FinExpert.e15.cz

Jak se bránit podvodným výběrům z bankomatů

Počet výběrů hotovosti z bankomatů významně vzrostl a s rostoucím počtem využívání bankomatů klienty bank se v posledních letech rozmnožily i případy zneužívání platebních karet právě díky podvodům na bankomatech. Víte, jak se bránit?
Jak se bránit podvodným výběrům z bankomatů

Nejvíce nás trápí kopírování karty, tzv. skimming

Způsoby zneužití karty na bankomatu jsou různé od odpozorování PINu a následné krádeže karty až po tzv. Skimming. Organizované skupiny zlodějů při něm využívají řadu metod k získání údajů z magnetického proužku karet k výrobě jejich padělků. Tyto metody jsou doplněny o různé způsoby odpozorování PIN.
 
Tématem podzimu roku 2004 byl zatím nejmasivnější útok tzv. skimařů na bankomaty v České republice. Útok spočívá v tom, že jsou na čtečky bankomatů nalepena nenápadná a nerozeznatelná zařízení vypadající jako součást bankomatu, která při zasunutí karty přečtou obsah magnetického proužku karty a zapamatují si jej. Druhým dílem zařízení je velmi malá kamera schovaná někde na těle bankomatu tak, aby „viděla“ na zadávaný PIN. Obsah proužku a PIN je pak vše, co útočníci potřebují k tomu, aby si vyrobili kopii karty a mohli vybírat peníze z účtu držitele původní karty. Přesto že nejde o zločin, který by mohl připravit doma na koleně a po té spáchat každý, jsou organizované skupiny, které mají dostatečné zdroje a možnosti, aby se dostaly k potřebným technologiím a mohli se takové kriminality dopouštět.

Kryjte si zadání PINu rukou

Nejúčinnější obranou je jako vždy prevence a osvěta, proto se na většině obrazovek bankomatů objevily návodné obrázky ukazující jak si přikrýt ruku při zadávání PINu. To by však zdaleka nestačilo, a mimochodem ani zobrazení takového obrázku není zadarmo. U velké části bankomatů to totiž stále znamená, že k bankomatu musí přijet odborný technik a obrazovku do bankomatu nahrát. Banka tak platí výjezd, čas technika a kilometry. Je samozřejmé, že obrana proti tak závažné formě kriminality nezůstává jen na úrovni „obrázků“, bankomaty jsou vybavovány různými zařízeními, která buď znemožňují umístění jakéhokoli cizího zařízení, nebo znemožňují jeho funkčnost.Jedna z detekčních metod je v prvním případě založena na generování proměnlivého elektromagnetického pole v okolí čtečky karet. Jakmile by do tohoto pole byla vložena falešná čtečka, došlo by k jeho změně, respektive k indukování dalšího elektromagnetického záření kovovými částmi vložené čtečky – tuto změnu bankomat rozezná a vypne se. Tím se zabrání tomu, aby do „napadeného“ bankomatu kdokoli vložil kartu. Druhá varianta je u nás obvyklejší, podáte bankomatu kartu, která se pak při zalézání do těla čtečky cuká. Právě její trhavý pohyb zabraňuje načtení obsahu proužku případnou nalepenou falešnou čtečkou. Skimming neboli kopírování karet je také jednou z hybných sil migrace bankomatů na čipové karty.

Migrace bankomatů na čipové karty

Zneužívání platebních karet bylo základem, hlavním důvodem a zůstává motorem migrace na Čipovou technologii u karet i akceptačních zařízení jako jsou terminály a bankomaty. Jedná se o změnu, kterou jako klient u bankomatu vůbec nepoznáte. Všechny vydávané bankovní Čipové karty jsou kartami tzv. hybridními, to znamená že mají jak čip, tak původní magnetický proužek. Sice by se mohlo zdát, že takovou kartu lze zneužít stejně, jako kdyby na ní čip nebyl, ve skutečnosti to však není pravda. Magnetický proužek v sobě totiž nese zakódovánu informaci o tom, že karta má čip a ten má při použití přednost. Pokud by tedy podvodník přišel s kopií karty, která je původně Čipová a ze které okopíroval jen magnetický proužek, pak to bankomat podporující čipové karty pozná. Načte proužek, tam si přečte že má karta čip a protože žádný čip nenašel, má okamžitě jasno o co jde. Software kartu podrží a eventuelně rovnou upozorní obsluhu bankomatu. V horším případě jen zabaví kopii karty, v tom lepším dokonce pomůže chytit toho, kdo ji do bankomatu zastrčil. Pokud jste ale držiteli čipové karty, nepoznáte zda jste výběr z bankomatu provedli „čipem“ nebo „proužkem“, na druhé straně vás to ani nemusí nijak trápit. Je věcí bankéřů do migrace bankomatů investovat i přesto, že to není investice, která by byla vidět a kterou bychom jako klienti ocenili. Poslední fáze migrace, tzn. instalace této technologie na bankomaty probíhá právě v těchto letních měsících a významná část bankomatů v ČR začíná při výběrech využívat čip.

Jak se chránit před zneužitím karty

Jestliže nechcete přijít o svoji platební kartu, buďte opatrní a nikomu kartu nepůjčujte ani nesdělujte svůj PIN. Pokud zadáváte PIN na bankomatu, snažte se přistoupit k bankomatu co nejblíže a zakrýt si klávesnici rukou tak, aby nebyl vidět zadávaný PIN. Před vložením karty do bankomatu se ujistěte, že bankomat nevykazuje známky dodatečně instalovaných zařízení a dejte pozor, aby vašemu výběru nebyly přítomny jiné osoby. Pokud se vám karta nevrátí, okamžitě kontaktujte vaši banku.

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

čipová karta...ale kdy?
Herodes
6. 8. 2005, 23:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená