FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Kypr

Ostrov Kypr je už třicet let rozdělen na řeckou a tureckou část, ačkoli náznaky budoucího smíru jsou v posledních letech slibné. Obě části jsou ovšem přátelské k cestovatelům, kteří tady najdou množství turistických atrakcí.
Jak se neztratit: Kypr

Návštěvu Kypru můžete uskutečnit prakticky kdykoli; záleží jen na tom, čemu dáváte přednost. Pro koupání v moři a plážové slunění jsou nejlepší podmínky v období od začátku dubna do konce října, přičemž největší horko a zároveň hlavní turistická sezona panuje v prázdninových měsících. Teploty v hlavním městě dosahují v létě hodnot mezi 22 °C a 37 °C.
Po zbytek roku máte ideální možnost pro pěší výlety v pohoří Troödos, či cyklistické výjezdy na poloostrově Karpas a obdivování divokých květin. Od ledna do poloviny března dokonce můžete lyžovat na svazích hory Olymp.

Turecký sever, řecký jihKlepněte pro větší obrázek

Na základě společného členství Kypru a Česka v Evropské unii máme jako občané ČR právo pobytu na kyperském území pouze na základě předložení platných cestovních dokladů, tedy cestovního pasu či občanského průkazu.
Je ovšem třeba vzít v úvahu, že severní území kontrolované Tureckem, takzvaná Severokyperská turecká republika (SKTR), je uznáváno pouze tureckou vládou. Oficiálně je proto možné vstoupit do země pouze z jihu – přes mezinárodní letiště v Larnace a Pafosu a přístavy v Limassolu a Larnace. Pokud se na Kypr dostanete přes území SKTR, je váš pobyt na ostrově považován ze strany kyperské vlády za nelegální. Dříve byste mohli být potrestáni i uvězněním. Dnes riskujete jen, že vám nebude umožněn vstup na jižní území a kyperská strana rovněž může takové turisty pokutovat, ačkoli v praxi se nestává ani jedno.

Na přechodech z jižní do severní části se prokazujete opět pouze pasem nebo občanským průkazem. Na severní území tedy můžete z jihu cestovat a pobývat zde bez omezení. Při návratu na jižní území kontrolovaná kyperskou vládou po vás ovšem mohou vládní zaměstnanci požadovat předložení letenky (důkaz, že jste na Kypr vstoupili legálně z jihu).

Libra silnější než libra

Národní měnou ostrova je kyperská libra (CYP), která se dělí na sto centů. Ačkoli jde o měnu nominálně silnější než britská libra (viz Kurzy měn), kvůli neexistující konvertibilitě se dá sotva doporučit dlouhodobé uschovávání kyperských bankovek. Do země každopádně můžete dovézt libovolné množství peněz v domácí měně, ale musíte deklarovat cizí měny přesahující ekvivalent 1 000 USD. Zemi můžete opustit se stejným množstvím, jaké jste deklarovali při příjezdu. Bez předchozí deklarace je možné vyvézt až 1 000 CYP (nebo ekvivalent v jiné měně). Povinná směna valut při vstupu do Kyperské republiky neexistuje. Ze zahraničních měn jsou nejvíce přijímány britské libry, americké dolary a eura.

Hotovost i karty s sebou

Klepněte pro větší obrázekSamozřejmě není rozumné brát s sebou na cesty velké množství bankovek, ale hotovost byste měli mít zhruba na 3–5 dní. Před delšími cestami mimo velká města si pořiďte dostatek kyperských liber, protože například v horách vám dolary nebo eura budou k ničemu. Na severu uplatníte cizí bankovky spíše, ale hlavní měnou je tam každopádně turecká lira (TL).
Cestovní šeky jsou přijímány v mnoha bankách a hotelech. Z bankomatů můžete vybírat v každém městě i větší vesnici Kyperské republiky. Na tureckém území najdete bankomaty pouze v severní Lefkosii, Famagustě a Kyrenii. Podobně je tomu s používáním karet k přímým platbám – větší možnosti určitě najdete v jižní části ostrova, ačkoli velké restaurace, hotely i půjčovny aut na severu karty bez problémů akceptují.

Sever vs. jih - 7:6

V porovnání s cenami západní Evropy jsou ceny na Kypru velmi rozumné. Většina zboží a služeb má podobnou cenu na jihu i na severu. Dražší než u nás jsou určitě ceny zboží v supermarketech; zcela srovnatelné ceny ovoce a zeleniny na místních trzích. Patrný je rozdíl v levném stravování a ubytování, kde za stejnou cenu dostanete v severní části ostrova vyšší protihodnotu.
Na jižním území je sedm oficiálních kempů. V každém je horká voda a malý obchůdek a cena je zhruba 1,5 CYP za rozložení stanu a 1 CYP za osobu a den. Na tureckém území je šest kempů, které nejsou tak dobře zařízené, ale ceny mají srovnatelné.

Pod střechou

Na ostrově je doslova pár hostelů, které jsou členem mezinárodní organizace Hostelling International, a všechny jsou v jižní části ostrova. Většinu ubytovacích kapacit, která se nabízí nezávislým cestovatelům, reprezentují místní penziony, apartmány a chatky. Tento způsob ubytování je označován souhrnným názvem „agroturismus“ a zahrnuje možnost přespání v jednolůžkovém pokoji za cenu cca 9 CYP i luxusní domek, za který zaplatíte i 70 CYP za den. Většina těchto ubytovacích možností je ovšem umístěna mimo velká města.
Poslední možností ubytování na jihu jsou hotely klasifikované jednou až pěti hvězdičkami. Cena za dvoulůžkový pokoj v hotelu je zhruba 20–200 CYP. Mimo hlavní sezonu (červenec a srpen) je možné dostat až 50% slevu. Sever nemá propracovaný systém agroturistiky, ale dostatek kvalitních hotelů tento nedostatek vyvažuje.

Další kapitola
 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

už se tam
olga dekojová
27. 8. 2005, 00:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená