FinExpert.e15.cz

Jak poslat peníze do zahraničí

Jste na dovolené a nemáte finanční prostředky? Byli jste v zahraničí okradeni a nemáte na cestu domů? Zavolejte sousedům, aby vám poslali peníze! Na výběr máte z několika možností.
Jak poslat peníze do zahraničí

Dostat se do platební neschopnosti v zahraničí je snadné – okradou vás, ztratíte peněženku i s platební kartou nebo jednoduše utratíte víc, než můžete. Pokud do konce dovolené nebo pracovní cesty zbývá ještě dlouhá doba, můžete si nechat poslat peníze z domova. Základním předpokladem je mít drobné na telefon nebo internet, protože jinak se o vaší finanční nouzi nikdo nedozví. Existuje mnoho způsobů, jak si nechat poslat peníze, ale článek se bude věnovat třem nejužívanějším.

Složení peněz na účet

Pokud vám neukradli platební kartu a pouze jste vyluxovali konto neuváženým nákupem, je nejjednodušší složení hotovosti na váš účet. To může provést kdokoli z příbuzných a prostředky budete mít k dispozici druhý den. Další možností je bezhotovostní převod peněz na váš účet. Tam musíte ale počítat s delší dobou připsání (max. do tří dnů). Dlužno podotknout, že za výběr z bankomatu v zahraničí pak zaplatíte poplatek, který se většinou skládá z pevné částky a procenta z vybíraného obnosu. Více o poplatcích za výběr z bankomatu v zahraničí naleznete v našem článku.

Peníze poštou

Česká pošta je sice státní podnik s frontami u přepážek, ale většina služeb je dobře využitelných i v době internetu a elektronického bankovnictví. Jestliže jste ve finanční nouzi, můžete si nechat peníze poslat prostřednictvím mezinárodní poštovní poukázky. Příbuzný nebo známý zajde na pobočku České pošty, kde na složence vyplní vaše identifikační údaje a adresu pobytu v zahraničí (hotel, kemp atp.). Jakmile vám bude složenka doručena, zajdete s ní na místní poštu a peníze si vyberete (poukázka typu Z/C). Nevýhodou je, že doba mezi odesláním poštovní poukázky z České republiky a doručením v zahraničí se pohybuje okolo 1–2 týdnů.

Poštovní poukázka Z/A

  • úhrada poukázané částky: v hotovosti
  • výplata poukázané částky: bezhotovostně bance, která částku následně připíše na určený účet
  • kam lze peníze poslat: jen na Slovensko

Poštovní poukázka Z/C

  • úhrada poukázané částky: v hotovosti
  • výplata poukázané částky: v hotovosti

Klepněte pro větší obrázek

Přehled zemí, do kterých lze podat Z/C:

Alžírsko, Francie, Maroko, Španělsko
Arménie, Itálie, Moldavsko, Švédsko
Ázerbajdžán, Izrael, Monako, Tunisko
Belgie, Japonsko, Polsko, Turecko
Bělorusko, Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora), Portugalsko, Ukrajina
Brazílie, Kypr, Rumunsko, Vietnam
Bulharsko, Litva, Řecko
Estonsko, Lotyšsko, Slovensko
Finsko, Maďarsko, Slovinsko

Peníze do 20 minut

Specialistou na poslání hotovosti do zahraničí je společnost Western Union. Prostřednictvím této služby je zajišťováno provádění elektronických převodů peněžních částek do zahraničí a výplaty peněžních částek došlých ze zahraničí. Tyto převody lze provádět také v rámci České republiky. Ten, kdo peníze posílá, zajde na pobočku Western Union (např. Česká pošta, Raiffeisenbank atp.), vyplní speciální formulář (pro zasílání peněz - To send money a pro příjem peněz - To receive money) a složí hotovost. Příjemce pak jednoduše zajde na libovolnou pobočku firmy (nejblíže svému pobytu) a peníze si vyzvedne. Odesílatelem a příjemcem může být fyzická osoba, státní příslušník ČR i cizí státní příslušník. Odesílatelem může být též právnická osoba s uvedením fyzické osoby, která peníze vyplácí. Western Union deklaruje, že celá operace netrvá déle než 20 minut. Nevýhodou jsou však poplatky (viz tabulka). Za poslání 10 000 Kč zaplatíte 850 Kč!

Seznam českých poboček Western Union
http://www.westernunion.com/info/ShowAgents.asp?country=CS

Klepněte pro větší obrázek
Přehled poplatků za služby Western Union

Neplacené služby Western Union

• Kontrolní otázka a odpověď - pokud je platba adresována do afrického státu (kromě Alžírska, Egypta, Maroka a Tunisu) a v případě, kdy příjemce ztratil osobní doklad nebo si odesílatel není jistý zda jej příjemce má, musí odesílatel uvést u příslušného předtisku v dolní části podacího dokladu kontrolní otázku a odpověď v maximálním počtu čtyř slov. Zároveň musí odesílatel označit, zda příjemce má doklad totožnosti či nemá.

• Popis příjemce - odesílatel může uvést u příslušného předtisku v levé dolní části podacího dokladu popis příjemce. Je-li poukazována částka odpovídající ekvivalentu 500 USD a vyšší a příjemce nemá osobní doklad, musí být popis příjemce uveden vždy.
Údaje o neplacených službách je potřeba uvádět v anglickém jazyce.

Placené služby

• Zaslání šeku na adresu – dovoleno pouze do některých zemí.

• Telefonické nebo telegrafické oznámení – WU informuje příjemce o platbě telefonicky (nutno uvést celé telefonní číslo včetně předvoleb), je dovoleno pouze do některých zemí. Zaslání vzkazu – dovoleno do všech zemí. Vzkaz může obsahovat maximálně deset slov.Posílali jste někdy peníze do zahraničí? Jaké s tím máte zkušenosti? Potřebovali jste nutně na dovolené hotovost? Napište své příběhy a názory do diskuse.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Česká pošta- zkušenost přímo hrozivá s posláním ekvi...
ing.Kocman Brno
17. 7. 2011, 18:01
Re: ebanka
Jakub Lohnisky
17. 2. 2004, 19:40
ebanka
Tex
17. 2. 2004, 13:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená