Mezi statistickými údaji důležitými pro uvažování nad ekonomickou situací v zemích střední Evropy, tedy přesněji řečeno u nás a v nám nejbližších zemích, je vedle výše nezaměstnanosti zajímavé také srovnání podílu zaměstnaných a nezaměstnaných osob v produktivním věku. Podle komentáře Lenky Zlámalové (ihned.cz), je u nás tento poměr přibližně na dvou třetinách pracujících a jedné třetiny nezaměstnaných. Ve srovnání se zeměmi Evropské unie jsme tak na úrovni průměru, mezi nově vstupujícími zeměmi patříme k nejlepším.
Ze srovnání vyplývá, že v ukazateli jsou obecně úspěšnější země západní Evropy. Na čele pomyslného žebříčku se drží Anglie a země ve Skandinávii. Kromě vyspělé ekonomiky je charakterizuje také promyšlený systém rekvalifikací a motivačních opatření pro osoby ve věku padesáti let a starších, které u nás a v jiných středoevropských zemích hledají po ztrátě zaměstnání nové uplatnění nejhůře.
Ve většině evropských zemí se v posledních letech oddaluje věková hranice pro odchod do důchodu. Zatímco u nás je systém nyní nastaven tak, že v roce 2011 tato hranice bude na 63 letech, ve většině zemí Evropské unie začíná důchodový věk již nyní v 65 letech.
Z těchto informací můžeme usuzovat na nezbytné změny, které čekají nejen oblast důchodového zajištění, ale také služeb souvisejích s nabídkou rekvalifikačních kurzů a vzdělávání pro dospělé.