FinExpert.e15.cz

Jak se bude platit mýtné na dálnici?

Novinka v podobě placení mýtného naštěstí nebude nutit dopravce vozit s sebou hotovost. Platby mohou probíhat elektronicky.
Jak se bude platit mýtné na dálnici?

V prvotní fázi má být od 1.1.2007 zpoplatněno 970 kilometrů dálnic a rychlostních silnic a od 1. července 2007 budou zpoplatněny i vybrané silnice první třídy do celkové délky zpoplatněného úseku 2 100 km. Tendr na placení mýtného nakonec vyhrála ČSOB, která bude fungovat jako clearingová banka pro vypořádání veškerých plateb spojených s elektronickým mýtným.

Mýtné bude možné uhradit na 14 kontaktních a 200 prodejních místech buď předem formou předplatného pre-pay a nebo následnou platbou post-pay. ČSOB bude přijímat hotovost, platební karty všech druhů a umožní také fakturaci za projeté kilometry. Centrální systém vedle bankovních karet akceptuje i platbu kartami tankovacími, tzv. fleet kartami. Vzniklo tak Fleet Card Centrum (FCC), které zjednodušeně řečeno umožňuje akceptaci libovolného druhu tankovacích karet na jednom terminálu. Doposud existovaly pouze dohody mezi několika vydavateli karet.

Předplacení kilometrů“ (režim „PrePay“)


První možností bude analogie s dobitím kreditu v mobilním telefonu, tzn. platba předem. Bude určena především pro občasné uživatele. Platbu bude možné provést v hotovosti
platební kartou, kdy akceptovány budou všechny běžné druhy karet, anebo tankovací kartou.

Za projeté kilometry“ (režim „PostPay“)

Druhá varianta umožní platbu až po použití komunikace, a tento způsob bude využívat pravděpodobně většina dopravců. Platbu bude možné provést na fakturu s využitím e-kanálů, příkazem k úhradě, inkasem z účtu s využitím webového rozhraní anebo tankovací či charge kartou.

Jeden terminál pro všechno

V praxi bude výběr mýtného zajišťovat terminál, který zajistí akceptaci velkého počtu tankovacích a zároveň i platebních karet. Některé předpoklady udávají, že z celkového výnosu mýtného bude přes fleet karty zaplaceno přes 30 procent.

Princip fungování platebního terminálu pro mýtné

Klepněte pro větší obrázek

Jedna karta pro všechno

Pro platbu mýtného bude možné použít všechny běžné typy platebních karet, tj. MasterCard, Maestro, Visa, Visa Electron, Diners Club a American Express.

Pro časté plátce pak budou k určeny jako další možnost tzv. tankovací karty. Jejich akceptační síť bude omezená (čerpací stanice, mýto, tunely, servisy,…) a obvykle budou mít i geografické omezení platnosti (např. Evropa). Zaměstnavatel pak může povolit nebo zakázat nákup různých typů komodit (tj. na kartu může řidič koupit jen povolené zboží). S tankovacími kartami lze sledovat výdaje navázané na konkrétní vozidlo a zároveň se stávají nástrojem pro krátkodobé úvěrování, protože částečně plní funkci charge karty. Tyto karty navíc mají striktně stanoveno, co je povoleno nakupovat. Jako příklad mohou posloužit známé karty CCS.

Varianty povolených komodit na tankovacích kartách

  • nafta
  • nafta + benzín
  • nafta + benzín + oleje
  • nafta + benzín + oleje + mýto + tunely
  • nafta + benzín + oleje + mýto + tunely + ostatní zboží

Příklady tankovacích karet

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená