FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Srí Lanka

Cejlon byl po mnoho let britskou kolonií a změna jména, skoro čtvrt století po osamostatnění, v roce 1972, vnesla do řad turistů zmatek, který do jisté míry přetrvává dodnes. Každopádně, pokud se chystáte na Cejlon, měli byste vědět, že přistanete na Srí Lance.
Jak se neztratit: Srí Lanka

Klima na Srí Lance je tropické, má tedy svá období sucha a období dešťů, která jsou poměrně jednoznačně oddělena. Podnebí země ovlivňují dva monzuny. Monzun, kterému místní říkají „Yala“, přináší vydatný déšť do jihozápadní poloviny země v období mezi květnem a srpnem. Období sucha tady trvá od prosince do března. „Maha“ vane od října do ledna a přináší vláhu na sever a východ ostrova mezi říjnem a lednem. Sucho je v těchto částech země od května do září. Na severu a východě spadne v porovnání s jihozápadem (tam asi 4000 mm z rok) jen asi ¼ srážek.

Na Srí Lanku můžete jet prakticky kdykoli, ale za nejvhodnější pro poznávání západního a jižního pobřeží a hornaté části země je Klepněte pro větší obrázekpovažováno období mezi prosincem a březnem. Od dubna do září zase můžete za ideálních klimatických podmínek obdivovat pozůstatky starobylých měst ve střední části země.

Do měsíce jednoduše

Jako občan ČR musíte mít na Srí Lanku vstupní vízum, které ovšem není nijak těžké získat. Stačí vám k tomu český cestovní pas s platností aspoň o dva měsíce delší než je platnost víza, o něž žádáte a dostatek peněz. Vízum dostanete zdarma při příletu na Srí Lanku, ale musíte prokázat, že máte hotovost nebo šeky v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu a k tomu rezervované ubytování. Turistické vízum má obvykle platnost 30 dní.
V případě, že si chcete pobyt v zemi prodloužit, musíte se s dostatečným předstihem zaregistrovat na srílanském cizineckém úřadě, který najdete jej pod názvem „Aliens Bureau“ v přízemí budovy New Secretariat Building, Colombo 1. Potom vám vízum prodlouží srílanský imigrační úřad (Department of Immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo 1, tel.: 00941/29851, 288 13 63, 436 353).
Jestliže dovážíte či vyvážíte cizí měnu přesahující ekvivalent 5 000 USD, musíte tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení.

Rupie jen na památku

Národní měnou Srí Lanky je, podobně jako v blízké Indii, rupie (Rs). Když budete přemýšlet, kolik peněz a v jaké formě si s sebou vzít na cestu, vzpomeňte si na staré pořekadlo o vejcích v jednom košíku a rozdělte své prostředky přinejmenším do dvou peněžních forem.
Jednou z nich by měla být hotovost – hlavní západní měny jsou k výměně přijímány ve všech směnárnách a bankách, které najdete ve větších městech a turistických centrech. Bankovkami vysokých nominálních hodnot (500 Rs, 1 000 Rs) plaťte tamtéž, protože na vesnici byste měli s jejich rozměňováním problémy. Kromě železné hotovostní rezervy, kterou noste nejlépe pod svrchním oděvem, s sebou určitě vezměte kartu. Platit bezhotovostně můžete v mnoha obchodech větších měst, kde je rovněž poměrně rozsáhlá síť bankomatů pro výběr hotovosti. Neměli byste mít problém s kartami EC/MC a Visa, ale pro jistotu konzultujte možnost platby přímo ve vaší bance v ČR. Můžete s sebou vzít i nějaké cestovní šeky (nejlépe Thomas Cook nebo American Express), které vám za poplatek kolem 200 Rs vymění za hotovost ve velkých bankách.  Každopádně ale těsně před odletem ze země vyměňte všechny rupie zpět na volně směnitelné měny. Jednak je ze Srí Lanky povoleno vyvézt maximálně 250 Rs a mimo ostrov byste se rupií stejně těžko zbavovali.

Dvojí ceny i spropitné

Lanka, jak se zemi běžně říká, určitě není nejlevnější místo na světě, ale velmi pravděpodobně se na největší části vašich nákladů na cestu bude i tak podílet cena za letenku. Každopádně ale země zapadá do celosvětově uplatňovaného schématu chudé země s rozvinutým turistickým ruchem, která se snaží z „bohatých“ turistů vytřískat maximum. To pochopitelně platí především o přístupu k turistům v obchodech všeho druhu, ale vztahuje se o i na oficiální postoj vlády, která například určuje dvojité vstupní ceny do památek a národních parků. Důsledkem jsou tak markantní rozdíly jako například u cen za vstup do parku Udawattakella ve městě Kandy, kde rodilí Srílančané platí 25 Rs a cizinci 575 Rs, tedy přesně třiadvacetkrát více. Ceny za vstup do nejatraktivnějších lokalit se často uvádějí v dolarech. Například za prohlídku kteréhokoli z trojice měst Anuradhapura, Sigiriya a Polonnaruwa zaplatíte 15 USD.
Velmi přijatelné jsou ceny jídla. Vydatnou večeři v místní restauraci pořídíte za méně než 100 Rs. Až trojnásobek se ovšem platí za prakticky totéž v místních hotelech a guesthousech. Za luxusní večeři v nejlepší restauraci zaplatíte kolem 2 000 Rs, tedy zhruba 600 Kč. Ceny za jídlo v restauracích většinou automaticky zahrnují 10% částku za obsluhu, ale obsluhující personál z nich zpravidla nedostane ani rupii. Proto nechejte podle vašeho uvážení k účtu ještě asi 10% spropitné. Při nákupech mimo obchody s pevnými cenami byste vždy měli smlouvat.

Smlouvejte i mimo sezonu

Počítejte s tím, že ubytování vám do osobního rozpočtu udělá hned po ceně za letenku největší díru. Na tom, zda do země přijedete v sezóně nebo mimo ni, záleží, jak velká díra to bude. Sezóna začíná na západním a jižním pobřeží v polovině prosince a končí v březnu příchodem dešťů. Východní pobřeží má sezónu od začátku dubna do září. Mimo tato období budete ubytování za výrazně nižší než námi uváděné sezónní ceny, ale o usmlouvání nižší částky se samozřejmě můžete pokusit kdykoli.
Klepněte pro větší obrázekPonecháme-li stranou předražené ubytování  v bungalovech národních parků, kde jedna noc stojí skoro 60 USD, dá se říct, že máte vždy na výběr z různých úrovní ubytovacích zařízení. Jednak jsou tu jednoduché penziony, kde můžete mít dvoulůžkový pokoj na jednu noc za méně zhruba 500 Rs. Nejsou to ovšem penziony evropského stylu, takže zejména hygienické podmínky mohou odradit méně otrlé. Lepší penziony se ovšem kvalitou blíží levným hotelům, kde za jednu noc zaplatíte zhruba 1 000 Rs a za částku o 500 Rs vyšší můžete vždy očekávat prostorný a čistý dvoulůžkový pokoj. Moderní hotel vyšších kategorií mají často tenisové kurty, bazény a podobně. Jedna noc (opět cena za dvoulůžkový pokoj) vás tady ovšem přijde na 35–100 USD i víc.

Přesnost u vlaků nečekejte

Jediná vnitrostátní letecká linka existuje mezi hlavním městem Colombem a na severu umístěným městem Jaffna. Tři společnosti, které linku provozují si za jednosměrnou/zpáteční letenku účtují 2 500–4000/4 500–7 000 Rs. Jsou to Lionair, Serendib Express a Expo Aviation
Páteří srílanské dopravy jsou autobusy. Hlavním dopravcem je státem vlastněná společnost CTB, vedle níž funguje množství soukromých dopravců. Meziměstské soukromé „expresní“ autobusy jsou asi dvakrát dražší než CTB, ale zároveň mnohem komfortnější a zpravidla i rychlejší. Pak existují autobusy „obyčejné“, které mají ceny i služby srovnatelné s CTB. Například za cestu z Kandy do Colomba (cca 120 km) zaplatíte zhruba 50 Rs u CTB a asi 100 Rs za soukromý autobus s klimatizací.
Ačkoli vlaky jsou docela příjemným způsobem dopravy, jejich dosažnost je v porovnání s autobusy malá a bývají velmi často zpožděné. Zpoždění bývá tak velké, že jej na nádraží často uvádějí jako „čtvrtdenní“ nebo „půldenní“. Vlak tedy berte jako zajímavou a stále levnou možnost – první třída ve vyhlídkovém voze z Colomba do Kandy stojí 180 Rs, druhá třída jen 72 Rs. Další možností dopravy po ostrově jsou samozřejmě automobily (viz Jak na Srí Lanku i na Srí Lance).

Na jihu a v centru bezpečno

Lékařská péče je ve větších městech a turistických letoviscích na vcelku dobré úrovni. Každopádně před odletem konzultujte na některém z oddělení cestovní medicíny nutnost očkování, případně se nechejte vybavit antimalariky.
Vzhledem k dosud neukončené občanské válce jsou některé severní části ostrova cizincům nepřístupné. Střední a jižní část Srí Lanky je však zcela bezpečná. Pokud máte nějaké pochybnosti o bezpečnosti této destinace, sledujte zprávy v tisku a televizi, případně se aktuálně informujte na konzulátě Srí Lanky v Praze nebo mailem na konzulátu ČR na Srí Lance.
 

Další kapitola
 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Doplnění
Patrik Chrz
11. 3. 2005, 11:58

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená