FinExpert.e15.cz

Jak platit na internetu bezpečně?

Přečtěte si několik tipů, jak zamezit zneužití vaší karty. Zabezpečení 3D SECURE je jednou z možností.
Jak platit na internetu bezpečně?

S rozšířením internetu a internetového obchodu se najde málokdo, kdo by nepotřeboval čas od času zaplatit zboží či šlužbu přes internet, ať se tím myslí převod prostřednictvím internetového bankovnictví či přímá platba embosovanou platební kartou.

V roce 2010 stouply nákupy v internetových obchodech oproti předchozímu roku o 21 % a celkový objem transakcí na internetu v tomto roce činil 3,9 miliardy korun.

Jak platit bezpečně?

První radou, kterou uslyšíte (a pravděpodobně si pomyslíte „to mi přece nemusí říkat, to je jasné“) je: plaťte pouze u obchodníků, kterým důvěřujete. Ale pozor, myslí se tím jak on-line obchodníci, tedy e-shopy, ale také kamenné obchody

Riziko zneužití čísla platební karty přes internet totiž hrozí i v případě platby v obchodě, kdy je vaše karta fyzicky přítomna, což obchodník dokládá otiskem reliéfu karty z imprinteru. Pro něj tak není obtížné zapamatovat si poslední tři číslice z řady čísel a po vašem odchodu si je zapsat, číslo karty již má z imprinteru. Takže v žádném případě neplaťte kartou v obchodě, který je vám podezřelý, v případě e-shopu se podívejte po diskuzích, které by vás mohly varovat – není nad osobní zkušenost jiných zákazníků.

Pokud běžně kartou přes internet neplatíte, je nejlepší obranou nastavení nulového limitu pro platby kartou přes Internet. V takovém případě nebude bankou provedena žádná karetní transakce, ke které neexistuje doklad o přítomnosti karty. Platby nelze blokovat pouze u Citibank (ta však využívá 3D-Secure) a Fio banky. A pokud kartou platíte, pokud možno nemějte na účtě, kterého se to týká, velké množství peněz.

Dvě karty nebo jedna virtuální

Jestliže používáte jednu kartu ke všem typům transakcí – platby u obchodníka, výběry z bankomatu i platby přes internet – a bojíte se její krádeže či ztráty a následného zneužití, pořiďte si ještě jednu. Tu odblokujete pro placení po internetu a necháte ji doma v bezpečí, zatímco tu, kterou nosíte při sobě, proti online placení naopak zablokujte. Zajistíte tak nemožnost jejího zneužití prostřednictvím internetu. Druhou kartu k jednomu účtu vám vystaví všechny banky, pouze některé za poplatek.

Pojem virtuální karta může být zavádějící, o žádnou kartu se ve skutečnosti nejedná. Dostanete jen 16-ti místné číslo, které je určené výhradně k provádění transakcí v internetovém prostředí. V obálce, kterou po podpisu smlouvy obdržíte z banky, najdete mimo již zmíněného čísla ještě tzv. expires date (dobu platnosti) a kontrolní kód, označován jako CVC nebo CVC2.

U „e-karty“ lze nastavit různé stupně zabezpečení: základní SSL (Secure Sockets Layer) znamená, že při platbě vstoupíte do tzv. chráněného prostředí, kde vyplníte osobní a platební údaje a takto šifrované je odešlete obchodníkovi, který k nim má speciální dekódovací klíč. Dalším, leč ne příliš využívaným typem ochrany je SET (Secure Electronic Transaction), který sám provede ověření oprávněnosti provedení transakce obou účastníků, vaše údaje tak nezíská ani daný obchodník.

Novinka 3D-Secure

Zabezpečení pod názvem 3D-Secure není tak úplně novinkou, funguje již několik let. Nicméně doposud znamenalo jen to, že se obchodník zapojil do systému kódovaného zasílání údajů, v němž je placení přesměrováno na banku a obchodník dostane pouze informaci, že platba byla v pořádku provedena, a vůbec se nedozví citlivé údaje z vaší karty, jako jsou její číslo a platnost.

V letošním roce však tři banky postoupily o krok dál. Celý proces ověřování platby je totiž rozšířen o jednorázové heslo zaslané přímo na mobilní telefon klienta. Takto potvrzené internetové platby jsou úrovní bezpečnosti srovnatelně s transakcemi v internetovém bankovnictví. Klient si navíc může nastavit speciální limit pro placení kartou na internetu. Pokud nechce kartu k platbám na internetu používat vůbec, má zároveň možnost tyto platby zakázat.

S technologií 3D Secure lze platit ve všech českých internetových obchodech. Jelikož se jedná o mezinárodní standard, tak i v řadě zahraničních internetových obchodů mohou klienti potvrdit platbu SMS heslem. Zájem o službu 3D Secure je znatelný i z dat za prvních pět týdnů od uvedení služby, kdy ji dle informací ČSOB začalo využívat více než 36 tisíc klientů ČSOB a Poštovní spořitelny.

Zdroj: www.zlatakoruna.info, www.csob.cz
 
Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Nechápu, jak je vůbec možné, že platby přes internet...
J.
27. 10. 2011, 18:54
paypal
ondrej
27. 10. 2011, 09:00
Tam zrovna chybu nevidím...
RomanL
27. 10. 2011, 07:50
Tip = předběžné označení výsledku, hovorově rada (pr...
Pavla Lorencová
26. 10. 2011, 22:06
On i ten obsah článku je více méně o hov..... Napsal...
Koment
26. 10. 2011, 20:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená