FinExpert.e15.cz

Jak pojistit adrenalinové sporty

Činnosti, které byly dříve doménou skalních nadšenců a dobrodruhů, si v současnosti chce vyzkoušet stále více lidí.
Jak pojistit adrenalinové sporty

Jedná se outdoorové aktivity, které jsou navíc často provozovány v exotických a vzdálených krajích. V kurzu je vysokohorská turistika, sjíždění divokých řek, paragliding, cyklistika v náročných terénech a mnoho dalších sportovních aktivit. Rizika úrazů při adrenalinových sportech jsou vysoká. Jak nám řekla Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven (ČAP), běžné cestovní pojištění tato rizika nekryje. V případě, že jedete do zahraničí provozovat adrenalinové sporty, je tedy nezbytné sjednat si speciální pojištění.

Co je a co není rizikovým sportem

Pojišťovny rozlišují dva druhy sportů. Běžné, na které stačí turistické cestovní pojištění, a rizikové, na které je už nutné se pojistit speciálně. Každá pojišťovna má v rámci svých pojistných podmínek vymezeny aktivity, na které stačí běžné turistické pojištění a které jsou již považovány za rizikové a vyžadují speciální pojištění. Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven doporučuje: „Rozhodující je správně se informovat u konkrétní pojišťovny, vše si nechat podrobně vysvětlit a následně uzavřít takové pojištění, které bude krýt veškerá potenciální rizika.“

Ať už jedete kamkoli a budete tam dělat cokoli, je dobré mít sjednáno cestovní pojištění ušité na míru. Cestu do zahraničí vám sice nepatrně prodraží, ale na druhé straně kvalitní pojištění znamená jistotu a bezstarostnou dovolenou. Přinejmenším vám ušetří starost s úhradou léčebných výloh či vzniklých škod v případech, kdy vás na cestách postihne nemoc, stane se vám úraz nebo se vám ztratí zavazadla, případně způsobíte škodu třetí osobě apod.

I cyklistika může vyžadovat speciální pojištění

Je třeba mít na paměti, že běžné cestovní pojištění se vztahuje jen na úhradu léčebných výloh a úrazů vzniklých při běžných rekreačních sportech na obvyklých místech ke sportu určených. Například při volejbalu na hotelovém hřišti, jinak by byl úraz posuzován při volejbale např. na kamenité pláži. Stejně tak při jízdě na kole velmi záleží na tom, kde a jak jezdíte. Pojišťovna pak v případě, že máte sjednáno běžné cestovní pojištění, může krátit pojistné plnění.

Pojištění přes cestovku

Při pobytových zájezdech si mnoho lidí sjednává cestovní pojištění v rámci nabídky cestovní kanceláře. Sjednat pojištění přes cestovku je jednoduché. Kryje ale opravdu všechna rizika?

V průběhu dovolené se pak klient rozhodne zpestřit si pobyt nějakým zajímavým zážitkem, a tak si zaplatí třeba vyjížďku na koni, při parasailingu se nechá nad mořem na padáku táhnout za motorovým člunem, vyzkouší si potápění. Při honbě za zážitky si pak neuvědomí, že v případě nehody by na úhradu léčebných výloh běžná cestovní pojistka nestačila.

Při sjednání cestovního pojištění prostřednictvím cestovní kanceláře či agentury by se měl klient podrobně seznámit s pojistnými podmínkami, a pokud považuje pojistnou ochranu za nedostatečnou, měl by přistoupit k dalšímu připojištění či speciálnímu pojištění. V případě nejasností je lepší se informovat u odborníků.

Co a kde si pojistit?

Pojišťovny nabízejí různé možnosti, jak jednotlivé adrenalinové sporty pojistit. Existuje okruh sportovních aktivit, které pojistí jen některé pojišťovny, zpravidla za vyšší pojistné, které odpovídá danému riziku. Mezi takové sporty patří například rafting či potápění v extrémních podmínkách, často také bungee jumping.

„V případě rizikových sportů je vhodné si pojištění sjednat u vybrané pojišťovny osobně. Osobní konzultace s pojišťovacím poradcem pomůže identifikovat možná rizika a vybrat optimální pojistku.“ říká Marcela Kotyrová z ČAP. U některých pojišťoven je možné pojistit si i rizikové sporty přes internet. Bez předchozí konzultace s pojišťovacím poradcem riskujete, že zvolíte nevhodnou smlouvu.

Pozor také na časté půjčování vodního vybavení jako jsou vodní skútry či windsurfingy. Tyto aktivity ve standardním pojištění zahrnuty nejsou.

Pojistit se dá i odpovědnost

V rámci cestovního pojištění sportu nezapomínejte na odpovědnostní složku. Ta je zahrnuta v komplexní verzi pojištění. Může se vám stát, že při provozování svých aktivit způsobíte nechtěně úraz někomu jinému. Například srazíte někoho při jízdě na kole, omylem zničíte koberec, rozbijete dveře nebo okno v hotelu a majitel po vás bude požadovat náhradu. Při zimních sportech na sjezdovkách přibývá srážek lyžařů a snowboardistů s těžkými úrazy končetin, ale i hlavy nebo páteře. Nároky poškozeného z takové události mohou být kryty právě z této složky komplexního cestovního pojištění.

Třikrát o pojištění rizikových sportů

  1. Běžné cestovní pojištění se vztahuje na úhradu léčebných výloh a úrazů vzniklých při běžných rekreačních sportech na obvyklých místech ke sportu určených. Na provozování rizikových sportů nestačí. K tomu účelu je nezbytné sjednat si speciální pojištění.
  2. Každá pojišťovna má v rámci pojistných podmínek stanoveno, co je a co není rizikovým sportem, na co se vztahuje standardní cestovní pojištění a jaké druhy sportů jsou z pojištění vyloučeny Rozhodující je správně se informovat u konkrétní pojišťovny, důkladně číst pojistné podmínky včetně výluk z pojištění, vše si nechat podrobně vysvětlit a následně uzavřít takové pojištění, které bude krýt veškerá potenciální rizika.
  3. Prověřte si rozsah sjednaného cestovního pojištění u cestovní kancelářeicestovního pojištění sjednaného v rámci platební karty. Seznamte se s pojistnými podmínkami, a pokud považujete pojistnou ochranu za nedostatečnou, sjednejte si další připojištění či speciální pojištění. O možnostech se informujte u jednotlivých pojišťoven.
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená