FinExpert.e15.cz

Jak poznat lichvu od bezpečné půjčky?

Každý pátý Čech přiznává, že není schopen rozlišit lichváře od bezpečného poskytovatele úvěru.
Jak poznat lichvu od bezpečné půjčky?

O osobních bankrotech kvůli rizikovým půjčkám slýcháme velmi často. Sdružení Navigátor bezpečného úvěru proto realizoval průzkum, který se zabýval otázkou postoje Čechů k úvěrům, jejich finanční gramotnosti, a z toho vyplývající rizikovosti podlehnutí lichvářům. Průzkum měl za úkol odhalit jaká je schopnost obyvatel České republiky rozlišit mezi bezpečným poskytovatelem úvěru a lichvářem.

Největší počet bankomatů má Česká spořitelna

Největší počet bankomatů má Česká spořitelna

I když lidé stále nejvíce věří bankám, dobře se v průzkumu umístily i velké značkové nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, které za bezpečné považuje 35 % oslovených. Z bank nejlépe, co se důvěryhodnosti týče, dopadly Česká spořitelna a ČSOB, ze značkových „nebank“ pak Home Credit a Cetelem.

Z průzkumu vyplynulo, že každý pátý Čech není schopen rozlišit lichváře od bezpečného poskytovatele úvěru, což by mohlo vzbuzovat dojem dobrého výsledku. „Pokud se ale zaměříme na to, do jaké sociální skupiny těchto 20 % obyvatel České republiky patří, zjistíme, že se jedná právě o ty, kdo jsou cílovou skupinou pochybných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Tento fakt souvisí s často diskutovanou nízkou úrovní finanční gramotnosti českého obyvatelstva, na kterou lichváři spoléhají,“ hodnotí výsledky průzkumu Michal Mejstřík, profesor Univerzity Karlovy, člen NERV a jeden ze spoluautorů projektu Navigátor bezpečného úvěrování. Podle něj je tak tento výsledek naopak varující a je potřeba se více zaměřit na vzdělávání těchto 20 % české populace.

„Je potřeba stále dokola lidem vysvětlovat, že pokud neuspěli u značkových poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, pak to, že jim někdo na ulici nebo přes telefon peníze zdánlivě snadno a zdánlivě levně poskytne, není výhra, ale s největší pravděpodobností se stane spíše noční můrou,“ vysvětluje Mejstřík. Upozorňuje přitom také na skutečnost, že právě tato skupina obyvatel se umí proti pochybným praktikám lichvářů nejméně bránit. „Jednak nemají dostatečné informace a ani neví, jak se k nim dostat, jednak situaci dlouhodobě neřeší, nakonec se dostanou za pomyslný bod zlomu, ze kterého se dostat je nesmírně složité, jakkoli nikoli nemožné,“ říká Mejstřík a dodává: “To jsou po tom ty lidské příběhy, končící tragicky, většinou exekucí.“

Podle průzkumu se Češi stále velmi výrazně soustředí na výši úroku poskytnutého úvěru – pro 62 % z nich je výše úroku rozhodujícím faktorem při hodnocení kvality úvěru. „Opticky to vypadá dobře – úvěr je nízký, spotřebitel si spočítá, o co by vypůjčené peníze „přeplatil“ a podle toho se rozhoduje. S tím ale současná šedá zóna spotřebitelských úvěrů počítá a nebezpečí jsou skryta v různých detailech – například v poplatcích za vyřízení půjčky, ve splátkách uváděných nikoliv měsíčně, ale například týdně, aniž by na to byl spotřebitel výslovně upozorněn, nebo v přemrštěných sankcích za pozdní splátku,“ upozorňuje Michal Mejstřík na současné metody lichvářů.Výše úroku by měla být jen jedním z kritérií hodnocení výhodnosti a bezpečnosti daného úvěru.

Navíc z předchozího průzkumu, který realizoval Navigátor zodpovědného úvěrování, vyplynulo, že Češi se stále nevyznají ve smlouvách, které při přijetí úvěru podepisují. Celkem 87 % Čechů se ve smlouvách, které podepisují, nevyzná.

Jak postupovat při výběru spotřebitelského úvěru a nenaletět při tom

1. Než se rozhodnete vzít si úvěr, zjistěte si o společnosti maximum informací – je to banka nebo velká zavedená značková společnost s obchodní historií? Je společnost členem České leasingové a finanční asociace? Kde sídlí? Pokud nevíte, hledejte na internetu, ale informace ověřujte.

2. Pokud jste se už rozhodli, že úvěr skutečně potřebujete, zajděte do několika institucí a zjistěte si podmínky. Zajímat by Vás mělo především, jak dlouho budete platit a kolik měsíčně. RPSN Vám vychází přes 100%? Jsou sankce, pokud nebudete moct splátku poslat, v řádech tisíců či dokonce desetitisíců? Chce po Vás společnost poplatek za poskytnutí půjčky předem? Chcete si půjčit 10 000 Kč a máte ručit domem? To jsou všechno jasné signály, že půjčka bude neseriózní a pokud podepíšete, jednoznačně naletíte lichváři.

3. Když už si vyberete společnost, přečtěte si nejprve, co podepisujete. Tam, kde vám nedají předsmluvní formulář, okamžitě vstaňte a odejděte. Pokud vám společnost tvrdí, že je běžné nechat prázdná místa ve smlouvě s tím, že se to tam pak doplní, lže! A pokud trvá na okamžitém podpisu, pak je to jednoznačná známka neseriozního jednání. Vždy máte právo veškeré smluvní podmínky v klidu prostudovat doma a případně se poradit s blízkými.

4. Nebuďte naivní a nezvěte si rádoby finanční poradce domů. Seriózní úvěrové společnosti mají vždy infolinky (ty ale nezačínají drahými placenými čísly typu 906…) a přehledné webové stránky. Nikdy neposílají svoje zástupce k vám domů!

5. Pokud aktuálně nemáte příjem či máte už půjčeno jinde a ve značkových nebankovních institucích Vás odmítnou, nepůjčujte si jinde. Uloví vás s největší pravděpodobností právě lichváři, kteří nejenom v registrech nekontrolují, zda už někde nejste zadlužení, ale jsou ochotní Vám půjčit, ačkoliv vy zrovna nejste schopni garantovat splátky. Dostanete se do úvěrové spirály a cesta ven vás může dovést až k exekuci.

Co z průzkumu vyplynulo?

  • Každý pátý Čech přiznává, že není schopen rozlišit lichváře od bezpečného poskytovatele úvěru.
  • Spotřebitelé ani nevědí o zákonné možnosti předčasného splacení úvěru, které je téměř bez sankcí.
  • Pro 62 % spotřebitelů je stále nejdůležitějším parametrem kvalitního úvěrového produktu nízký úrok. Problém je v tom, že to lichváři už vědí, nabízí nízké úroky a najdou si jiný způsob, jak si peníze od lidí takříkajíc vybrat.
  • Stále jen pro 13 % spotřebitelů jsou zásadní srozumitelné a transparentní smluvní podmínky – pod slibem nízkého úvěru jsou tak spotřebitelé schopni a ochotni podepsat velmi nevýhodné smlouvy, které je přivedou do velkých problémů a nezřídka do úvěrových spirál.
  • 87 % Čechů se ve smlouvách, které podepisují, nevyzná.
  • 73 % spotřebitelů nedokáže adekvátně definovat parametry, které by měli sledovat při výběru a hodnocení úvěrových společností.

Zdroj: Navigátor bezpečného úvěru

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená