FinExpert.e15.cz

Jak se neztratit: Argentina

Argentina nabízí obrovské množství turistických atrakcí všeho druhu. Od nejvyššího jihoamerického vrcholu, přes legendární vodopády Iguazú, modro-zelená jezera uprostřed hustých horských lesů, Ohňovou zemi až po rezonující koloniální města a malebné vesnice mimo shon moderní civilizace.
Jak se neztratit: Argentina

Rozloha téměř 2,8 milionů čtverečních kilometrů činí z Argentiny osmou největší zemi světa. Vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem státu je skoro 3 500 km. Už z toho se dá vytušit, že zde najdete množství nejrůznějších klimatických podmínek.
Základním rozdílem oproti podnebí severní polokoule jsou obrácená roční období. Nejvhodnější měsíce pro návštěvu Buenos Aires a severu země jsou proto září–listopad a březen–květen. Letní měsíce prosinec–únor jsou nepříjemně horké a vlhké. Jestliže máte namířeno na jih do Patagonie (což na jižní polokouli rozhodně neznamená za teplem) nebo do hor, pak jeďte v létě, kdy je počasí mírnější. 

Prodloužená za padesát

Čeští turisté mohou opakovaně (tzv. vícenásobný vstup) vstoupit na argentinskou půdu až na dobu 90 dnů pouze s platným pasem, tedy bez víza. Jestliže při příjezdu do Argentiny nepřiznáte žádné věci k proclení, je možné, že budete podrobeni kontrole. Kromě běžně zakázaných předmětů, jako jsou především výbušniny a zbraně, je zakázán dovoz jakýchkoliv živočišných a rostlinných produktů. Klepněte pro větší obrázekCelníci mohou také požadovat prokázání se dostatečnými finančními prostředky na pobyt (cca 50 USD/den) nebo funkční platební kartou a zpáteční letenkou. Vyvézt lze v hotovosti maximálně ekvivalent 10 000 USD.

Buenos días Buenos Aires!

Země má několik mezinárodních letišť, ale prakticky všechny mezinárodní lety stejně končí a začínají na letišti Ezeiza, které je zhruba tři čtvrtě hodiny cesty autobusem od Buenos Aires. Je pravda, že dopravní zácpa může tento interval prodloužit až na dvě hodiny, ale každopádně vás cesta autobusem vyjde výrazně levněji než taxi.
Počítejte s vysokou cenou zpáteční letenky a nemožností absolvovat let „na přímo“. Okolnost, jak budou navazovat lety v přestupní destinaci, rozhodne o tom, jak dlouho vám bude cesta Praha–Buenos Aires celkem trvat. Může to být cca 16–30 hodin čistého času, nepočítaje čekání na Ruzyni. S přestupem v Milánu nabízí dvouměsíční zpáteční letenku na leden společnost Alitalia za 22 300 Kč + letištní poplatky (ty se pohybují v rozmezí cca 3 000–4 000 Kč). Zhruba o 2 000 Kč vyšší částku dáte za tříměsíční letenku společnosti Iberia s přestupem v Madridu. Letět můžete například také s Lufthansou a British Airways. Prakticky stejné ceny jsou účtovány při odletu z Vídně.
Kromě letištní taxy, kterou máte zahrnutou v ceně letenky, se při odletu zpět vybírá tzv. letištní poplatek (cca 18 USD), který se platí u zvláštní přepážky (Tasa de Embarque) od všech cestujících. Potvrzení o zaplacení je pro odlet nezbytné.

Do stability daleko

Do poměrně nedávné minulosti bylo z finančního hlediska cestování po Argentině záležitostí nad jiné náročnou. Hyperinflaci mělo vzdorovat navázání místní měny na americký dolar v poměru 1:1 v roce 1991, což přineslo dočasné výsledky. Nicméně už o deset let později, v prosinci 2001, byla vláda nucena přistoupit uprostřed rozsáhlé ekonomické krize k devaluaci měny. Současnou národní měnou je nové peso (ARS), které začátkem roku 1992 vystřídalo inflací zmítaný austral. Austral ovšem není původní národní měnou. V roce 1985 totiž přišel na řadu po argentinském pesu, které nahrazovalo peso ley v roce 1978 a samo mělo pár let před tím obrátit věci k lepšímu po obyčejném pesu. Současné nové peso ale stejně jako všichni jeho předchůdci slouží principu, že na mnoha místech zaplatí cizinec vyšší cenu než rodilý Argentinec.
Z důvodu nestability měny se nesnažte měnit na pesa delší dobu před vstupem na argentinskou půdu. Mějte s sebou dostatek amerických dolarů, které můžete měnit prakticky kdekoliv. Poměrně široce jsou přijímány platební karty Visa a EC/MC; při placení v hotovosti však bývá cena o 5–10 % nižší.
Klepněte pro větší obrázekDnes je Argentina cenově přívětivější než před pár lety, ale levnou dovolenou nečekejte. Jestliže budete přespávat pouze v hostelech, vařit si z nakoupených surovin a jezdit výhradně autobusy, můžete denní útratu srazit až na nějakých 30 USD, ale stěží níž.
V restauracích je zvykem dávat 10% spropitné. Smlouvání není v zemi obvyklé.

Z pod širáku až do nebe

Spektrum argentinských ubytovacích kapacit sahá od kempů po pětihvězdičkové hotely. Ubytování v kempu nepřipadá v úvahu úplně všude, ale možná překvapivě najdete kempy ve většině menších měst poměrně blízko centra. Cena za postavení stanu na noc je zhruba 5 USD. Za tuto částku ovšem většinou dostanete slušnou protihodnotu – toalety, sprchy s teplou vodou, prádelnu, restauraci, obchod s potravinami a často i bazén. Nevýhodou může být fakt, že Argentinci rádi slaví téměř cokoli až do rána, což jen zřídka působí jako konejšivá ukolébavka. Tomuto riziku se ale koneckonců nevyhnete ani v hostelech či penzionech.
Hostely najdete především v Buenos Aires a většina z nich poskytuje ubytování na velmi solidní úrovni. Za postel ve společné noclehárně zaplatíte od 10 USD za noc, velmi jednoduchý dvojlůžkový pokoj vás vyjde na 25–40 USD. Mnoho hostelů má otevřeno pouze v letních měsících.
Nejdražší ubytování najdete v hotelích, které jsou označeny jednou až pěti hvězdičkami. Vyšší počet hvězdiček ale automaticky neznamená vyšší kvalitu služeb, jednohvězdičkové zařízení může být často luxusnější než tříhvězdičkové. Obecně každopádně platí, že v hotelech máte přinejmenším vlastní koupelnu, často i telefon a televizi. Hotely střední úrovně si za dvojlůžko účtují zhruba 50–70 USD. V nejvyšší cenové kategorii (částka za noc se může lehce dostat nad 150 USD za dvojlůžkový pokoj) bývá k dispozici i bazén.

Dejte pozor na...

  • Argentina se nedá označit za jednoznačně bezpečnou zemi. Po zhoršení životní úrovně mnoha Argentinců se množí ozbrojená přepadení a únosy za účelem výkupného.
  • O aktuální bezpečnostní situaci se informujte na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Buenos Aires (www.mzv.cz\buenosaires).
  • Je nutné cestovat se zdravotním pojištěním, protože ceny lékařských zákroků jsou velmi vysoké. Zdravotnictví je na obecně nízké úrovni, chybí některé léky (např. inzulin), proto si potřebné medikamenty vezměte s sebou.
  • Mírněte nadšení vystoupit na téměř 7 000 metrů vysokou Aconcaguu. Pokud nejste profesionálními horolezci, provádějte výstup ve větší skupině a se zkušeným horským vůdcem.
  • Ze společenského hlediska je potřeba dát si pozor především na alkohol. Argentinci pití nadmíru netolerují.
  • Důležitá telefonní čísla: policie – 101, záchranná služba – 107, hasiči – 100.

Ve druhé kapitole článku hledejte užitečné informace o cestování v Argentině: kontakty, internetové odkazy, slovníček a další.


Články na téma cestování jsou pravidelnou součástí měsíčníku Osobní finance. Vydání únor 2005 vychází již příští týden.


Další kapitola
 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Naprosto mylné informace
Roman Šesták
23. 2. 2005, 09:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená