FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Kréta

Na Krétě můžete najít nádherné přírodní scenérie, pozůstatky starověkých mykénských a minojských staveb z doby několika tisíc let před Kristem, stejně jako zachovalé byzantské kostely nebo pevnosti, které zde vystavěli Benátčané.
Jak se neztratit: Kréta

Ostrov, kde se narodil ZeusKlepněte pro větší obrázek

Vedle návštěvy archeologických památek vám ale nepochybně zbyde také dost času pro obdivování mořských zátok a palmových pláží, náhorní plošiny Lassithi se stovkami větrných mlýnů či horských políček s olivovníky a citroníky.

Až do začátku dubna  je většina krétských ubytovacích zařízení a restaurací ponořena do zimního spánku a probouzí se společně s přírodou. Na přelomu jara a léta nastane nejlepší čas pro návštěvu tohoto největšího a nejjižněji položeného řeckého ostrova. Počasí je většinou příjemně teplé, pláže a památky poloprázdné, ubytování je levnější a lépe se shání. Obdobně je tomu i na podzim.

Bez problémů i bez pasu

Od května minulého roku můžete jako občan ČR pobývat na území členských států EU bez zvláštních omezení, což se vztahuje i na řeckou Krétu. Stačí, když budete mít cestovní pas platný nejméně dalších šest měsíců.
Jestliže vám byl v minulosti cestovní pas odcizen, je možné, že se někdo tento doklad bude snažit zneužít. Chcete-li mít jistotu, zda se Klepněte pro větší obrázeknevlastní vinou nenacházíte na seznamu osob, které nesmějí na území schengenského prostoru (tj. společného celního prostoru 15 evropských zemí, viz např. www.euroskop.cz) vstoupit, obraťte se s dotazem formulovaným v angličtině na následující instituci: Data Protection Authority, 8 Omirou str., 10564, Athens, Greece, tel. 003110/3352602-4-5, fax 003110/3352617. Jako cestovní doklad je také možné používat občanské průkazy typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky.

Letět, nebo se plavit?

Na Krétu se většina našich turistů dopravuje letadlem. Mezi Prahou a hlavním krétským městem Heraklion létá nízkonákladová letecká společnost SmartWings, která však pro destinaci nemá až do poloviny května žádné lety. Prodej je ovšem již zahájen, a pokud vám odlety v květnu a následujících měsících vyhovují, můžete pořídit zpáteční letenku za částku zhruba od 3 000 Kč + letištní poplatky. Jestliže chcete letět dříve, budete muset počítat s přestupy, a tedy částkou zhruba 3–4× vyšší.
Lidem s dobrodružnou povahou a dostatkem času se otevírá možnost pozemní dopravy do Řecka a  následné jízdy trajektem. Například jednosměrná jízdenka pro dospělého člověka z přístavu Pireus do Heraklionu stojí 21 EUR. V případě, že o tomto způsobu dopravy uvažujete, najdete další informace i možnost on-line rezervace jízdenky na www.ferries.gr nebo www.greekferries.gr.

Peníze s sebou

Na Krétě se platí eurem, které můžete získat už doma v Česku. Pokud ale vlastníte například americké dolary nebo cestovní šeky (nejsnadněji se zbavíte šeků American Express a Thomas Cook), můžete je vyměnit v některé z bank. Pro výměnu šeků budete potřebovat cestovní pas. Částky za výměnu se mezi jednotlivými bankami velmi liší, což je výrazné především u šeků. Proto si vždy nejprve ujasněte finanční podmínky výměny alespoň u dvou různých bank. Hotovost můžete měnit i na poštovních úřadech, kde budete většinou hradit nižší poplatky. 
Kréta nepatří k obzvlášť levným turistickým místům, což znamená, že při pobytu na vlastní pěst můžete vyjít zhruba s částkou 25–30 EUR na den. Pokud ale chcete jíst v restauracích, občas si koupit nějaký alkohol, jezdit hromadnými prostředky a dovolit si návštěvu místních pamětihodností, počítejte v sezoně (tj. v červenci a srpnu) s částkou kolem 40–50 EUR. V restauracích je zvykem nechávat spropitné, ale s jeho výší to nemusíte přehánět, postačí jen částku mírně zaokrouhlit.

Ubytování bez nárokůKlepněte pro větší obrázek

Volné kempování je sice na ostrově přísně zakázáno, tento zákaz je ale o něco méně přísně vynucován. Jestliže tedy toužíte po tom, si stanování na divoko vyzkoušet, přeci jen se poptejte v okolí vybraného místa, zda vám to místní doporučí.
Na Krétě najdete jen asi tucet oficiálních kempů. Většina z nich si za přespání dospělé osoby účtuje 4,5–6 EUR (děti platí asi polovinu) a jsou otevřeny pouze v období duben–říjen. Více o kempech v Řecku včetně Kréty na www.greececamping.gr.

Možnost výběru existuje i z relativně omezené nabídky hostelů. Najdete je ve městech Heraklio, Rethimno, Sitia a Plakias, jejich provozovatelem je Greek Youth Hostels Organisation (e-mail: y-hostels@otenet.gr). Částky za přespání v hostelech se pohybují zhruba v rozmezí 6–9 EUR.

Řeckou ubytovací specialitou jsou takzvaná domatia. Tento výraz dřív neoznačoval nic víc než hostinský pokoj, který mohl být čas od času postoupen návštěvě. V současnosti se často jedná o celé domy, které jsou již stavěny za účelem pronajímání cizincům. Domatia jsou klasifikována písmeny A, B nebo C a cena za jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj se podle kvality a místa pohybuje v rozmezí 15–35/25–50 EUR.
Na Krétě najdete pochopitelně také hotely. Jejich počet je dostatečný na to, abyste si mezi nimi mohli vybrat. Podle kvality jsou rozděleny do šesti kategorií a značeny deluxe, A, B–E. Ačkoli jsou kategorizovány spíše podle velikosti pokojů a poměru množství koupelen a lůžek než podle jiných relevantnějších kriterií, přeci jen jsou hotely ve třech nejvyšších kategoriích nadprůměrně komfortní.
Ceny pokojů podléhají kontrole turistické policie a maximální možná cena za každou místnost musí být zveřejněna na informační vývěsce každého pokoje. Ceny hotelů kategorie E a D jsou srovnatelné s cenami domatia. V kategorii C po vás mohou za jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj v hlavní sezoně požadovat jakoukoli částku mezi 30–60/45–75 EUR. V kategorie B si ke stejným formám ubytování přiřaďte ceny 45–75/75–100 EUR a kategorie A společně s deluxe nemají ceny o mnoho vyšší.

Ve druhé kapitole článku hledejte užitečné informace o cestování na Krétě: kontakty, internetové odkazy, slovníček a další.


 Články na téma cestování jsou pravidelnou součástí měsíčníku Osobní finance. Vydání únor 2005 je právě v prodeji.


Další kapitola
 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:Recko
Standa
12. 8. 2006, 16:20
Recko
ja
18. 2. 2005, 08:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená