FinExpert.e15.cz

Jak ovlivní bonusy a malusy cenu povinného ručení?

Víte, jak ovlivňují bonusy a malusy cenu vašeho povinného ručení?
Jak ovlivní bonusy a malusy cenu povinného ručení?

Bonusy a malusy ovlivňují a budou ovlivňovat cenu povinného ručení velmi významně, protože na cenu má vliv především rizikovost řidičů a místo a způsob používání daného vozidla. "Kvantifikovat riziko je možné dvojím způsobem, individuálně a statisticky, a to na základě dvou principů pojišťovnictví: principu solidarity a principu spravedlnosti. Princip solidarity říká, ať platí všichni stejně, naproti tomu podle principu spravedlnosti by měl každý platit tolik, kolik si zaslouží.

Společně s dalším vývojem pojistného trhu bude převažovat princip spravedlnosti a tedy i vliv osobních parametrů na cenu povinného ručení. Jedním z takto významných parametrů je zkušenost řidičů, kterou lze kvantifikovat právě výší bonusu či malusu," říká Jan Kimmer, manažer vývoje produktů neživotního pojištění AXA pojišťovny.

Allianz pojišťovna

Pokud u Allianz nasbíráte 120 a více bezeškodných měsíců, můžete uplatnit bonus až 50 %. Pokud řídíte bez nehod, máte nárok na další slevy, například sleva za bezpečnou jízdu 15 %, na nezletilé dítě pojistníka 7 %, za nové vozidlo až 21 %, atd. Nejvyšší malus u této pojišťovny je 150 %.

Česká pojišťovna

U České pojišťovny získáte slevu na pojistném 5 % za každých 12 měsíců bez nehody. "Česká pojišťovna striktně uplatňuje systém bonus-malus. Proces je nastaven tak, že v momentě pojistné události (nehody), která je vyhodnocena jako rozhodná událost, snižujeme klientům dobu za bezeškodní průběh o 36 měsíců. U prémiových variant povinného ručení nemá první zaviněná nehoda vliv na bonus řidiče pojištěného u ČP," říká tisková mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Uniqa Pojišťovna

"Pravdou je, že v rámci konkurenčního boje řady let minulých byl na trhu bonus v rámci motivace spíše "rozdáván" a malus se příliš neuplatňoval. Tímto způsobem si řada pojišťoven chtěla připoutat klienta. V posledních dvou letech je situace v povinném ručení poměrně dramatická a je jasné, že pokračování této praxe je cestou do pekel. Naprostá většina pojišťoven se snaží už systém bonus/malus uplatňovat alespoň z velké části v souladu s jeho původní užitečnou funkcí," uvádí za tuto pojišťovnu Eva Svobodová.

Generali

I Generali pojišťovna se snaží odměňovat řidiče, kteří jezdí ohleduplně a bez nehod. Proto přísně kontroluje databázi ČKP. Pokud řidič bourá, je mu odečteno 24 měsíců za každou pojistnou událost. Jestliže má řidič nehody častěji, a jeho rozhodná doba je záporná, musí počítat s malusem a platit tak mnohem vyšší pojištění. Když ale jezdíte bez nehod, můžete získat bonus 55 %. Po dvanácti měsících beze škod je to 27 %. "Na výši pojistného však nemá vliv pouze vyježděný bonus. Nad rámec vyježděného bonusu hodnotíme i celou škodní historii takzvaným scoringem. V kombinaci se scoringem a dalšími slevami (propojištěnost) může být úspora vyšší," doplňuje Jiří Cívka, tiskový mluvčí Generali pojišťovny.

Kooperativa pojišťovna

I Kooperativa považuje systém bonusů a malusů za spravedlivý. Řidiči si tak sami mohou ovlivnit cenu povinného ručení. A je to i jistý způsob motivace ke snížení nehodovosti. U této pojišťovny si můžete vyjezdit bonus až 50 % (120 měsíců bez nehod). Pokud se při rozhodné době dostanete 61 měsíců do mínusu, můžete dostat malus až 120 %. 

"Některé pojišťovny navíc řidičům umožňují přenos získaného bonusu z povinného ručení na havarijní pojištění nebo i na další vozidla. Motoristé jezdící bez nehod díky tomu mohou na pojištění výrazně ušetřit. A samozřejmě naopak," prozradil nám Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny. 

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak kdyz si sectu ty slevy u Allianz tak mne vyjde 9...
Holota
14. 6. 2014, 21:22
taky jsem u W. jsou o 3 táci levnější a dostal jsem ...
k.ik
13. 6. 2014, 10:11
odešel jsem od pojišťovny a hned zase přišel, na stá...
k.ik
13. 6. 2014, 10:09
samozdrejme jsem nemel ani jednu pojistnou udalost
Kverulant
13. 6. 2014, 08:38
Generali keca, neodmenuje vubec nic. Ja jsem u nich ...
Kverulant
13. 6. 2014, 08:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená