FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Spojené státy americké

Spojené státy americké jsou příliš veliké na to, abychom je mohli popsat detailně. Pokusíme se proto zprostředkovat především informace potřebné k tomu, abyste se do USA dostali a zhruba věděli, co zajímavého tam můžete vidět.
Jak se neztratit: Spojené státy americké

Začátek jara je pro cestu do „Států“ stejně dobrý, jako kterékoli jiné období. I při orientaci pouze podle počasí najdete na území USA vždy ideální místo, kde bude právě takové počasí, po jakém toužíte. Na východním pobřeží a na severu země jsou velmi drsné zimy a v létě tady teploty šplhají i nad 35 °C. To ovšem nic není proti letním teplotám v Kalifornii, na Floridě a v Arizoně, kde určitě neprokřehnete ani v zimě.

Kudy kamKlepněte pro větší obrázek

Na východním pobřeží byste si rozhodně neměli nechat ujít Niagarské vodopády na hranici s Kanadou. Pokud chcete roztočit ušetřené peníze, můžete se stavit i v kasinech Las Vegas. Na jihu pověstné Floridy se chovají aligátoři, které můžete dokonce často vidět, jak se plazí z jedné strany silnice na druhou.
Na středozápadě by vám neměly uniknout pověstné Rocky Mountains či město kovbojů El Paso, v Texasu. Na západním pobřeží najdete ohromující Grand Canyon a Saguaro National Park v Arizoně, Monument Valley, Delicate Arch a Bryce Canyon v Utahu, Holywood či Yosemitský park.

Kolik dáte za letenku

Spojené státy jsou daleko, ale letů z Evropy do USA je tolik, že konkurence stlačila ceny na poměrně přijatelnou úroveň. Cena letenky každopádně záleží na konkrétním cíli vašeho letu (západní, nebo východní pobřeží USA), ale často můžete narazit na velmi výhodné akce. Výhodné spojení na Floridu obvykle poskytuje společnost Iberia. Také do Washingtonu se dostanete poměrně levně. Z Prahy tam létá několik společností a cena za zpáteční letenku v ekonomické třídě je se v nižším cenovém pásmu pohybuje kolem 10–11 tisíc Kč + letištní poplatky. Na západním pobřeží ležící San Francisco je už dražší destinací. Při troše štěstí však také do této destinace můžete sehnat letenku v cena od 12 000 Kč + letištní poplatky.

Peníze vás nepřekvapíKlepněte pro větší obrázek

Národní měna Spojených států je samozřejmě americký dolar (USD), který se dělí na sto centů. Dovoz ani vývoz měny není omezen, ale částku nad 10 000 USD musíte uvést ve formuláři CF 4790, který vydává celní úřad USA.
V ideálním případě si s sebou vezměte kombinaci hotovosti, šeků a kreditní kartu. Měnit na dolary byste měli už v ČR, protože české koruny budete v USA směňovat jen s krajními obtížemi. Dokonce ne všechny banky mají směnárnu. Placení kreditními kartami nebo vybírání hotovosti z kreditní karty je ovšem zcela bez problémů. Nejčastěji používanými kartami jsou American Express, Diners Club, Mastercard a Visa. Platit můžete i cestovními šeky. Při jejich použití k placení můžete být požádáni o předložení ID karty (občanský průkaz), pasu nebo řidičského průkazu, aby se potvrdila věrohodnost vašeho šeku. Poštovní šeky nejsou v USA přijímány.

Bydlete podle peněženky

Na jeden týden cestování budete potřebovat zhruba 300–500 USD, ale konkrétní částka samozřejmě záleží na tom, co chcete vidět a kde budete bydlet. Jednou z možností ubytování jsou mládežnické hostely (Youth hostels), kterých je v USA přibližně 160. Najdete je po celých Spojených státech a za bezpečné a čisté ubytování zaplatíte 10–20 USD za noc. Oblíbené jsou ubytovny YMCA, kde se platí 15–28 USD za noc.
O něco vyšší částku zaplatíte za tzv. „Budget Motels“. V některých můžete mít pokoj pro 4 lidi za přijatelných 30–50 USD za noc. Při shánění ubytování můžete volat bezplatné linky velkých motelových řetězců Best Western 1-800-5281234, Days Inn 1-800-222-3297, Howard Johnson 1-800-446-4656.

Vlakem, letadlem, autobusem

Železniční dopravu v USA zabezpečuje firma Amtrak (www.amtrak.com). Je ale rozšířená méně, než byste asi čekali. Vzhledem na obrovské vzdálenosti na americkém kontinentě volí rodilí Američané i turisté raději leteckou přepravu, která je v porovnání s vlakem nejen rychlejší a pohodlnější, ale dokonce i levnější.
Z obdobných důvodů jako vlaky nejsou na velmi dlouhé vzdálenosti příliš využívány ani autobusy. Velké množství linek obhospodařuje firma Greyhound (www.greyhound.com). Na Východním pobřeží má zastoupení také dopravní společnost Adirondack Trailways.

Autem? Většinou ne stopem

Autostop je v USA rozšířený minimálně, i když jízda automobilem je pro Američany druhou přirozeností. Abyste se tedy mohli přepravit autem, budete si muset nějaký vůz půjčit, nebo dokonce koupit. V prvém případě můžete mít menší auto na týden za zhruba 200 USD, přičemž galon (3,785 litrů) benzínu stojí mezi 2.00–2.20 USD. Doporučujeme půjčovat jen auta s „unlimited mileage“, u nichž neplatíte za ujeté kilometry. K půjčení automobilu potřebujete kreditní kartu a řidičský průkaz.
Důležité je uvědomit si, že každý stát USA má vlastní dopravní predpisy. Musíte dodržovat rychlostní limity (jsou značené v mílích za hodinu), protože jejich překročení by pro vás mohlo znamenat pokutu 100 USD a víc. Nesmíte nejen jezdit pod vlivem alkoholu, ale ve většině států dokonce nesmíte mít v autě otevřené žádné alkoholické nápoje, i když nejste šofér.

Další kapitola
 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

hihihi
hejhulak
18. 3. 2005, 01:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená