FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Mexiko

Mexiko je obrovská země. Ze severozápadní Tijuany do jihovýchodního Cancúnu je to vzdušnou čarou skoro 3 500 kilometrů. Najdete tady nejdelší světový poloostrov Baja California, dlouhý 1 300 kilometrů, ohromné pouště a sněhem pokryté sopky, rušná moderní velkoměsta i rozpadlá sídla dávných civilizací.
Jak se neztratit: Mexiko

Mexiko je rozděleno zhruba na poloviny obratníkem Raka, který zemi protíná severně od měst Mazatlán (na pobřeží Pacifiku) a Tampico (pobřeží Mexického zálivu). Jižní část země je vlhká a horká, což platí především pro pacifické pobřeží, Mexický záliv a poloostrov Yucatán. Vnitrozemská jižní část je sušší a mírnější a hory jsou často pokryty sněhem.  Severní a severozápadní Mexiko je sušší než zbytek země. Díky studeným vzdušným proudům se teploty v městech na severu v zimě často blíží k nule.

Kdy vyrazit na cestuKlepněte pro větší obrázek

Nejteplejší období trvá od května do října, což jsou zároveň měsíce s největším množstvím srážek. Vzhledem k členitosti země je ovšem potřeba počítat s výraznými klimatickými rozdíly mezi jednotlivými regiony. Do Mexika můžete jet skoro kdykoli. Jediné, čemu byste se měli vyhnout, jsou letní i zimní teplotní extrémy společně s extrémy cenovými. Na jihu je především mezi červnem a zářím teplo, které může středoevropana potrápit. Mezi listopadem a únorem je na severu naopak chladno, které při návštěvě Střední Ameriky asi není očekávaným společníkem.
V zemi je několik větších turistických sezon, během nichž prudce stoupají ceny ubytování, dopravy a služeb. Ta hlavní trvá od začátku července do konce srpna, další zhruba od poloviny prosince do půlky ledna. Týden před a po Velikonocích je turistická sezóna jen pro Mexičany, ale nárůst cen je stejně výrazný, jako ve dvou předešlých případech.

Víza byly zrušeny

Mezi ČR a Spojenými státy mexickými platí Dohoda o zrušení vízové povinnosti. Pro vstup do země tedy potřebujete především cestovní pas s minimální platností šest měsíců od vstupu. Bez víza můžete v Mexiku být po dobu až 90 dnů, ale stává se, že mexický migrační úředník vyznačí povolenou dobu pobytu na hraniční průvodce kratší. Na požadovaných 90 dnů si ji můžete nechat dodatečně prodloužit v Národním migračním institutu v Mexico City. Aby vám byla doba pobytu rovnou stanovena na celý předpokládaný pobyt a nikoliv na jeho část, nahlaste při vstupní hraniční pasové kontrole úředníkovi požadovanou dobu pobytu a případně ji doložte letenkou.
Klepněte pro větší obrázekPři vstupu platíte turistickou taxu ve výši necelých dvou set mexických peso (viz dále). V případě, že do Mexika přiletíte, je tato taxa zahrnuta v ceně letenky. Nejlevnější zpáteční letenku s třicetidenní platností do Cancúnu byste na konec února pořídili u společnosti Iberia. S touto společností se odlétá z Vídně a letenka stojí necelých 20 000 Kč + letištní poplatky. O něco dráž (cca od 21 500) můžete letět z Prahy se společnostmi Alitalia a KLM. Obecně levněji vás vyjde doprava do Mexiko City. Let z Vídně s Iberií opět vyjde nejlevněji (14 800 Kč + poplatky), ceny letů z Prahy jsou vyšší (cca od 17 800 Kč + poplatky, společnosti Air France, KLM, Lufthansa).

S dolarem není tak zle

Mexická měna se jmenuje peso a dál se dělí na sto centavos. Pozoruhodný je symbol, který se pro mexické peso běžně používá v místních bankách a směnárnách. Jde o stejný znak, kterým se obvykle označuje americký dolar – $. Jestliže tedy u okénka směnárny uvidíte například řádek: „1 EUR = $8,“ skoro určitě to neznamená, že by dolar tolik oslabil. Americký dolar se tady označuje několik způsoby, takže například deset amerických dolarů může být napsáno jako US$10, $10Dlls nebo tradičněji 10 USD.
Dále v textu uvádíme orientačních ceny v amerických dolarech, které jsou přeci jen trvalejším ukazatelem hodnoty než poměrně nestabilní peso.

Hotově, nebo kartou?

Placení kartou je v Mexiku poměrně rozšířené, takže tento platební prostředek určitě vezměte na cesty s sebou. Obecně jsou tady pro platbu i výběr z bankomatů nejlépe přijímány karty MC/EC, Visa a American Express.
Kartou se dá platit u všech aerolinek, v půjčovnách automobilů, ve většině místních cestovních kanceláří, v mnoha hotelech, restauracích a obchodech. Před cestou si u vaší banky ověřte, že vaše konkrétní karta nebude na středoamerické půdě jen bezcenným kusem plastu a také, jaké poplatky se váží k jednotlivým operacím. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v cizině i po návratu domů.
Pro všechny případy s sebou mějte část peněz v hotovosti a pokud možno i ve formě cestovních šeků. Nejvhodnější jsou americké dolary a šeky v této měně. Když budete chtít měnit, můžete využít služeb bank a směnáren, které mají velmi podobné kurzy. V některých směnárnách vám odmítnou vyměnit šeky, ale na rozdíl od bank mají tyto malá soukromé podniky většinou otevřeno i pozdě večer a o víkendech. V případě, že byste především o víkendu nemohli najít žádnou směnárnu otevřenou, můžete zkusit směnit v hotelu, ale počítejte s nepříznivým kurzem.

Chytnete se do sítě?Klepněte pro větší obrázek

Jedním z nejlevnějších způsobů ubytování jsou kempy. Není jich mnoho a většina je konstruována pro obytné vozy, takže jde o jakási velká parkoviště s příslušenstvím. Za 3–5 USD vás tam ovšem nechají rozložit stan a přenocování pro dva lidi s vozem vyjde na 10–20 USD. Kempy najdete hlavně na Baja California, Yucatánu a podél pacifického pobřeží.
Většinou levnou možností ubytování jsou cabaňas, jednoduché chatrče se střechou z palmového listí. Ty nejobyčejnější stojí na noc deset dolarů, ale můžete narazit i na takové, jejichž vybavení snese srovnání s hotely střední úrovně a velmi luxusní cabaňas na karibském pobřeží stojí i sto dolarů na noc.
Zřejmě nejlevnější nocleh, s výjimkou divokého kempinku, nabízejí visutá lůžka, vlastně houpací sítě, která si společně s místem na zavěšení můžete pronajmout za 2–10 USD. Nejvyšší sazby jsou opět na karibském pobřeží. Mexická elektřina je nízkotučná – 110 V, 60 Hz – takže se na cestu vybavte adaptérem.

Hostely, hotely, penziony a apartmány

Především v Mexico City, ale také v centrální vrchovině a na jihovýchodě země, je dost mládežnických hostelů (hostelů), kde za 5–10 USD na osobu můžete přespat ve společné noclehárně a využívat společnou umývárnu a kuchyňku.
Casas de Huéspedes jsou vlastně rodinné penziony různé kvality, které dvojici cestovatelů umožňují přespat za 10–20 USD. Klasické hotely mají různou úroveň, nejlevnější (a někdy i slušně vybavené) mají o něco vyšší ceny než penziony. Hotely střední úrovně, kterých je v Mexiku převaha, mají pokoje pro dvě osoby s koupelnou, vybavené televizorem a někdy i klimatizací. Stojí cca 25–50 USD.
Jestliže v Mexiku chcete pobýt delší dobu, shánějte se v místním tisku a lokálních cestovních kancelářích po apartmánech, které by vás například na dobu jednoho měsíce měly vyjít na zhruba stejnou sumu jako levné hotely.

Další kapitola
 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Par postrehu...
cugin
1. 4. 2005, 14:52

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená