FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Rumunsko

Rumunsko je místem legend a přírodních krás. Hrabě Drákula zřejmě věděl, proč si vybral pozapomenutou zemi plnou impozantních středověkých hradů a měst s horizontem rozeklaných skalních vrcholů.
Jak se neztratit: Rumunsko
Masová turistika v Rumunsku stále ještě znamená vás, koně s povozem a několik přihlížejících zemědělců. Jen málo zemí východní Evropy se navíc může chlubit takovou kulturní pestrostí. Transylvánská města jsou jako vystřižená ze středověkého Německa či Maďarska, západní Rumunsko připomíná Rakousko-uherskou monarchii a jihovýchodní část země má nepřehlédnutelný římsko-turecký nádech.

Teď nebo po prázdninách

Průměrná roční teplota dosahuje na jihu země 11 °C, ale v horách jsou to jen dva stupně nad bodem mrazu. Zima může být v celém Rumunsku velmi studená, plná sněhu a mlh od poloviny prosince až do dubna. V létě je naopak velmi horko především na pobřeží Černého moře. Nejvíc prší v horách; delta Dunaje je naopak nejméně deštivým rumunským regionem.

Klepněte pro větší obrázekNejlepšími měsíci pro návštěvu Rumunska bezpochyby jsou květen a červen; velmi vhodná doba je také září a začátek října. Tyto měsíce jsou ideální, pokud chcete hodně chodit za příznivého počasí po horách a neradi se o tento zážitek dělíte se stovkami stejně zaměřených lidí. Pokud si ale chcete zalyžovat, je pro vás ideální zima, kdy se turistický ruch soustředí do horských středisek, jako je například Poina Brasov.

Peníze přes závory

Pro cestu do Rumunska potřebujete podobně jako do mnoha jiných evropských zemí jen pas. Bez víza na rumunském území pobývat až 30 dní a na tuto dobu neexistuje přihlašovací povinnost. Při přechodu hranic po vás rumunští celníci ovšem mají právo požadovat stejné náležitosti, které požadují od rumunských občanů čeští celníci. Především můžete být požádáni, abyste předložili dostatečnou částku umožňující pobyt v hodnotě cca 30 USD na osobu a den nebo pozvání ověřené cizineckou policií (ne starší než 90 dnů ode dne jeho ověření) nebo doklad potvrzující zaplacení služeb spojených s pobytem cizince na území nebo doklad potvrzující, že služby budou poskytnuty bezplatně.

Klepněte pro větší obrázekVývoz a dovoz valut je omezen. Dovážet můžete měnu do hodnoty 10 000 USD; vyvážet lze maximálně 500 000 ROL a 10 000 USD. Na částky převyšující toto omezení je nutno předložit celní prohlášení.

Dolar vám na vesnici zůstane

Rumunská měna se nazývá leu (ROL, plurál lei), který se dělí na 100 bani. Do roku 1989 byl leu pevně navázán na americký dolar, v té době se směňovalo devět lei za jeden dolar. Od okamžiku, kdy byla vazba zrušena, nastal pro rumunskou měnu nezadržitelný pád charakterizovaný vysokou inflací. Mnohé naznačují už hodnoty bankovek, které se vydávají v nominálních hodnotách od tisíce do sto tisíc lei. V současnosti za jeden dolar dostanete zhruba 35 000 lei (viz Kurzy měn).
 
Vzhledem k nestálosti rumunské měny uvádíme v tomto článku všechny měny v dolarech, které jsou společně s eury nejvhodnější měnou na cestu. Dolarové bankovky vydané před rokem 1990 ovšem nejsou kvůli horším ochranným prvkům přijímány. Získat výměnou za tvrdé valuty hrst místních bankovek není v Bukurešti a dalších velkých městech žádný problém. O to těžší, mnohdy téměř nemožné, je uskutečnit směnu v zapadlých vesničkách.

Omezený výběr

Ať už jdete do banky nebo se rozhodnete využít služeb některé směnárny, vždy s sebou mějte pas, který je pro výměnu nezbytný a schovávejte potvrzení o výměně. Budete je potřebovat pro výměnu zbylých lei zpět na dolary či eura. To ovšem můžete provést jen vy vybraných pobočkách některých bank a navíc jen do hodnoty padesáti dolarů.
 
Kromě hotovosti určitě mějte část svých finančních prostředků ve formě cestovních šeků. Ty ale berte především jako železnou rezervu, protože směnit je můžete téměř výhradně v bankách; platit jimi přímo v obchodech je prakticky vyloučeno.
 
Platební a kreditní karty jsou přijímány v luxusnějších hotelech, restauracích a obchodech ve většině měst, nezbytné jsou při vypůjčení automobilu. Bankomaty, v nichž můžete vybrat hotovost, jsou ve městech běžné. Maximální částka, kterou si můžete jednorázově vybrat je ovšem bankami omezena na 75–90 USD.

Na jídle ušetříte

Rumunsko je relativně levná země, kde nejvyšší část cestovních nákladů spolkne ubytování. Nejdražší jsou ubytovny a hotely v hlavním městě. Postel v noclehárně se společnými sprchami a toaletami blízko vlakového nádraží stojí v Bukurešti zhruba 10 USD. Ubytování v soukromí začíná také na této částce. V kterémkoli z hotelů umístěných ve snesitelné blízkosti centra, zaplatíte za dvojlůžkový pokoj bez koupelny přinejmenším 30 USD.Klepněte pro větší obrázek
 
Naproti tomu není problém se levně najíst. Vyjma Bukurešti, kde částku za oběd pro jednoho člověka stěží srazíte pod 5 USD. Spropitné se od vás bude očekávat jen v lepších bukurešťských restauracích, mimo hlavní město bývá dokonce nežádoucí. Levné je vstupné do muzeí a historických památek. Za tři dolary můžete jet asi sto kilometrů vlakem či autobusem.

U cizích jako doma

V mnohých kempech najdete malé dřevěné chaty pro dva nebo čtyři lidi, ale spací pytel musíte mít vlastní. Přespání vás přijde asi na 5 USD. Jestliže chcete i na této položce maximálně šetřit, můžete spát volně, což je obvyklé zejména na černomořských plážích. Neorganizované kempování je ovšem zakázáno v deltě Dunaje, kde za povolení postavit stan v přesně vymezené kempové oblasti, zaplatíte jeden dolar.
Dobrou možností, jak za přespání neplatit horentní částky a navíc poznat Rumuny a jejich zvyky je ubytování v soukromí. Těžko se shání v Bukurešti, ale na vesnici budete mít spíš problém odehnat houf těch, kdo vám nabízí místo k přespání. Neplaťte nic, dokud si místo neprohlédnete. Obvykle se platí 8–25 USD za noc.

Ubytování v domácnostech organizuje také belgická společnost OVR, která má na vesnicích síť velmi slušných domácností, kde za noc zaplatíte 15–20 USD.

Pas nedejte z ruky

Počet hostelů rozhodně není vysoký, v roce 2000 jich bylo na území Rumunska jen pět. Jejich nedostatek částečně kompenzují rumunské hotely, klasifikované od tří do pěti hvězdiček. Mezi hotely s jednou a dvěma hvězdičkami je minimální rozdíl. Horká voda je v nich obvyklá, ale nikoli samozřejmá; někde je na pouštění (občas i studené) vody vypsán rozvrh hodin. Dvojlůžkový pokoj v hotelech této kategorie stojí 30–60 USD v Bukurešti; o 10–20 USD méně zaplatíte na vesnici.

V hotelech s třemi až pěti hvězdičkami se ceny za dvojlůžkový pokoj pohybují od 60–100 USD na vesnici po 100–300 USD v Bukurešti. Horká voda, stejně jako telefon, koupelna, kabelová televize a někdy i snídaně jsou v ceně.

Ačkoli ceny za ubytování jsou ve většině hotelů v dolarech, stejně po vás bude vyžadována platba v lei, i když lepší hotely přijímají platební karty. Při registraci musíte předložit pas a někde vám budou tvrdit, že si jej musí ponechat po celou dobu vašeho pobytu. Vysvětlete jim, že pas potřebujete pro výměnu peněz a velmi pravděpodobně jej dostanete okamžitě zpět.

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená