FinExpert.e15.cz

Jak neprotelefonovat majlant: Obejděte operátora!

Možnost tak trochu obejít operátory má totiž stále víc z nás.
Jak neprotelefonovat majlant: Obejděte operátora!

Možná už tento týden budou zveřejněny podmínky aukce, jejíž vítěz by se mohl stát čtvrtým mobilním operátorem. Možná ale není potřeba čekat, jestli z něj vyroste štika mezi línými kapříky. Možnost tak trochu obejít operátory a volat levně má totiž stále víc z nás. A dneska už to ani nemusí bolet.

Češi, kteří nepatří v Evropě mezi nejbohatší, volají draho a operátorům odvádějí nepěkně velkou část své výplaty. Operátoři si konkurují jen naoko a na protestující jen šibalsky pomrkávají: Však si klidně jděte ke konkurenci, nikdo vás nenutí zůstávat u nás. Obecná naštvanost, která z toho pramení, se vybíjí v internetových protestech, které ovšem mají na tarify asi stejný vliv jako změny počasí. Můžeme ale pro zlepšení nálady při pohledu na telefonní účet dělat něco jiného?

Můžeme. Jen to vyžaduje něco víc než psaní ohnivých stížností do facebookové diskuze.

Důsledné šetření je schopné srazit měsíční telefonní účet na třetinu nebo čtvrtinu, to platí už mnoho let. Jenže to vždycky stálo až moc úsilí, nepohodlí a omezení komfortu. Dnes je možné šetřit téměř bezbolestně. Jak to vypadalo donedávna? Kdekdo má jistě v živé paměti „karetní hry“, výměny SIMek podle toho, komu (do jaké sítě) volám. Odkládání dlouhých hovorů na víkendy a mimo špičky, používání pevné linky, když volám na jinou pevnou... Tohle je dnes málokdo ochoten dělat: volaní skutečně musí být pohodlné, bez čekání a – mobilní. Sluchátko, ze kterého někam vedou dráty, patří do minulého století.

Skype a spol. získávají na významu, hlavním proudem ale nebudou

Jednou z cenných alternativ je Skype (či obecně volání mezi dvěma internetovými uzly). Skype se nejprve v obecném povědomí usadil jako trochu „hackersko-studentská“ metoda, v podstatě něco jako Wow, podívej se, teď volám do Ameriky kámošce a nestojí mě to ani halíř. V byznysu skoro neexistoval.

Už jste četli? Život v osobním bankrotu: Těžce vykoupená úleva pro dlužníky

To se ovšem během několika let výrazně proměnilo. Většina práce je dnes kancelářská a spolu s tím, jak používání internetu přešlo lidem do krve, zvykají si, že mají vedle počítače malou náhlavní soupravu s mikrofonem a že jsou případy, kdy je velmi užitečné vést hovor právě přes ni. Některé firmy se dokonce snažily na Skype přesunout většinu své komunikace.

Tip: Zařízněte domácí výdaje: jak ušetřit za telefon, elektřinu, povinné ručení

Kromě Skype existuje velké množství alternativ, některé jsou sympaticky postaveny na otevřených protokolech (např. Jabber), ale nerozšířily se zdaleka tolik jako Skype, zůstávají spíše doménou technicky znalých komunit. Obecně se tomuto technickému řešení říká VoIP – Voice over Internet Protocol, přenos hlasu přes internetový protokol.

Skype (a jeho obdoby) je velmi užitečný, pro některé situace dokonce, nebojím se říct, nejlepší. Například pro konferenční hovory (hovory s více účastníky) nebo pro případy, kdy sedíme za počítačem a chceme s volaným probírat něco, co současně vidíme na obrazovce, nebo když chceme mít u volání volné ruce pro psaní. Je navíc vhodný pro diskrétní volání, kdy okolí skoro náš hovor nevnímá – do citlivého mikrofonu u úst stačí hovořit ne polo-, ale „čtvrthlasem“ a volaný všecko dobře slyší.

Skype a spol. se budou používat stále víc, ale hlavním proudem se nestanou. Je to přece jen „paralelní řešení“, které se příliš nesnáší s tím hlavním, které máte v mobilu. Hovory „skype-out/skype-in“, tedy volání z běžných sítí do Skype a opačně, představují zanedbatelný objem: když už volám přes Skype, je to hovor Skype–Skype a žádný jiný.

Internet ve vzduchu plus chytré mobily: bariéry padají

Nedávno se ovšem objevila nová, podobně přelomová alternativa. Vzniká spojením dvou relativně nových technologických výdobytků. Jedním je masové rozšíření bezdrátových (wi-fi) sítí do domácností, firemních i veřejných prostor (kavárny, restaurace, hotely, sportoviště, začínají i některé úřady), druhým vítězné tažení tzv. chytrých mobilů a nepřetržitý růst jejich schopností.

Nejde o naprosté novinky, wifiny jsou tu přes deset let, nicméně z výjimky a technologické specialitky se stávají standardem až v poslední době. Ještě před pár lety hledali účastníci porad na stole kabely s konektory pro notebooky, dnes nechávají své počítače automaticky vyhledávat wi-fi. Ostatně nové modely tenkých notebooků už vůbec zástrčku pro internet nemají – automaticky se předpokládá, že když internet, tak bezdrátový.

„Chytré mobily“ existují taky okolo deseti roků, ale „opravdu chytré“ začaly být až někdy před čtyřmi pěti lety: chytré v tom smyslu, že se zvýšil jejich výkon, až se začaly podobat malým počítačům, a současně pro ně vznikaly stále lepší a kvalitnější aplikace. Jednou z nich je právě prográmek pro telefonování přes internet, a protože si chytrý mobil umí sám najít wi-fi síť a připojit se k ní, vzniká nám tu možnost, jak volat z mobilu – a přitom přes internet – zadarmo.

Volání přes internet od operátora

Wi-fi není k volání chytrým mobilem nutná podmínka, samozřejmě lze volat i přes „internet od operátora“. Není to ale nejšikovnější: kvalita (propustnost, „rychlost“) těchto sítí je zatím dost mizerná, navíc jsou data přes mobil v průměru hodně drahá, takže se to prostě nevyplatí. To se ovšem může změnit: operátoři (snad) zbudují vysokorychlostní mobilní sítě a cena za data (snad) také půjde dolů.

Zrodilo se „mobilní VoIP, tedy něco, co pro uživatele funguje prakticky stejně jako samotné volání z mobilu: aplikace pro volání se záměrně vytvářejí tak, aby byl rozdíl mezi tímto voláním a obyčejným hovorem minimální – stejně volíte číslo, pracujete s týmž seznamem kontaktů (v mobilu je sdílený), pro všechna volání táž historie, stejné používání předvolených čísel, přesměrování, přidržení hovorů, jejich nahrávání a podobně. Vlastník mobilu chce volat: je-li na wifině, volá třeba řekněme přes žluté tlačítko, pokud k internetu připojený není, volá přes zelené. Všechno ostatní je stejné, používají se standardní celosvětově platná telefonní čísla, z pohledu volajícího ani příjemce není vidět rozdíl. Až na cenu, ovšem.

Jediné omezení je připojení k internetu: tam, kde k dispozici není, použijete „klasické“ volání přes mobilního operátora, přes GSM. Služba tedy GSM úplně nenahrazuje, ale díky tomu, že většinu hovorů provedete levně přes internet, u mobilního operátora si stačí vzít nejlevnější tarif nebo předplacenku.

Internetové volání bude vždy levnější

Velcí mobilní operátoři postupně ztrácejí své dominantní postavení. Jejich moc navíc omezuje Evropská unie: ne vše, co z ní pochází, je od ďábla. Unie výrazně zatlačila na snížení mezinárodních cen, roamingu a dramaticky snížila maximální ceny, které si mobilní operátoři účtují za volání do svých sítí (na čtvrtinu a půjde to zřejmě ještě dál). To umožnilo důstojné podnikání dalším, takřečeným alternativním operátorům.

Kde se dozvědět víc

Domácí operátoři provozující volání přes internet

  • Fayn Telecommunications – nejstarší český internetový operátor, funguje cca deset let
  • Viphone – rovněž jeden ze „starých“ operátorů s velkým množstvím klientů
  • 802.cz – ve své době cenová „štika v rybníce“, dnes součást dodavatele kabelové televize, stále významný hráč
  • Ipex – společnost specializující se zejména na firemní zákaznictvo v oboru VoIP

Užitečné odkazy

Doporučujeme též si prostudovat seznam 21 operátorů v ČR (není zcela kompletní a aktuální, ale poskytuje dobrý přehled) a též tento článek, porovnávající operátory zejména z pohledu uživatelských zkušeností.

Volání přes Internet – ať už s využitím Skype, nebo přes internetové operátory – může být a také bude vždy levnější, zřejmě až několikanásobně. Internetoví operátoři mají proti mobilním jednu výhodu: nemuseli stavět a nemusí udržovat síť, tedy přenosové stanice zabezpečující ono známé „pokrytí”. Jsou to – v Česku všichni až na tuším jednu dvě výjimky – malé domácí firmy, které fungují skromně, nijak nerozhazují ani se nepředvádějí a nemusí odvádět tučné dividendy majitelům do zahraničí. Jejich nabídka je podobná těm velkým, ale je jednodušší a samozřejmě výrazně levnější: obvykle nabízejí několik tarifů, od zcela bezpaušálového k levným paušálům, je možné si dobíjet kredit či platit až po měsíčním vyúčtování, platí se obvykle přes Internet. Tito operátoři – u nás je jich okolo dvaceti, v závěru zmiňujeme ty nejdůležitější – obvykle nemají ve zvyku masivně investovat do „oblbovací” reklamy, jejich tarify nejsou komplikované a ujednání se zákazníkem prostinké. Proto si můžou dovolit udržovat ceny na zhruba třetinové úrovni oproti mobilním operátorům. Domnívám se, že to tak zůstane víceméně navždy. Pokud máte za to, že i na tento trh, až vyroste, vstoupí nějaký nadnárodní gigant a bude se chovat nepěkně tak jako každý nadnárodní gigant, nebyl bych si tím nebyl tak jistý: internet je „demokratický“ a vstupenka pro jakéhokoli dalšího hráče je velice levná, i po případném vstupu giganta tu pořád zbudou desítky dalších, malých a domácích, kteří mu budou ztrpčovat život a velkopanské chování mu jednoduše nedovolí.

Ukázková tabulka tarifů některých VoIP operátorů, ceny bez DPH
U paušálových tarifů jsou obvykle volné minuty

Poskytovatelcena Kč/minměsíční paušál
mobilní sítěpevná (špička/mimo špičku)
Fayn Profi0,99 Kč0,42/0,19 Kč200 Kč
Odorik (vč. DPH)1,59 Kč0,59/0,39 Kč0 Kč
Mujtelefon.cz1,99 Kč0,55/0,35 Kč?
Fayn Easy2,29 Kč0,47/0,22 Kč0 Kč
802.cz3,25 Kč0,52/0,30 Kč20 Kč

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 52 komentářů

Nejnovější komentáře

Za mě vedou Go mobil, Fayn mobil nebo Odorik. Výpis ...
Jakub
29. 9. 2016, 19:30
Přátelé, POZOR: K Voocall NECHODIT! Byl jsem u nich ...
Ježek Medvěd
23. 3. 2016, 16:52
odorik - tarif mobil (0.59Kč) x 2 B-]
Pondy
21. 7. 2013, 00:04
Zasadne NESOUHLASIM. sbohempevnalinko JE POUHY PREPR...
Dr.
10. 7. 2013, 15:55
To je právě to, pokud technickou podporu nepotřebuje...
Dr.
4. 7. 2013, 11:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená