FinExpert.e15.cz

Jak najít práci na internetu?

Hledání zaměstnání se může stát oříškem aktuálním pro každého člověka v produktivním věku. Možnost, jak prozkoumávat situaci na trhu práce nabízí specializované webové stránky.
Jak najít práci na internetu?

Pokud se ocitnete bez práce, nebo jste čerstvým absolventem školy, který hledá své první zaměstnání, máte vlastně dvě možnosti, jak tento stav změnit. Obrátit se můžete na kontaktní pracoviště Úřadu práce v místě svého bydliště a doufat, že vás jejich nabídka volných míst osloví, anebo se pustíte do hledání práce na vlastní pěst. První varianta je při vší úctě k Úřadům práce spíše doplňková. Zaměstnání, která bude odpovídat vaší představě, si většinou budete muset najít sami.

Vzhůru na web

Jednou z možností, která vám může při hledání práce výrazně pomoci, je využití moderních komunikačních kanálů – zejména internetu. Nabídka pracovních míst na internetu se v poslední době rozrůstá a člověk, který na něm práci nehledá, přichází o spousty lukrativních nabídek. Za povšimnutí určitě stojí skutečnost, že většina nejvýznamnějších společností v zemi již přímo ve svých poptávkových inzerátech odkazuje na webové stránky, kde se o volných místech dozvíte potřebné informace.

Nezanedbatelnou výhodu hledání práce přes internet je fakt, že jde o velice snadný, rychlý a v neposlední řadě i levný způsob, jak komunikovat s velkým počtem subjektů v relativně krátkém časovém období. Tím se nepochybně zvyšuje vaše šance na uplatnění na trhu práce.

Internet dokonce sám o sobě otevírá i další možnosti, jak najít pro vás vhodné zaměstnání. Stále častěji se setkáváme s tím, že v jedné firmě pracují či spolupracují lidé z různých koutů světa, aniž by se fyzicky někdy viděli. Klidně se tak může stát, že díky internetu získáte práci, kterou můžete vykonávat přímo z vašeho domova!

Servery plné pracovních příležitostí

Zkušenější uživatelé internetu vědí, že existuje velký počet webových stránek, které se zcela anebo alespoň částečně zaměřují na problematiku hledání práce (nabídkové i poptávkové inzeráty na práci). Mnoho z nich má pouze regionální působnost, ale najdete i stránky s nabídkou práce v celé zemi. Můžete také narazit na stránky věnující se pouze určité oblasti trhu práce (např. nabídka práce ve specifických profesích - zdravotnictví, státní správa apod.).

Stránky jsou obecně koncipovány tak, že jsou určeny jednak pro zájemce o práci, ale i pro firmy, které práci nabízí. Inzerce je obvykle dělena na práci na dlouhodobý úvazek a krátkodobé brigády. Zájemce o práci může dokonce na stránky umístit vlastní životopis a tím informovat potenciální zaměstnavatele o své kvalifikaci. Jistě chvályhodné jsou i speciální odkazy na volné místa pro zdravotně handicapované občany.

Abyste se nemuseli jednotlivými nabídkami zdlouhavě prokousávat, patří k základnímu vybavení většiny stránek funkce umožňující generovat nabídky, které vás nezajímají a ponechat jen ty, které považujete za zajímavé. Na velkou většinu stránek se můžete také zaregistrovat a odebírat nově zařazené inzeráty. Dobře fungující servery denně aktualizují inzeráty, a proto lze jen doporučit jejich pravidelné sledování.

Zdroj Počet nabídek Brigády Vložení vlastního CV Personální poradna Práce v zahraničí Podněty/Diskuze Práce pro ZPS Zasílání nabídek na email

www.jobs.cz

Cca 10 tis. Cca 3200 Ano Ano Ano Ano Ne Ne

www.jobpilot.cz

Cca 58 tis. Nespecifikováno Ano Ano Ano Ano Ne Ano

www.prace.cz

Cca 22 tis. Cca 2000 Ano Ano Ano Ano Ano Ne

www.pracevcr.cz

Cca 657 Nespecifikováno Ano Ano Ne Ne Ne Ano

Hledání práce na firemních stránkách

Další z variant, jak na internetu najít nějaké zaměstnání, je návštěva domovských stránek jednotlivých firem. Stává se již nepsaným pravidlem, že firmy na nich přímo nabízejí aktuálně volná pracovní místa s požadovanými kvalifikačními předpoklady (hledejte odkazy s názvy "kariéra, volná místa, hledáme, inzerce" apod.) Někdy bývá k danému místu přiřazen formulář, který může zájemce vyplnit a odeslat na ústředí společnosti. Pak nezbývá než čekat, zda vaše nabídka bude pro firmu zajímavá a pozve vás na osobní projednání vaší žádosti o práci.

Posílejte emaily, použijte chat

Za pomoci internetu a emailové pošty můžete během několika okamžiků získat několik nabídek či kontaktů na zajímavou práci. Velkou devizou tohoto druhu komunikace je fakt, že lze odesílat nejen prostý text dopisu, ale i další potřebné údaje (životopisy, fotografie, ukázky vaší práce apod.).

Nezapomeňte, že jako při osobním kontaktu, hraje důležitou roli první dojem, který váš email na zaměstnavatele (ne)zanechá. Snažte se proto, aby byl zaslaný email pro adresáta nějakým způsobem zajímavý. Vždy vyplňte předmět vaší zprávy – nejlépe jméno a příjmení + "žádost o zaměstnání", protože jinak by mohl dopis skončit rovnou v koši adresáta. Vyvarujte se posílání tzv. hromadných emailů. Nikdo nemusí vědět, kde jinde se ještě o práci zajímáte.

Buďte také připraveni na to, že ne vždy se vaše sebezdvořilejší žádost setká s odezvou. Uvědomte si, že obdobně postupují i ostatní uživatelé internetu s naprosto stejným záměrem, jaký máte vy.

Jednou z variant při hledání práce na internetu je také využití chatu. Tímto druhem neformální komunikace můžete získat zajímavý tip či nabídku na pracovní příležitost od člověka, kterou jste doposud vůbec neznali.

Tipy a triky pro práci na internetu

  • Nabídka volných pracovních míst je pravidelně zveřejněna na příslušných stránkách pracovních úřadů podle jejich působnosti
  • Navštěvujte personální a inzertní stránky firem, kde byste chtěli pracovat
  • Zaměřte se na 3-5 nejvýznamnějších personální serverů s nabídkou pracovních míst a za pomoci vyhledávacích formulářů si vyberte pro vás vhodná pracovní místa (zavedené personální servery dbají na pravidelnou aktualizaci nabídek)
  • Během krátké doby jste schopni z adresy společnosti a výpisu z obchodního rejstříku zjistit, zda se jedná o "opravdu seriozní nabídku"
  • Můžete rozesílat svůj životopis hned několika zaměstnavatelům
  • Zachovávejte si přehled o tom, kdy a komu jste svoji žádost odeslali
Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

taky doporučím jeden
Nechvátal
29. 6. 2005, 20:02
www.surfuj.wz.cz
Petr
11. 6. 2005, 14:23
Re: jobs.cz
Jan Dvorský
6. 6. 2005, 22:32
Tip pro (budoucí) absolventy VŠ
Tomáš
1. 6. 2005, 21:33
jobs.cz
off-topic
1. 6. 2005, 10:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená