FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Německo

Co v Německu, řeknete si možná. Moře mají studený a pivo drahý. Když si ale vezmete do ruky libovolného průvodce touto zemí a začtete se do něj, brzy zjistíte, že v Německu je toho k vidění spousta. Od nesčetných hradů, přes krásné lesy a pozoruhodná muzea až k bohaté kultuře.
Jak se neztratit: Německo

Klepněte pro větší obrázekPro návštěvu Německa jsou zřejmě nejpříznivější měsíce od května do října. Tehdy je počasí nejpříjemnější a na jihu země se velmi blíží podnebí v České republice. Blízkost Severního a Baltského moře ovšem způsobuje, že počasí je celkově mírnější. Samozřejmě také záleží na konkrétním místě a nadmořské výšce.

Jen na občanku raději ne

Jako občan ČR můžete na území SRN pobývat bez povolení k pobytu maximálně 3 měsíce. V případě, že váš pobyt bude delší, ale nechcete zde pracovat, je nutné přihlásit se k pobytu na příslušném cizineckém úřadě (Ausländerbehörde). I při kratším pobytu je ovšem potřeba splnit přihlašovací povinnost. Přihlásit se je potřeba nejpozději do jednoho týdne od vstupu na území státu, a to v případě, že jste ubytováni v soukromí. Při ubytování v hotelu či jiném ubytovacím zařízení za vás tuto povinnost plní ubytovatel. Přihlášení je potřeba provést na tzv. Einwohnermeldeamt – Ohlašovacím úřadě obyvatelstva, i když konkrétní podmínky se v jednotlivých spolkových zemích liší.
Je sice pravda, že teoreticky můžete od května tohoto roku cestovat v rámci členských států EU jen na občanský průkaz, ale vzhledem k malému obeznámení cizích celníků s tímto dokladem vám důrazně doporučujeme vzít s sebou cestovní pas.

Výměna je v Německu drahá

Na začátku roku 2002 ve většině zemí Evropské unie, včetně Německa, nahradilo národní měny euro.  V případě německé marky to byla zvlášť oplakávaná změna, kterou mnoho Němců stále není ochotno plně akceptovat, ačkoli ceny uváděné zároveň v markách i eurech jsou vidět stále řidčeji.  Možnost koupit v českých bankách euro je samozřejmost a není žádný důvod, proč byste si neměli dostatek evropské měny vyměnit už před cestou. Pokud vám nějaké bankovky zůstanou, můžete je přímo uplatnit téměř kdekoli jinde v Evropě; dokonce s nimi již lze platit v mnoha obchodech v Česku. Pokud budete přesto měnit na eura například za dolary v některé z místních bank či směnáren, počítejte s poplatkem 3–6 EUR na jednu transakci.

Šeky žádná sláva

Možností, jak Německu uplatnit platební nebo kreditní kartu je nepřeberně mnoho. Kartou se ale nedá platit úplně všude, takže se pro jistotu v každém obchodě či restauraci napřed zeptejte. Bankomatů pro výběr hotovosti je všude dost; před cestou si ale u své banky ověřte, zda konkrétně vaše karta výběry hotovosti v Německu umožňuje, a zda tato možnost není omezena jen na bankomaty konkrétní banky. Klepněte pro větší obrázek

Jestliže si na cestu chcete jako pojistku vzít také cestovní šeky, počítejte s tím, že jimi nelze prakticky nikde platit. Můžete je pouze směnit na hotovost v bance při předložení pasu. Například Reisebank si za výměnu do 50 EUR účtuje tři eura a vyšší částky jsou zpoplatněny 1 % z částky (minimum 6 EUR).

Zaokrouhlujte s rozvahou

Utratit v Německu hodně peněz jde lehce. Pokud ale chcete šetřit, můžete útratu snížit na jídle, ubytování i dopravě. Vařit si můžete sami z nakoupených surovin, spát u soukromých ubytovatelů, v jednoduchých penzionech a hostelech a  při cestách veřejnou dopravou využívat permanentky a dostupné slevy. I tak vaše denní náklady dosáhnou 30–50 EUR.

V restauracích je do účtu automaticky započítáván poplatek za obsluhu. Spropitné tedy není automaticky očekáváno, a proto jej dávejte uvážlivě. Také si uvědomte, že zaokrouhlovat částky na celá eura nahoru může být někdy až příliš velkorysé. Řidičům taxi je obvyklé dávat spropitné ve výši zhruba 5 % z ceny, ale i to je především na vás. Známka na pohlednici stojí 0,51 EUR; poslání dopisu do 20/50 g vás bude stát 0,56/1,12 EUR.

Země kempům zaslíbená

Nabídka ubytovacích kapacit je v Německu pestrá a místa jsou téměř bez výjimky výborně udržována. V některých resortech se k ceně za ubytování připočítává také zvláštní poplatek (Kurtaxe) od 0,25 do 3 EUR. Při zaplacení většinou dostanete kartu, která vám zaručí mírnou slevu například pro vstup do místních muzeí. Na ostrově Sylt je předložení karty nutné pro vstup na pláž.

Poplatek je vyžadován i v některých z 2 000 německých kempů. Jestliže budete chtít využívat převážně tuto nejlevnější ubytovací alternativu, budete určitě potřebovat vlastní auto, protože kempy jsou většinou mimo dosah veřejné dopravy. Ceny za místo pro stan se pohybují v rozmezí 2,50–5 EUR a většinou musíte platit ještě 3,50 EUR za osobu a 1,50 EUR za auto. Kempy jsou otevřeny většinou od května do září, i když někde otevírají už o Velikonocích a zavírají na konci října, nebo dokonce v listopadu. Jen pár kempů je otevřeno celoročně.

Podrobné informace poskytne německý Camping Club. E-mail: info@camping-club.de, www. camping-club.de.


Hotelová nouze

Síť hostelů – levných mládežnických ubytoven – je v Německu rozvinuta víc než kdekoli jinde, takže můžete využít služeb kterékoli z celkem šesti set těchto zařízení. Nicméně pro využívání tohoto ubytování musíte předložit průkaz Hostelling International, který stojí 150–350 Kč (lze koupit prostřednictvím Klubu mladých cestovatelů, viz www.kmc.cz). Přespání ve společné noclehárně stojí 13–25 EUR.
Poměrně levnou a přitom dost komfortní možností ubytování jsou penziony, které za jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj účtují zhruba 25–35/35–45 EUR. O levné hotely je v Německu nouze a i v těch nejlevnějších zaplatíte za pokoj 25–50 EUR. Za částky kolem 100 EUR a výš můžete bydlet již velmi luxusně.

Můžete využít služeb turistických kanceláří, které vám za poplatek 1,50–3 EUR pomohou najít ubytování odpovídající vašim představám i stavu hotovosti.
V druhé kapitole článku najdete: tipy k cestování po Číně, nákupy v Číně, užitečné kontakty a další informace


Článek byl původně uveřejněn v časopise Osobní finance, který přináší mj. v každém vydání aktuální informace o cestování do zahraničí. 


Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená