FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Jordánsko

Během krátké a bouřlivé historie se Jordánsko stalo nejstabilnějším státem v regionu. V zemi vmáčknuté mezi Irák, Saudskou Arábii, Izrael a palestinská území nenajdete islámský extremismus ani militarismus, ale bez potíží objevíte množství pozoruhodných historických památek a barvitou arabskou kulturu.
Jak se neztratit: Jordánsko
Klepněte pro větší obrázek

Ačkoli Jordánsko jako samostatný moderní stát existuje teprve od 20. století, nachází se v oblasti jedné z nejstarších civilizací. Díky jeho strategické pozici tudy během staletí prošli Egypťané, Asyřané, Babylóňané, Řekové, Římané, Arabové, Turci i křižácké výpravy a všichni se podíleli na utváření bohaté místní historie.

Kdy na cestu

Na to, že je Jordánsko poměrně malé, má velké množství různých klimatických regionů. Počasí v údolí Jordánu je v létě extrémně dusné a teploty nezřídka vystupují nad úroveň 36 °C (zaznamenané maximum je 49 °C). Průměrné teploty v hlavním městě Ammánu se pohybují od zhruba 32 °C v srpnu po 12 °C v lednu, přičemž v zimě občas padá i sníh. Klima v poušti, která pokrývá velkou část Jordánska, je velmi proměnlivé a má ve svém repertoáru žhnoucí dny s více než čtyřicetistupňovými vedry, stejně jako dny, kdy se pouští prohání ostrý studený vítr.

Nejlepšími obdobími pro návštěvu země jsou jarní a podzimní měsíce, kdy jsou teploty mírné a všudypřítomný vítr spíše osvěžující, než nepříjemný.

Nepovolený pobyt za příplatek

Pro cestu do Jordánska potřebujete cestovní pas platný minimálně dalších 6 měsíců od vstupu do země a platné vízum., které můžete obdržet na letišti v Ammánu a hraničních přechodech za poplatek 10 JD (14 USD). Pokud chcete mít své jisté, můžete si vízum obstarat už v Praze na honorárním konzulátu za poplatek 660 Kč.

Na jordánském velvyslanectví s působností pro ČR ve Vídni je možno požádat o vízum vstupní/návratné, nebo o trvalé vízum s platností na 3/6 měsíců. 

Jako cizí státní příslušníci se musíte do dvou týdnů od vstupu do země (při pobytu delším než 2 týdny) registrovat na nejbližší policejní stanici; při kratším pobytu není registrace nutná. Po registraci získáte automaticky povolení k pobytu na 3 měsíce od data vstupu do země, pobyt lze případně prodloužit o další tři měsíce. Jestliže ovšem překročíte povolenou dobu, budete za každý nepovolený den platit pokutu 1,5 JD.

Při odjezdu ze země se na letišti i na pozemních hraničních přechodech platí tzv. odjezdový poplatek 5 JD.

Čeho pět?

Hlavní jednotkou jordánské měny je dinár (JD), kterému se občas říká „lira“. Dinár se skládá z tisíce „fils“. Až na to, že nejsme zvyklí dělit hlavní měnu na tisíc částí, je to zatím jednoduché. Jenže Jordánci používají pro označení některých peněžních jednotek další výrazy, ve kterých se snadno ztratíte. Deset filsů je „piastr“ nebo „kirš“, padesát filsů bývá označováno jako „šilink“, pro desetinu dináru se používá termín „dirham“ nebo „barisa“.

Naštěstí většina místních při styku s cizinci ohleduplně používá pouze základní dělení na dináry a filsy. Pokud ale na dotaz ohledně ceny zboží dostanete například odpověď, že „stojí pět“, ujistěte se raději, kterých pět má prodávající na mysli.

Karty s přirážkou

Všechny hlavní světové měny bez problémů směníte v bankách a směnárnách, ale nejlépe pořídíte s dolary, britskými librami a eurem. Potvrzení o směně si schovejte pro případ zpětné výměny na některou ze světových měn. Pokud mimo hlavní bankovní hodiny nenajdete otevřenou banku, ani směnárnu, můžete hotovost i cestovní šeky směnit v některém z velkých hotelů, kde ale zcela jistě dostanete horší kurz.

Použití platebních a kreditních karet je v Jordánsku trochu problematické. Pomocí karet lze sice vybírat hotovost z bankomatů, jenže některé z nich přijímají jen karty VISA, jiné zase EC/MC a podobně. Bezhotovostně lze kartami platit pouze v hotelech vyšší kategorie, u cestovních kanceláří, ve velkých obchodech se suvenýry a ve vybraných knihkupectvích. Před úhradou kartou každopádně chtějte vědět, jestli tento způsob platby neznamená na daném místě zvláštní přirážku. Někde vám při platbě kartou zaúčtují manipulační poplatek ve výši 5 % ceny, takže v tomto případě je výhodnější vybrat z bankomatu a platit hotově.

Základ je deset na den

Jordánsko rozhodně nepatří mezi země, kde by průměrně situovaný Čech mohl plnými hrstmi rozhazovat bankovky místní chudině. Když vezmete v úvahu kurs dináru k české koruně společně s faktem, že minimální náklady na osobu a den se pohybují kolem deseti dinárů, dostanete ještě přijatelnou sumu.

Jenže za tuto denní částku se můžete jen vyspat ve společné noclehárně, jíst pouze jídlo z pouličních stánků a používat výhradně nijak lákavou veřejnou dopravu. Jestliže se aspoň občas chcete svést sběrným taxi (viz Dejte se sbrat), najíst v restauraci a vyspat v hotelech střední úrovně, budete potřebovat zhruba 16–18 JD na den; relativní luxus začíná na částce 25 JD na den.

Klepněte pro větší obrázekK tomu je potřeba připočítat ještě vstupné na historické památky. Největší turistickou atrakcí Jordánska je nejen podle výše vstupného skalní město Petra, kde za vstup na dva dny zaplatíte až 26 JD (podle sezony). Turistickým místem číslo dvě je Jerash, kde se platí 5 JD na osobu. Vstup na ostatní památky stojí od 500 filsů do 2 JD, přičemž mimo hlavní sezonu se na některých památkách dávají až 50% slevy.

Památeční konkurence

V Jordánsku je možné najít ubytování nejrůznější úrovně. Nejlevněji vyjde kempování, které je ovšem možné jen v Aqabě a národním parku Dibbeen. Některé hotely vám za mírný poplatek umožní rozložení stanu na svém pozemku a někde vám pronajmou již rozložený stan.
Ubytování se dobře shání především v okolí hlavních turistických památek, kde je velká konkurence. Za lůžko na střeše hostelu nebo ve společné místnosti zaplatíte od 2 JD výš. Za poměrně slušný jedno-/dvoulůžkový pokoj v hotelu nejnižší kategorie si majitelé účtují cca 5/8 JD; cena za pokoj pro tři je cca 11 JD. V hotelu střední úrovně za pokoj pro jednoho/dva zaplatíte od 12–25/20–35 JD. Nejdražší hotely si za pokoj účtují cca 70–190 JD.

Spropitné, smlouvání a spoje

Za felafel a shwarmu, místní speciality rychlého občerstvení, zaplatíte 300–500 filsů, levné jídlo v obyčejné restauraci pořídíte do 1 JD. Hlavní jídlo v lepší restauraci stojí 1,5–2,5 JD; kompletní menu včetně pití až 5 JD. Za šálek čaje dáte 250 filsů. Turecká káva, stejně jako jeden a půl litrová lahev pitné vody, stojí minimálně  500 filsů a pivo v plechovce od 1,5 JD.

V lepších restauracích bývá zvykem nechat obsluze 10% spropitné, jinde stačí zaokrouhlit částku na nejbližších 250 filsů nahoru. V některých hotelech vyšší úrovně vám k účtu přičtou 13% „daň za služby“ plus 10% „státní daň“, takže se celkový účet pěkně nafoukne. Smlouvat se dá o leccos, ale pevně jsou dány ceny za veřejnou dopravu, jídlo v samoobsluhách a restauracích. Poslat z Jordánska do ČR dopis/pohlednici vás přijde na 300/200 filsů. V internetové kavárně (v celém Jordánsku je jich asi sto) zaplatíte za hodinu připojení od 750 filsů do 2 JD.

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená