinou nemají ani umyvadlo.
Hotely, které už mají nějakou tu hvězdičku, jsou už dost luxusní, vybavené výtahy a nosiči zavazadel v hotelových uniformách. Jedna až tři hvězdičky ukazují na pokoj za zhruba 20–90 USD na noc; čtyři a pět hvězdiček – připravte si 90–250 USD za pokoj.