Pokud se právě chystáte řešit svoji bytovou situaci, je vysoce pravděpodobné, že se při hledání optimální nemovitosti setkáte s problematikou katastru nemovitostí – konkrétně s určitým listem vlastnictví na danou nemovitost. Právě tento dokument má při nákupu či prodeji nemovitostí zásadní význam.
List vlastnictví
List vlastnictví je písemný dokument, který zaznamenává skutečnost, že nemovitost fyzicky i právně existuje. List vlastnictví je založen vždy jeden pro každého vlastníka (spoluvlastníky) pro nemovitosti, ke kterým jsou vztaženy totožné vlastnické vztahy. Na první pohled se vám bude tato listina zdát nepřehledná, ale nemusíte zoufat. Po podrobnějším prozkoumání zjistíte, že je členěna do několika částí (záhlaví a části označené písmeny A, B, B1, C, D, E a F.
Záhlaví listu vlastnictví
V tzv. záhlaví výpisu z katastru najdete název okresu výpisu z katastru nemovitostí, název obce a katastrálního území (informace jsou doplněny číselnými kódy, které mají pouze evidenční význam). Dále následuje číslo listu vlastnictví, nadpis "Výpis z katastru nemovitostí", u listu vlastnictví pro dům s vymezenými jednotkami nadpis "Vlastnictví domu s byty a nebytovými prostory", u listu vlastnictví pro jednotku nadpis "Vlastnictví bytu a nebytového prostoru". Na závěr získáte informaci, zda se pozemky v daném katastrálním území vedou v jedné nebo dvou číselných řadách (stavební a pozemkové parcely).
Různá písmena, různé informace
V části „A“ najdete slovní označení právního vztahu k nemovitosti (např. vlastnické právo) a údaje o vlastníkovi, nebo o spoluvlastnících nemovitosti. Dozvíte se jména a příjmení vlastníků, adresu trvalého pobytu, u manželů označení společného jmění manželů zkratkou SJM, popř. spoluvlastnický podíl k nemovitostem uvedeným v části „B“.
Část „B“ obsahuje údaje o nemovitostech, které vlastník zapsaný v části A vlastní. Může se jednat o pozemky – blíže definované parcelním číslem, výměrou, druhem pozemku, způsobem využití a způsobem ochrany, dále o budovy - blíže definované částí obce, do které budova s číslem popisným nebo evidenčním přísluší, číslem popisným nebo evidenčním, způsobem využití budovy, způsobem její ochrany a číslem parcely, na které je budova evidována a v neposlední řadě o tzv. bytové jednotky. Zde vyčtete údaje o domě, ve kterém jsou vymezeny, číslo jednotky, typ a způsob využití jednotky a velikost spoluvlastnického podílu na společných částech domu, popř. pozemku.
Velkou pozornost věnujte části „B“ v případě, že v ní uvidíte písmeno "P", které označuje tzv. plombu. Znamená to, že se právě s touto nemovitostí něco děje – např. právě dochází k její prodeji.
Část „ B1“ obsahuje jiná věcná práva k dané nemovitosti (např. práva k cizím nemovitostem odpovídající věcnému břemenu, zástavní právo aj., ale i údaje o listinách, které byly podkladem k zápisu práva.
Část „C“ obsahuje důležité informace o omezení vlastnického práva k nemovitostem uvedeným v části „B“ – např. zápis o nařízené exekuci soudem, zatížení nemovitosti právem odpovídajícímu věcnému břemeni, u zástavního práva i výše jistiny zajištěné pohledávky s údaji o věřiteli a další údaje.
Část „D“ je vyhrazena pro různé poznámky ohledně vlastnictví nemovitosti a případných soudních sporech. Na druhou stranu část „E“ vypovídá o nabývacích titulech k nemovitosti (např. rozhodnutí soudu o vypořádání dědictví, kupní smlouvy, darovací smlouvy, odkaz na kolaudační rozhodnutí atd.).
Část „F“ je vyhrazena pro případné uvedení vztahu půdně ekologických jednotek k parcelám zemědělských pozemků. Tyto informace používají zejména znalci v oboru oceňování nemovitostí.
Závěrem
Z výše uvedeného popisu jednotlivých částí listu vlastnického jste mohli poznat, že získané informace vám mohou výrazně pomoci při nákupu nového domu či bytu. Žadatel obdrží na svoji žádost výpis z katastru nemovitostí na jakémkoliv katastrálním pracovišti v České republice, nezáleží přitom, kde nemovitost leží. Rovněž je dobré vědět, že vydávané výpisy jsou veřejnými listinami a dokonce je lze získat na katastrálním pracovišti při osobní návštěvě na počkání.