FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Baleárské ostrovy

Přestože jsou každoročně zaplavovány davy turistů bažícími po útěku ze všednosti, udržely si dost ze svého původního rázu.
Jak se neztratit: Baleárské ostrovy

Středomoří na kvadrát

Baleárské ostrovy Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera leží ve Středozemním moři, zhruba 200 km jihovýchodně od Barcelony. Ke Katalánsku patří administrativně i jazykově. Mají dohromady rozlohu 5 040 km2 a zhruba 870 000 obyvatel. Největší Mallorca má 3 640 km2 a 700 000 obyvatel. Samostatná vlajka Mallorcy byla používána pouze mezi roky 1312 a 1344.

Horké léto zřejmě není na návštěvu Baleár úplně nejlepší dobou. Na jednu stranu sice můžete očekávat spoustu slunce a v plné pohotovosti všechny, kdo mají co dělat se službami. Na druhou stranu by vám ale mohly vadit vysoké ceny a nedostatek volného ubytování a především davy lidí, kteří měli o místě pro dovolenou úplně stejnou představu jako vy. Zlatou střední cestou jsou tedy období květen - červen a září - říjen. Najdete tady ruiny z doby kamenné, gotické katedrály, původní rybářské vesnice i kus svérázné a do jisté míry ještě stále nedotčené přírody.

Občanský průkaz stačí

Baleáry jsou součástí Španělska, které stejně jako ČR patří do Evropské unie. Občané naší republiky díky tomu mohou pobývat na území Španělska bez zvláštních omezení. Pro cestu na ostrovy potřebujete pouze pas nebo průkaz totožnosti (typu identifikační karty vydané po roce 1993). Jestliže cestujete po zemi, předložíte cestovní doklad při vstupu do schengenského prostoru. Uvnitř schengenského prostoru již nejsou hraniční kontroly. Pokud poletíte letadlem, budete muset doklad předložit na letišti. Pro případnou cestu lodí (např. z Maroka) si pas připravte do příslušného španělského přístavu.

Volte přímou cestu

Jestliže jediné, co chcete ve Španělsku vidět, jsou Baleáry, nemá z finančního hlediska smysl let rozdělovat. Pokud například poletíte do Madridu, necháte si tam několik dní „na rozkoukání“ a teprve potom si koupíte letenku Madrid – Palma de Mallorca, pak vám madridská zastávka cestu výrazně prodraží. Výhodnější by určitě bylo hledat v nabídce cestovních kanceláří zájezd kombinující letenku a ubytování, zájezd „na poslední chvíli“ nebo volné místo v charterovém letu.
V případě, že chcete poznat Španělsko lépe a Baleáry mají být jen jednou z více vytyčených zastávek, pak bude po případném letu z ČR do některého z velkých španělských zřejmě následovat cestování po zemi a přeprava trajektem.

Vzduchem a po vodě

Pro přímou cestu letadlem můžete zvolit například nízkonákladovou leteckou společnost Smart Wings, která z Prahy do hlavního města Palma de Mallorca létá od 2. května až do začátku října. Lety z Prahy jsou vždy v pondělí a čtvrtek ve 23.40, zpět se létá v úterý a pátek ve 2.50. Zpáteční letenka na začátek května poptávaná na začátku března by i s letištními poplatky vyšla na 4 307 Kč. Standardní částky za jednosměrnou letenku z Barcelony nebo Valencie do Palmy pohybují v rozmezí 2 000 – 3 000 Kč.
Trajektem se dá na ostrovy jet buď z Barcelony, nebo z Valencie. Tuto službu společně poskytuje několik společností*. Nejnižší částka za lístek v turistické třídě je 27 EUR. V rychlostních člunech můžete zaplatit částku až 80 EUR na osobu.

* Více informací viz www.trasmediterranea.com, www.turbocatonline.com, www.balearia.com, www.iscomarferrys.com, www.capebalear.com.

Něco pro každého

Věnujme se nyní především Mallorce, která je z baleárských ostrovů největší a dokáže uspokojit turisty s rozdílnými představami dovolené. Většina z nich sem cestuje za sluncem a mořem, ale na své si přijdou například i milovníci architektury (ti především v hlavním městě Palma de Mallorca) a vysokohorské turistiky. Severozápadnímu pobřeží ostrova dominuje pohoří Serra de Tramuntana, jehož nejvyšší vrchol Puig Major je  1 445 metrů vysoký. Nejlepší doba na výlety do hor je jaro, kdy je středomořské teplo ještě únosné a nikoli zničující. Populární místní brožurka popisující dvacítku nejatraktivnějších tras vám poskytne základní obrázek o chodeckých možnostech. Ostrov je vhodný také pro cyklistické výlety, přičemž kolo si můžete obstarat v některé z místních půjčoven; některé z nich půjčují i motocykly.

Co s volným časem

Hlavní město Mallorcy je současně jediným skutečným městem na celém ostrově. Dlouhá historie a množství kulturních vlivů, které se zde projevily, naznačuje, že nudit byste se tady neměli.

Z nejzajímavějších historických památek je nutné zmínit gotickou katedrálu, na jejíž rekonstrukci se v rámci interiéru podílel i fenomenální architekt Antonio Gaudí. Vstupné je 4 EUR. Hned naproti katedrále je Palau de l´Almudaina, původně muslimský palác, na konci 13. století přebudovaný na sídlo malorských vládců, kam se můžete podívat také za 4 EUR. Pro poznání dřívějšího přepychového života místní elity je nesporně zajímavá návštěva šlechtického domu Can Marques. Pro požadovaných 6 EUR vstupného by ale někdo možná našel lepší uplatnění. Další zajímavá místa zahrnují několik různých muzeí nebo stálou výstavu malíře Joana Miróa, který měl v Palmě svůj ateliér.

Z noclehárny do paláce

Ačkoli mnoho ubytovacích zařízení má sezonu vyprodanou poměrně dlouho dopředu, dá se na ostrově sehnat ubytování různé kvality i ceny. K levnějším, ale pohodlným možnostem ubytování patří tzv. hostales (tedy hostely). V hlavní sezoně zaplatíte za jednolůžkový/dvojlůžkový pokoj v některém z hostelů v Palmě jakoukoli částku v rozpětí 15 – 40 / 30 – 50 EUR. Do tohoto rozmezí se vejde většina běžných ubytoven podél celého pobřeží. 

Další levnou, nicméně omezenou možnost přespání poskytují čtyři kláštery, rozptýlené po celém ostrově. Čtyři místa sice neposkytují velký výběr ani luxus, ale tyto nedostatky částečně vyvažuje cena. Za jednolůžkový/dvojlůžkový pokoj zaplatíte 15 – 18, resp. 16 – 25 EUR.

Za jednolůžkový/dvojlůžkový pokoj střední kategorie v Palmě vás přijde asi na 50 – 60 / 70 – 90 EUR. V této ceně je ve většině případů už i snídaně a některé z těchto hotelů jsou bývalými panským domy.

Pokoje nejvyšší kategorie můžete mít za částky od 120 EUR do 250 EUR na noc. O budovách, v nichž se tyto pokoje nacházejí, často platí, že se jejich stáří pohybuje kolem dvou až tří století a jde o původní šlechtické rezidence.

Nejen Mallorca

Zřejmě druhým nejznámějším z baleárských ostrovů je Ibiza. Těžko tady budete hledat soukromí a opuštěné přírodní kouty. Ostrov má necelých sto tisíc obyvatel, ale ročně jej navštíví více než milion turistů. Pro mnoho z nich je vedle slunce hlavním lákadlem rušný noční život, což by vám o charakteru ostrova mělo mnohé napovědět.

Formentera je ze všech čtyř ostrovů nejmenší. Vše je tady v dosahu dvou zdravých nohou, ať opěšalých nebo opřených do pedálů bicyklu. Spíš než místo pro dlouhodobější pobyt je tento ostrov zajímavou možností pro jedno- až třídenní výlet – a to zejména pokud bydlíte na Ibize, vzdálené hodinu cesty lodí. 

Druhý největší a zároveň nejseverněji položený baleárský ostrov je jedním z mála míst ve Středomoří, kde můžete mít i uprostřed sezony pláž úplně pro sebe.  Menorca je dobrým tipem pro ty, kdo hledají klid, a nevadí jim, že teplota vzduchu a vody je občas o pár stupňů nižší než na sousedních ostrovech.

Ptejte se na místě

Turistický ruch vybavil mnoho místních obyvatel slušnou angličtinou a návštěvníci z celého světa výrazně přispěli k posunutí hranice mezikulturní tolerance do závratných výšek. Pokud se ale budete i tak potřebovat na něco „oficiálně“ zeptat, můžete tak učinit přímo v turistických kancelářích na některém z ostrovů:

Mallorca – na Carrer de Sant Domingo 11 (severní konec Carrer del Conquistador, asi 300 m severně od katedrály) je otevřena každý všední den 9.00 – 20.00, v sobotu do 13.30.
Ibiza – naproti trajektovému terminálu na Passeig des Moll, otevřeno ve všední dny 9.30 – 13.30 a 17.00 – 19.30, v sobotu 10.30 – 13.00.
Formentera – v přístavu La Savina, otevřeno každý všední den 10.00 – 14.00 a 17.00 – 19.00, v sobotu 10.00 – 14.00.

Baleárské cestování

Lodí

Mezi jednotlivými ostrovy se můžete přepravovat trajekty většiny společností, které zajišťují spojení mezi ostrovy a pevninou (viz internetové adresy v boční části strany). Existující spoje jsou Palma – Ibiza City, Palma – Maó (Menorca), Ciutadella (Menorca) – Port d´Alcúdia (Mallorca), Ciutadella – Cala Ratjada (Mallorca). Cena jednosměrné jízdenky se podle vzdálenosti a typu lodi pohybuje v rozmezí 20 – 45 EUR.

Vlakem

Na Mallorce existují dvě vlakové tratě – Palma – Sóller a Palma – Alcúdia. Vlaky jezdí zhruba pětkrát denně a v obou případech stojí jednosměrná jízdenka mezi krajními body trati cca 3 EUR.

Autobusem

Mallorca – na tomto ostrově je většina míst k dosažení autobusem z Palmy. Nejdražší jednosměrný autobusový lístek na ostrově vás bude stát zhruba 9 EUR.
Ibiza – zde jsou čtyři autobusové společnosti spojující většinu míst na ostrově. Detailní jízdní řády si můžete vyzvednout v turistické informační kanceláři.
Formentera, Menorca – na obou ostrovech sice existuje autobusová doprava, ale raději se spolehněte na pronajatý automobil, motocykl nebo kolo. Budete výrazně mobilnější.

Autem a jinak

Na Mallorce je množství autopůjčoven a malé auto můžete mít zhruba od částky 30 EUR na den. Na Ibize je pronájem auta o něco dražší – kolem 35 EUR na den za stejný vůz. Ostrov Formentera je tak malý, že automobil je tady zbytečným luxusem. Motocykl můžete mít na den cca od 20 EUR, kolo za 5 – 10 EUR. Podobné dopravní podmínky jsou i na Menorce, ale ceny jsou v porovnání s Formenterou až dvakrát vyšší.

Vyslanectví

Velvyslanectví Španělska v ČR
Badeniho 4, 170 00 Praha 7
provozní hodiny: Po–Pá 8.30–16.00
tel.: 224 311 441, 224 311 222
fax:  233 341 770
e-mail

Konzulární jednatelství ČR v Barceloně
C/Travesera de Gracia, 40-42, 5-o, 2-a, Barcelona 08021
úřední hodiny: Po–Pá 10.00–12.00, pouze červenec, srpen
tel.: 0034/932 413 236,
mobil: 0034/619/266 039
fax: 0034/932 413 237
e-mail web

Kromě toho má ČR velvyslanectví v Madridu a honorární konzuláty v Oviedu a Benidormu.

Internetové odkazy

Domluvte se španělsky

 • ahoj/dobrý den – hola/Buenos días
 • dobré odpoledne/dobrý večer – Buenas tardes/Buenas noches
 • na shledanou – Adiós! Hasta la vista!
 • ano/ne/děkuji (velmi) –  sí/no/(muchas) gracias
 • dovolte, prosím! – Con permiso!
 • Kde je (ulice)..? – Donde estál (la calle)..?
 • nalevo/napravo – a la izquierda/a la derecha
 • nerozumím – No entiendo!
 • Promiňte! – Perdone usted!
 • Kolik to stojí? – Cuándo vale?
 • Kde je WC? – Donde está el retrete?
 • Chci vyměnit… – Quiero cambiar…
 • Chci si na zítra půjčit auto. – Quiero alquilar un coche para maňana.
Klepněte pro větší obrázek
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Mallorca CALA RATJADA Restaurace ES PORT
Restaurace ES PORT
25. 4. 2007, 22:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená