FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Polsko

Polsko je stále tak trochu neprozkoumaná země, která si do velké míry uchovává mnoho z tradičního způsobu života. Dodnes můžete v odlehlých místech země najít vesnice, které jsou jakoby přeskočeny shonem 20. století a kde jsou pořád k vidění pluhy tažené koňmi.
Jak se neztratit: Polsko
Klepněte pro větší obrázekPolsko je zhruba 1000 let staré a mnoho měst, která byla na přelomu prvního a druhého tisíciletí založena, dodnes existuje. Spousta historických památek nedozírné ceny byla sice poničena v průběhu 2. světové války, ale většina z nich, především staré čtvrti Varšavy a Gdaňsku, byla restaurována tak precizně, že se jim můžete obdivovat i dnes.

Počasí si nevyberete

Polské podnebí je ovlivňováno kontinentálním klimatem z východu a přímořským klimatem ze západu. Díky tomu je počasí velmi nestálé a k výrazným změnám teplot a srážkových poměrů dochází ze dne na den. Velké rozdíly panují i mezi jednotlivými roky. Zatímco jednu zimu závaly sněhu zcela paralyzují dopravu na polských komunikacích, hned následující rok se mohou zimní měsíce bez sněhu zcela obejít. Podobně nevyzpytatelné je i léto.

Vyhněte se špičce

Turistická sezona trvá v Polsku zhruba od května do září. V červenci a srpnu vrcholí nejen zájem turistů, ale také ceny ubytování, jenž se v nejexponovanějších turistických destinacích navíc hůř shání. Jestliže se tedy chcete vyhnout největším návalům, je ideální doba pro návštěvu zhruba od poloviny května do konce června, či od začátku září do půlky října. To jsou období ideální k prohlídkám památek, pěším a cyklistickým výletům a pro otužilejší není nemožné ani koupání.

Rozděl a plať

Polský zlotý, což v doslovném překladu znamená "zlatý", se dělí na sto grošů. V posledních letech polská měna vzhledem k západním měnám pomalu a rovnoměrně oslabuje zhruba o sedm procent ročně. Černý trh v zemi neexistuje a oficiální směnný kurz zhruba reprezentuje skutečnou hodnotu.

Polsko je bezpečná země, ale je zde zvýšené nebezpečí krádeží, nicméně obdobné, jako u nás a zejména obyvatele velkých českých měst budou v tomto směru asi připraveni. Proto peněžní prostředky, které s sebou vezete, rozdělte do dvou či více forem. Cestovní šeky jsou sice směnitelné o něco obtížněji než hotovost, ale jsou přece jen bezpečnější. Možnosti použití platebních a kreditních karet jsou o něco omezenější než v ČR, ale bankomat pro výběr hotovosti najdete bez obtíží.

Polský kantor neučí

Soukromé směnárny jsou označeny nápisem „kantor“. Jedná se o samostatné kanceláře, přepážky v cestovních kancelářích, okénka na vlakových nádražích nebo v poštovních úřadech. Rozdíl v kurzech nabízených jednotlivými směnárnami je zanedbatelný a za výměnu peněz se v kantoru neplatí žádný poplatek. O něco výhodnější jsou kurzy ve velkých městech, kde doporučujeme směňovat větší částky.

Klepněte pro větší obrázekV kantoru ale nesměníte cestovní šeky, které je možné proměnit na hotovost pouze v některých bankách. S jistotou např. v „Banka Polska Kasa Opieki“, známé jako Banka PKO. Kurzy jsou zhruba stejné jako při výměně hotovosti s tím rozdílem, že za výměnu šeků si banka bere provizi 1–2,5 %, přičemž minimální poplatek je zhruba 8–12 ZL.

Kolik si naložíte?

Pobytové náklady v Polsku se dají udržet na přijatelné úrovni. Pokud budete spát v kempech nebo mládežnických hostelech a jíst v levných bistrech, útratu na jeden den můžete udržet zhruba na 80 ZL na osobu. Když svůj denní limit zvýšíte zhruba na 120 ZL, můžete spávat v levnějších hotelech, v levných restauracích si k obědu občas dopřejete pár piv a dopravu polskými vlaky a autobusy si někdy můžete zpestřit jízdou taxikem.

V restauracích bývá do účtu započítána i přirážka za obsluhu, takže případné další spropitné záleží výhradně na vás. Obecně platí, že se spropitným počítají spíše zaměstnanci lepších hotelů a restaurací. Taxikářům je zvykem dávat peníze navíc jen jako způsob poděkování za nějakou zvláštní pomoc a podobně. Smlouvání je v Polsku možné podobně jako u nás jedině při kupování zboží na stáncích.

Kempování i v chatě

V Polsku je asi 500 míst registrovaných jako kempy. Zhruba jen 40 % z nich má veškeré potřebné vybavení, včetně oplocení, kuchyně, sprch, toalet a rozvodů elektřiny. Někde jsou k pronajmutí i chaty; o prázdninách ale bývají všechny obsazené. Zbylých 60 % zařízení jsou většinou otevřené prostory, kde jsou jediným vybavením záchody.

Většina kempů je otevřena od května do září, ale některé z nich jen v červenci a srpnu. Obvykle se platí za stan cca 6–12 ZL a k tomu 8–16 ZL za osobu. Místo v chatě stojí 16–40 ZL na jednoho, jenže například ve dvou osobách musíte platit za všechna čtyři místa, která jsou k dispozici. Klepněte pro větší obrázek

Za zhruba 10 ZL dostanete ve velkých knihkupectvích koupit mapu „Campingy w Polsce“, kde jsou všechny kempy zaznačené.

Nechte se hostit

Mládežnických hostelů bývalo v Polsku dříve až tisíc, v současnosti jich je necelých šest set. Za jednu noc v hostelu se podle úrovně platí zhruba 16–40 ZL za jedno lůžko ve společné noclehárně. Postele na samostatných jedno- až trojlůžkových pokojích stojí o 20–50 % víc.
U každé velké univerzity fungují od července do září takzvané studentské hostely, tedy koleje využívané jako komerční ubytovny. Tady zaplatíte za noc v jednolůžkovém/dvoulůžkovém pokoji 32–70 ZL/60–120 ZL na jednoho.

Hotely tří barev

Úroveň i ceny polských hotelů se velmi různí. Takzvané „dělnické hotely“ jsou vlastně bývalé (nebo stále fungující) ubytovny pro zaměstnance velkých průmyslových podniků, kde nocleh na osobu stojí 20–40 ZL za postel.

„Sportovní hotely“ fungují u velkých sportovních areálů, dříve byly určeny výhradně sportovcům hostujících klubů a později byly otevřeny pro veřejnost. Přespání na osobu a noc stojí 20–50 ZL.

Z hotelů vyšší úrovně je zřejmě nejznámější řetězec Orbis (www.orbis.pl), kde za jedno-/dvoulůžkový pokoj dáte 160–320 ZL/ 240–500 ZL. Kromě výše uvedených možností můžete využít také nabídek soukromých penzionů a ubytování v soukromí, přičemž obojí přichází v úvahu především ve velkých městech.

Další kapitola
 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Stanovani
jirka
17. 3. 2008, 08:58
Pražáci
Dino
7. 5. 2005, 10:13
jak se neztratit
Ing. Jan Kolja
6. 5. 2005, 14:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená