FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Nový Zéland

Nový Zéland je zemí neuvěřitelných přírodních krás. Ledovcová pohoří s rychlými řekami, průzračná jezera a vodní gejzíry kontrastují s dlouhými opuštěnými plážemi. Rozsáhlé lesní rezervace s pozoruhodnou faunou dodávají kouzlu země charakteristickou příchut.
Jak se neztratit: Nový Zéland

Nový Zéland nepatří k největším zemím světa, ale specifické přírodní podmínky činí jeho podnebí neuvěřitelně variabilním. Díky tomu lze na „Zéland“ jet prakticky kdykoli bez obav, že kvůli počasí nebudete mít co dělat. Na jižní polokouli jsou ovšem letní a zimní měsíce pootočeny, takže teplo je od prosince do února a zima od června do srpna.
Teplé měsíce mezi listopadem a dubnem jsou turisticky nejvytíženější částí roku. Především to platí o období zimních prázdnin zhruba mezi dvacátým prosincem a koncem ledna. Pokud tedy chcete navštívit zemi během těchto měsíců, měli byste si ubytování zabezpečit s dostatečným předstihem. Jestliže ale dáváte přednost poklidnějšímu pobytu, naplánujte si pobyt mimo toto období.

Bez víza, ale ne hladceKlepněte pro větší obrázek

Pro běžnou turistickou cestu na Nový Zéland potřebujete pouze cestovní pas České republiky, jehož platnost by měla být o tři měsíce delší než váš pobyt v zemi (ten může být bez víza dlouhý až tři měsíce). To ovšem neznamená, že vstup na novozélandskou půdu není podmíněn dalšími požadavky místních úředníků. Na letišti budete velmi pravděpodobně podrobeni důkladné kontrole, při které musíte mimo jiné předložit zpáteční letenku a prokázat se dostatkem finančních prostředků na celou dobu pobytu.
Již v letadle byste měli obdržet příletový formulář (New Zealand Arrival Card), kde kromě osobních údajů rovněž uvedete místo pobytu na Novém Zélandu a předpokládanou dobu vaší cesty. Rovněž je potřeba vyplnit formulář Quarantine Declaration („karanténní prohlášení“, více viz www.quarantine.govt.nz), kde vyplníte veškeré dovážené položky. Především jde o potraviny, rostliny nebo jejich části, zvířata, vybavení pro účely kempování a biologické vzorky. U většiny z nich je dovoz zakázán. Pokud by u vás byly nalezeny nedeklarované předměty, můžete být odsouzeni k pokutě až 100 000 NZD (viz dále) a pěti letům vězení.

Odlétat můžete i z Vídně

Nový Zéland má šest mezinárodních letišť, ale pro lety z České republiky má smysl počítat se třemi. Na severním ostrově jsou to Auckland a Wellington; na jižním Christchurch. Ať bude váš let směřovat do kterékoli z těchto destinací, počítejte s tím, že částka za letenku vám z cestovního rozpočtu pořádně ukousne. Nejlevnější jsou letenky do Aucklandu, které můžete pořídit i za cenu kolem 30 000 Kč + letištní poplatky (LP). Letenky do druhých dvou měst jsou o něco dražší a začínají zhruba na částce 33 000 Kč (Christchurch), resp. 35 000 Kč (Wellington) + LP. V případě všech tří destinací se vyplatí zahrnout do úvahy i lety z Vídně, které mohou být často levnější než odlet z Klepněte pro větší obrázekPrahy. Mezi společnosti, se kterými se dá tato trasa absolvovat levně, patří Malaysia Airlines, KLM, Eva Air, Lufthansa, Singapore Airlines a Air New Zealand.

Další z dolarových zemí

Nový Zéland je bývalou britskou kolonií a dodnes je součástí Britského Společenství národů, což je volné společenství zemí bývalého britského impéria. Mezi členy patří kromě samotné Velké Británie patří 52 zemí, například také Kanada, Austrálie a Irsko. Dalo by se tedy předpokládat, že místní měnou je libra, což ovšem není pravda. Národní měnou země je novozélandský dolar (NZD), který se dělí na centy. Místní měnu si nemusíte obstarávat ještě před příjezdem do země; měnit můžete až na místě. Ve všech bankách bez problémů směníte kteroukoli z měn Evropské unie, americké a australské dolary i japonské jeny.
Určitě s sebou ale nevozte pouze hotovost. Dobrou doprovodnou alternativou jsou cestovní šeky a karty. Na cestovní šeky při výměně v novozélandských bankách většinou dostanete lepší kurz než na výměnu hotovosti. Obecně dobře přijímány jsou šeky American Express, Thomas Cook a Visa. Platba kartami je rovněž velmi rozšířená a ani s výběrem z bankomatu byste neměli mít problémy. Samozřejmě pokud to vaše karta umožňuje. Kreditní kartu často využijete také při telefonické nebo on-line rezervaci hotelu nebo půjčení auta z půjčovny

Slabá měna? Pro Čechy ne

Novozélandskému dolaru se někdy hanlivě přezdívá „novozélandské peso“, což má reflektovat slabší pozici této měny vůči americkému dolaru či britské libře. Pro českého turistu je ovšem tato zdánlivá slabost měny těžko pochopitelným fantomem, který každopádně pramálo vypovídá o celkové úrovni novozélandských cen.
Na Zélandu se dá cestovat relativně levně. Jestliže budete stanovat v kempech nebo přespávat v jednoduchých noclehárnách, vařit si z kupovaných surovin a cestovat pouze veřejnou dopravou, můžete své náklady srazit až na 40 NZD na den. To ovšem předpokládá poměrně spartánské podmínky a sporadické návštěvy jakýchkoli atrakcí. Realističtější odhad se proto pohybuje na úrovni o cca 20 NZD vyšší. Jestliže jste ochotni sáhnout do kapsy hlouběji, pak si za částku kolem 100 NZD denně můžete dovolit noclehy v penzionech a motelech, návštěvy restaurací a mnoha turistických atrakcí i běžné cestování autem (vyjma částku za půjčení automobilu).
Ačkoli mnoho novozélanďanů se na spropitné stále dívá jako na cizácký výmysl, zejména ve velkých městech a turistických centrech je 5%–10% spropitné v restauracích automatickou záležitostí.

Z kempu do Sheratonu

Nejlevnějším typem ubytování jsou kempy. Většina z nich je velmi dobře vybavena a najdete v nich nejen společné kuchyňky, ale často i společenské místnosti. Částka za noc je na dospělou osobu většinou v rozmezí 9–12 NZD, přičemž děti většinou platí polovinu. V některých kempech jsou i kabinky s matracemi, nocleh v nich stojí 25–30 NZD pro dvě osoby. Existují i kempy s velmi základním vybavením (studená voda a toalety), kde se částka za nocleh pohybuje v rozmezí 3–6 NZD na dospělou osobu. Klepněte pro větší obrázek
Na Novém Zélandě je několik stovek hostelů. Za postel ve společné noclehárně zaplatíte za noc do 20 NZD za noc. Většina hostelů má i pár dvojlůžkových pokojů, které stojí kolem 50 NZD za noc.
Další možnost přespání nabízejí penziony, které v ceně ubytování automaticky zahrnují i snídani (v anglosaském prostředí Obvyklé B&B, tedy Bed&Breakfast). Najdete je po celé zemi v nejrůznějších variacích. Noc v jednolůžkovém pokoji stojí kolem 40 NZD, dvojlůžkový pokoj vás přijde na částku od 60 NZD.
Na nejvyšší cenové a většinou i kvalitativní úrovni se pohybují motely a hotely, přičemž dvojlůžkové pokoje v motelu stojí cca 60–100 NZD a pětihvězdičkové hotely ve velkých městech si většinou účtují částku zhruba dvojnásobnou.

Ostražitě v klidu

Nový Zéland je bezpečná země. Jediné bezpečnostní opatření, které byste rozhodně udělat měli, je pořídit si fotokopie všech důležitých dokladů a držet je stranou od originálů. U cestovního pasu je dobré nechat kopii notářsky ověřit, což při jeho ztrátě či odcizení urychluje proces vystavování náhradního cestovního dokladu.
Zdravotní rizika jsou minimální a pro cestu není vyžadováno žádné povinné očkování. V důsledku slabší ozonové vrstvy je důležité chránit se krémy s vysokým UV faktorem a používat tmavé brýle s UV filtrem. Při koupání si spíš než na žraloky dejte pozor na silné spodní proudy.

Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Novým Zélandem neexistuje, takže se na cestu určitě pojistěte.
Důležité telefonní číslo: policie, záchranná služba, požárníci: 111.


Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená