FinExpert.e15.cz

Jak se chránit proti zpochybnění elektronických originálů

Mnoha podnikům hrozí právní komplikace kvůli nesprávnému zacházení s elektronickými originály.
Jak se chránit proti zpochybnění elektronických originálů

České firmy vlastní miliony elektronických originálů dokumentů. Podstatná část z těchto dokumentů nesplňuje požadavky legislativy a případné využití v důkazním řízení by bylo přinejmenším problematické, podobně jako je tomu s neověřenou kopií smlouvy. Služba SecuStamp firmy Software602 umožňuje celou problematiku velmi jednoduše vyřešit a získat jistotu souladu se zákonem.

Důvěryhodný elektronický dokument je plnohodnotnou náhradou listiny opatřené podpisem a razítkem. Může se jednat například o rozhodnutí, která úřady posílají do datové schránky, ale také faktury, dobropisy, objednávky. A přibývá i smluv, které mají čistě elektronickou podobu.

„Elektronický originál poskytuje mnohem větší míru jistoty než listina bez notářského ověření,“ konstatuje manažer služby SecuStamp Pavel Durdil. „U papíru nikdy nemůžete vyloučit, že někdy v budoucnu zpochybní soudní znalec pravost podpisu nebo razítka. Elektronický dokument takový prostor pro zpochybnění neposkytuje. Ovšem jen v případě, že jsou splněny všechny náležitosti požadované legislativou.“

Jak velmi snadno splnit všechny požadavky

Těmito náležitostmi jsou:

  • Převedení dokumentu do univerzálního formátu PDF
  • Připojení zaručeného elektronického podpisu
  • Připojení kvalifikovaného časového razítka

Z pohledu uživatele to znamená, že musí dokument převést do správného formátu (PDF), aktivovat podpisový certifikát, připojit elektronický podpis a poté připojit také časové razítko. Jeho partner, který dokument dostává, by měl být schopen zkontrolovat, že jsou náležitosti splněny a případně připojit časové razítko, pokud na dokumentu chybí.

Až do loňského roku to byl poměrně komplikovaný proces vyžadující specializované technické a právní znalosti. Nyní je ale k dispozici zmíněná služba SecuStamp, která pokrývá všechny potřebné funkce a kde stačí na zkontrolování dokumentu nebo na vytvoření elektronického originálu se všemi náležitostmi dvě kliknutí, případně je možné činnost plně automatizovat.

Aby důležité dokumenty neztrácely platnost

Zkušenosti s elektronickým podpisem rychle přibývají a mnoho podnikatelů i manažerů už ví, že se nejedná o obrázek podpisu, ale o softwarovou komponentu kontrolní součet, která prokazuje, kdo dokument podepsal a že od chvíle podpisu nebyla provedena změna. Povědomí o časovém razítku je ovšem výrazně nižší.

Přitom právě uchovávání elektronických dokumentů bez časového razítka představuje právní riziko. Pokud totiž autor dokumentu svůj podpis někdy v budoucnu nechá zneplatnit, zpochybní tím všechny elektronické dokumenty, které kdy vytvořil a které nemají časové razítko. Majitelé dokumentů se o tom zpravidla ani nedozví.

Až když se pokusí uplatnit nároky, které z dokumentu vyplývají, dozví se, že se z originálu stala neověřená kopie (slovy Jiřího Petery, „elektronický cár papíru“). A protože zaručený elektronický podpis se vystavuje na jeden rok, nejpozději za 12 měsíců od obdržení se něco podobného stane s každým elektronickým dokumentem.

Právě proti tomuto riziku chrání časového razítko – další softwarová komponenta, která umožňuje prokázat, že dokument existoval v určité podobě v určitém čase, a to tak, že čas není odvozen od hodin v počítači autora, ale od atomových hodin v sídle certifikační autority. Časové razítko je tak nezpochybnitelným důkazem, že dokument byl podepsán v době, kdy byl podpis ještě platný.

Klepněte pro větší obrázek

S Print2PDF a SecuStamp to jde jednoduše

Až do loňského roku byla hlavním problémem časových razítek komplikovanost celé problematiky. Je totiž zapotřebí uzavřít smlouvu s certifikační autoritou, odhadnout počet časových razítek potřebných v jednotlivých měsících (na tom závisí cena) a instalovat technické řešení. V rámci služby SecuStamp není zapotřebí nic takového řešit. Uživatel se prostě zaregistruje a může začít pracovat.

Na portálu SecuStamp si uživatel může stáhnout aplikaci Software602 Print2PDF, což je pokročilý nástroj pro převod do různých verzí formátu PDF, úpravu dokumentů, připojování elektronických podpisů a časových razítek. Pro širokou veřejnost je zdarma a zdarma je i první dávka časových razítek.

Často využívanou funkcí portálu SecuStamp je i kontrola dokumentů. Ověření platnosti elektronických podpisů a časových razítek totiž vyžaduje některé speciální technické znalosti a komunikaci se všemi kvalifikovanými certifikačními autoritami. V rámci Portálu SecuStamp ovšem stačí dvě kliknutí a uživatel obdrží srozumitelný posudek, jak na tom dokument je.Ověřování probíhá podle stejné metodiky a je realizováno stejnou technologií jako na stanovištích Czech POINTu.

V každém případě není nic snadnějšího než služby SecuStamp vyzkoušet. Jak už bylo uvedeno, stačí k tomu jednoduchá registrace a první dávka časových razítek je zdarma.

Služby portálu SecuStamp a aplikace Software602 Print2PDF zahrnují:

  • Kontrolu dokumentu a srozumitelný posudek, jak je to s jeho platností
  • Nástroj pro snadný převod dokumentů do formátu PDF
  • Nástroj pro připojení elektronického podpisu
  • Připojení kvalifikovaného časového razítka

Více informací na http:/www.secustamp.com

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená