FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Čína

V Číně najdete obrovské přírodní a kulturní bohatství. Abyste vstřebali alespoň jeho část, musíte v zemi pobýt přinejmenším měsíc. Tento článek vám poskytne základní orientační informace, které vám případně plánovanou cestu určitě usnadní.
Jak se neztratit: Čína

Klepněte pro větší obrázek

Čína je po Rusku a Kanadě třetí největší zemí na světě. Z bezmála deseti milionů kilometrů čtverečních jsou dvě třetiny pokryty horami, pouštěmi, nebo jde o zem z jiného důvodu nezpůsobilou pro zemědělství. Když ze zbývající třetiny vyjmeme neúrodnou půdu oblastí Vnitřního Mongolska a Čching-chaj - Tibetské náhorní plošiny, pro zemědělské využití zbývá asi 15–20 % celkové plochy. Tato půda poskytuje obživu zhruba 1,3 miliardám Číňanů, tedy víc než pětině světového obyvatelstva.

Meteorologové se nenudí

Rozsáhlost čínského území společně s jeho topografickou členitostí je příčinou velkých klimatických rozdílů v jednotlivých částech země. Je proto těžké podnebí země podrobně charakterizovat, ale každopádně se pokusíme podat orientační popis, který vám pomůže vyhnout se nevhodnému naplánování vaší cesty. Pomineme přitom největší teplotní extrémy "Střechy světa".

Pokud jde o teplotní podmínky, země se dá rozčlenit od jihu k severu do rovníkového, tropického, subtropického, teplého, mírného a studeného pásma. Od září do dubna dominují v Číně suché a studené sibiřské a mongolské zimní monzuny, které postupně k jihu slábnou, ale jsou příčinou studených a suchých zim a velkých teplotních rozdílů. Letní monzuny, vanoucí od jihu v době mezi dubnem a zářím, přinášejí deště a vysoké teploty, přičemž není velký rozdíl mezi severem a jihem Číny.

V zimních měsících vám bude nejtepleji na jihu a jihozápadě země (především v provincii Jün-nan a na jižním pobřeží). V létě jsou naopak útočištěm před úmorným vedrem vysoko položené oblasti Sečuánské pánve.

Za vstup se platí

V Číně je 23 provincií, pět autonomních oblastí, čtyři města přímo podřízená ústřední správě a dvě zvláštní administrativní oblasti. Pro vstup do drtivé většiny z nich vám postačí běžné turistické vízum do vnitrozemí ČLR.

Abyste vízum získali, musíte na konzulárním oddělení čínského velvyslanectví v Praze předložit jeden vyplněný formulář a jednu pasovou fotografii. Váš pas musí mít minimální platnost šest měsíců a přinejmenším dvě volné stránky. V případě turistické cesty je ještě nutné předložit letenku nebo potvrzení o její rezervaci. Poplatky za udělení víza se hradí po podání žádosti konzulárnímu oddělení u ČSOB Na Příkopě 14, Praha 1. Částka při žádosti o vízum na šest měsíců pro jeden/dva/více vstupů je 40/60/80 USD. Pokud chcete v Číně pobýt dobu do jednoho roku, vyjde vás poplatek za více-vstupové vízum na 120 USD. Víza jsou obvykle připravena k vyzvednutí za týden ode dne přijetí žádosti.

Dvě výjimky

První výjimku z "univerzálního" čínského víza tvoří Zvláštní administrativní oblast Hongkong (HK), kam můžete jako držitelé českého pasu vstoupit na dobu 14 dnů bez víza. V případě, že byste v HK chtěli zůstat delší dobu, je nutné podat na velvyslanectví zvláštní žádost o udělení víza do HK a k němu přiložit dvě fotografie pasového formátu. Také je potřeba mít v pase další 2 volné stránky.

Druhou výjimkou je území Tibetu, který je od roku 1951 součástí čínského území. Před podáním žádosti o čínské vízum musíte kontaktovat Tourist Bureau of Tibet (tel.: 0086/891/6829347, fax: 0086/891/6834632, e-mail: ttour@public.ls.xz.cn) nebo China National Travel Service ve Frankfurtu (tel.: 0049/69/520135, fax: 0049/69/528490), abyste na tibetské území získali pozvání. V případě, že do Tibetu cestujete z Nepálu, můžete vízum obdržet pouze na ambasádě ČLR v Káthmándú.

Po zemi jen pro zkušenéKlepněte pro větší obrázek

Do Číny lze samozřejmě cestovat po zemi. Jedná se ale o cestu, kterou mohou podniknout jen zkušení cestovatelé s dostatkem času, případně méně zkušení cestovatelé s dostatkem času a peněz. Nejčastěji se do Číny po zemi jezdí přes Mongolsko nebo Vietnam. Jednou z nejpozoruhodnějších cest do země je Karakoromská dálnice z Pákistánu. Čína je ohromná turistická destinace sama o sobě. Pro její důkladné poznání je proto potřeba mnohem více času než je tomu u většiny ostatních zemí, a tak většina turistů zřejmě zvolí cestu letadlem.

Důležité místo odletu

Nejčastější města vstupu do Číny jsou Peking, Šanghaj a Hongkong. Při plánování cesty určitě berte v potaz nejen ceny letenek do těchto, případně jiných destinací, ale také odletová místa. Rozdíl mezi jednotlivými cenami může dosáhnout více než pěti tisíc.
Z dostupných zpátečních letenek s tříměsíční platností byl na polovinu února nejlevnější let z Prahy do Pekingu. Společnost British Airways by vás tam a zpět dopravila za 17 400 Kč včetně letištních tax; let z Vídně se stejnou společností by stál 21 120 Kč. Odlet z Vídně je v případě druhých dvou destinací naopak výhodnější. Z Prahy do Šanghaje (Aeroflot)/Hongkongu (British Airways) můžete letět za 22 970/21 850 Kč. Přitom zpáteční letenky Aeroflotu stojí při odletu z Vídně 19 370/20 570 Kč, což je o 3 600/1 280 Kč méně než při odletu z Prahy.

Jestliže budete odlétat z místa odlišného od místa příletu, musí vaše letenka umožňovat tzv. „open jaw“, tedy spojení těchto dvou destinací a zaplacení vždy poloviny z letenky. Kvalitní prodejce letenek vám tuto možnost zajistí. Při odletu z Číny se platí taxa 90 juanů, které nebývají započteny v ceně letenky.

V druhé kapitole článku najdete: tipy k cestování po Číně, nákupy v Číně, užitečné kontakty a další informace


Článek byl původně uveřejněn v časopise Osobní finance, který přináší mj. v každém vydání také aktuální informace o cestování do zahraničí. 


Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená