FinExpert.e15.cz

Jak obstát v assessment centru?

Cizí název budí rozporuplné dojmy. Neberte jej jako utrpení, ale jako příležitost poznat sebe sama.
Jak obstát v assessment centru?

Tlak na konkurenceschopnost v ekonomicky turbulentním období způsobuje vedle tlaku na úspory i rostoucí nároky na zaměstnance. A tak není divu, že si zaměstnavatelé své budoucí pracovníky chtějí správně vybrat. Stále více firem tak využívá relativně novou metodu hodnocení schopností, dovedností i znalostí uchazečů v tzv. assessment centru.

Cizí název i rozporuplné dojmy těch, kteří si jím již prošli, v mnohých budí obavy. I když to není zážitek, který byste si rádi zopakovali každý týden, už proto, že trvá mnoho hodin a někdy i celý den, není třeba se bát. I když neuspějete, stane se důležitou osobní zkušeností, která vám umožní lépe poznat sebe sama a může také pomoct lépe se zaměřit na výběr nové práce.

Otestujte své schopnosti

Zjednodušeně řečeno assessment centrum (v překladu hodnotící centrum) znamená, že na pohovor bude ve stejný den a stejnou hodinu pozvaná skupina již předvybraných uchazečů, ze kterých budou personalisté firmy (a případně externí konzultanti) vybírat nejvhodnějšího kandidáta na předem definovanou pozici. 

„Do assessment centra jsou pozváni již předvybraní kandidáti, obvykle je zde 8-10 účastníků na juniornější a 5-6 na seniornější pozice. Kandidáti projdou společným úkolem, kdy sledujeme jejich schopnost práce v týmu a zároveň individuální prosazení názorů. Později následují individuální úkoly a osobní pohovor. AC se dělají různými formami – někdy se všichni kandidáti účastní celý den, jindy se dělá vyřazovací forma, kdy se po jednotlivých úkolech vyřazují méně úspěšní uchazeči,“ popisuje průběh assessment centra, které ve Vodafone funguje již od roku 2006, Veronika Exnerová, Press department, Vodafone Czech republic. 

V roli „soudců“ je přítomen nejčastěji personalista a zastoupení z vedení firmy, případně externí specialisté a psychologové, kteří sledují, jak si účastníci poradí s nejrůznějšími předem připravenými situacemi. Ty jsou sestaveny tak, aby mohli hodnotit osobnost, role, silné i slabé stránky uchazeče o práci. Uchazeči řeší zadané problémy jak sami za sebe, tak i rozděleni do skupin, což odhalí schopnost kooperace, vůdčí schopnosti a další potřebné kompetence pro vybranou pozici.

Mezi nejčastější aktivity patří 

  • skupinová diskuse, která není nikým řízena a řeší se v ní zadaný problém. Hodnotí se iniciativa, schopnost sebeprosazení, relevantní argumentace, verbální i neverbální projev, vedoucí schopnosti, schopnost naslouchat druhým, správně předávat informace apod.
  • řešení případových studií a schopnost nalézt řešení a získat pro něj dostatečnou podporu ostatních 
  • prezentace: verbální a neverbální projev, schopnost vyvolat zájem posluchačů, správně prezentace sestavit, formulovat a přesvědčit 
  • psychologické hry a osobnostní testy. Pamatujte na to, že jsou sestaveny zkušenými psychology a nevyplatí se hrát si na něco, co nejste, testy to odhalí.

Další týmové hry a aktivity, které jsou vybírány k daným kompetencím – například strategické, konstruktivní a analytické myšlení. Musíte také ukázat, že umíte „prodat“ sebe či svého kolegu – vychválit jeho schopnosti a přínos pro daný smyšlený projekt. Nesnadné bývá i říci ostatním účastníkům do očí kritiku poté, co je znáte jen několik hodin.

Předem pečlivě připravené úkoly jsou záměrně řešeny za ztížených podmínek, například s nedostatkem času na úkol, řešení více úkolů v daný čas s nutností obhájit své argumenty a názory před všemi ostatními účastníky a podobně. 

Přetvařování se nevyplatí

Assessment centrum umožňuje firmě vyzkoušet si uchazeče v situacích, které klasický pohovor nedovoluje. „Výhodou je především možnost sledovat uchazeče v interakci s ostatními. Při klasickém pohovoru se kandidát může snadněji stylizovat do určité role. Během AC ale rychle vyjde pravá povaha a schopnosti najevo. Je to delší proces, na uchazeče působí únava, musí se koncentrovat a projevit konzistentní vystupování. Ukáže se tak, jak bude daný kandidát zvládat práci ve firmě po celý den,“ vysvětluje Veronika Exnerová.

Že na nějaké přetvařování při AC neskočí, potvrzuje také Martin Vejplacha, manažer náboru a HR marketingu ČSOB: „Vždy hledáme nejlepšího z uchazečů právě vzhledem k požadavkům na konkrétní pozici, nehledáme univerzální ideál. Od účastníků očekáváme především přirozenost. Jednoduše řečeno, nejlepší radou je „zůstaňte sami sebou“. Na některé otázky a situace se lze do určité míry připravit, nejlepší přípravou je ovšem vaše dosavadní praxe a zkušenosti. Kvalitní přípravu bych tedy doporučil především ve směru - přijít odpočinutý, koncentrovaný a motivovaný pro co nejlepší výkon.“

 „Assessment centra dnes pořádá většina velkých firem. Není to levná záležitost, ale zároveň dokáží ušetřit náklady na přijetí nevhodného pracovníka. Na AC se nelze dokonale připravit – úkoly jsou sestaveny tak, aby prověřily schopnost improvizace a odhalily osobnostní kvality uchazečů. Co mohu poradit je, zjistit si co nejvíce informací o společnosti a vybrané pozici, produktech a postavení na trhu jako základ pro řešení zadávaných úkolů. Zbytek je již otázkou vašich schopností. Není povinností společností poskytovat neúspěšným uchazečům výsledky AC (byť třeba my to děláme vždy), nicméně požádejte o kopii hodnotící zprávy a osobní zpětnou vazbu a výsledky realisticky zhodnoťte – a poučte se. Ne proto, abyste nedostatky příště skryli, ale abyste na nich začali pracovat a určité schopnosti rozvíjet,“ radí Markéta Šimáková, jednatelka HR poradenské společnosti DMC management consulting.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Jasny... pritom zas jinde rikaj ze prilis aktivni li...
Dragon6
7. 8. 2014, 23:18
Funkce "juniornější" a "seniornější"? Nebylo by lepš...
Honza152
29. 4. 2014, 08:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená