Na zabezpečení každého domácího počítače by se by se měly podílet tři prostředky:
- aktualizovaná verze operačního systému opatřená všemi bezpečnostními záplatami
- firewall
- antivirový program
Každý z těchto tří prostředků má v zabezpečení počítače svoji specifickou roli a pokud chcete mít počítač skutečně dobře chráněn, je potřeba je používat všechny.
Jednotlivé prvky ochrany PC
Bezpečnostní záplaty (updaty) jsou soubory, které doplňují zabezpečení a opravují chyby původní verze operačního systému. V případě nejrozšířenějšího operačního systému dnešní doby – Windows XP, je jejich instalace velmi snadná a počítač je možné nastavit, aby aktualizace stahoval z internetu automaticky po jejich vydání a zároveň je i instaloval. Tato volba je dostupná skrze nastavení Automatické aktualizace v Ovládacích panelech. Updaty pro operační systém jsou k dispozici zdarma. Zásadní updaty, tzv. Service Packy ale nejdou použít s nelegálně nainstalovaným operačním systémem.
Počítač s okolním internetem komunikuje na tzv. portech, což si lze představit jako dveře, které vedou do různých místností (v případě počítače k různým službám). Např. webové stránky zpravidla procházejí portem 80. Mimo tento port jsou tu ale stovky dalších, které se mohou stát vstupní branou do vašeho počítače. Aby se tomu tak nestalo, je tu prostředek, který se nazývá firewall. Zpravidla má i další funkce. Na trhu je mnoho produktů, přičemž některé z nich jsou pro domácí uživatele k dispozici zdarma.
Antivirový program počítač chrání před infekcí v podobě virů a v poslední době zejména před tzv. červy, které se samovolně šíří internetem. Pro domácí použití je zdarma k dispozici např. český produkt Avast. U antivirových prostředků jsou důležité pravidelné aktualizace virové databáze, díky nimž má program šanci zachytit i nejnovější viry. Dobrý antivirový program se startuje automaticky po startu počítače, kontroluje příchozí a odchozí poštu a také spouštěné soubory.
Firewall
Vybrat správný firewall je důležité, protože se jedná o mocný prostředek při ochraně počítače. Přesto by jeho konfigurace měla být svěřena do rukou odborníků, protože při nesprávném nastavení nemusí pracovat správně a tak nebude plnit svoji funkci.
Přehled dostupných firewallů

Poznámka: Hodnocení možností nastavení programu je velmi subjektivní. Záleží na uživatelových znalostech a jeho názor se s výše uvedeným popisem nemusí shodovat. V základním režimu je u každého z vyjmenovaných programů nutných pouze několik základních nastavení. Záleží na uživatelových preferencích, zda možnost absolutní kontroly nad programem považuje za přednost nebo nevýhodu.
WWW stránky:
Kerio Personal Firewall – http://www.kerio.cz/
Zone Alarm – http://www.zonelabs.com/
Norton Personal Firewall – http://www.symantec.cz/
Sygate Personal Firewall – http://smb.sygate.com/
Tiny Firewall – http://www.tinysoftware.com/
Antivirový program
Antivirové programy lze hodnotit z několika hledisek. Jedním z nich je schopnost poradit si s příchozími viry. I v dnešní době může nastat situace, kdy antivirový prostředek nedokáže zachytit došlý vir. Pravidelné výsledky těchto testů zveřejňuje např. anglický Virus Bulletin (http://www.virusbtn.com/). Lze říci, že informace zveřejňované tímto magazínem jsou brány za bernou minci v oboru a často ovlivňují i marketingové kampaně výrobců antivirových programů – oceněním tohoto časopisu se každý rád pochlubí.
Přehled anitivirových programů

WWW stránky:
AVG www.avg.cz
Avast www.avast.com
NOD32 www.esetsoftware.cz
Norton www.symantec.cz
McAfee www.mcafee.com
Kaspersky www.aec.cz
F-Secure www.f-secure.com
Často se lze setkat s kombinovanou nabídkou antivirového programu a firewallu v jednom za zvýhodněnou cenu. Takové nabídky má Symantec jako balíček Norton Internet Security nebo McAfee jako Internet Security Suite. První z vyjmenovaných produktů je dostupný v českém jazyce. Na našem trhu je dostupný i balíček, který kombinuje produkty dvou výrobců – antivirový program AVG a firewall od firmy Kerio.