FinExpert.e15.cz

Jak na administrativu při koupi auta z druhé ruky

Jak na administrativu při koupi auta z druhé ruky

Při koupi auta z druhé ruky vždy dbejte na správné znění kupní smlouvy. Na internetu existuje celá řada vzorů smlouvy ke stažení. Kupní smlouva by měla v prvé řadě obsahovat nezaměnitelnou identifikaci obou stran, které k obchodu přistupují. Dále by zde mělo být výslovně uvedeno, že prodávající je vlastníkem vozidla. Následovat by měl pečlivý popis auta, obsahující například tovární značku, typ vozidla, číslo motoru, rok výroby vozu, jeho registrační značku a barvu a také číslo technického průkazu. Bývá doporučováno doplnit i počet najetých kilometrů. V rámci kupní smlouvy můžete také specifikovat, zda odhlášení vozu provede prodávající, nebo vy jako kupující. Lze též uvést lhůtu, do které má prodávající předat všechny náležitosti k autu, a případné sankce, pokud bude termín překročen.

Odhlášení vozidla

Po sepsání kupní smlouvy by mělo dojít k odhlášení vozidla ze jména prodávajícího. Toto odhlášení může provést buď prodávající, nebo vy. Pokud bude auto odhlašovat jeho původní majitel, potřebuje k tomuto úkonu oba technické průkazy a vaše údaje. V případě, že odhlášení budete provádět vy, budete navíc potřebovat i plnou moc od původního majitele vozu. V obou situacích se bude vozidlo odhlašovat na registru vozidel v místě trvalého bydliště prodávajícího. Samotný úkon odhlášení není zpoplatněn. Na úřadě je nutné předložit žádost o zápis změn údajů z registru silničních vozidel, jejíž formulář je možné najít na internetu. Od okamžiku odhlášení začíná plynout lhůta 10 dní, v nichž musíte jako kupující dokončit úplný přepis auta na sebe.

Nezapomeňte, že bez povinného ručení auto nesmí vyjet na silnici. Zatímco prodávající jej po odhlášení vozidla bude rušit, vy si musíte do 7 dní od vypovězení původní smlouvy zřídit nové povinné ručení.

Dalším krokem, který byste měli jako kupující podniknout, je evidenční kontrola vozidla. Tu je možné provést na kterékoliv stanici technické kontroly. Zaměstnanci stanice zjišťují, zda skutečný stav auta odpovídá údajům, které jsou uvedeny v originále obou technických průkazů, proto je s sebou nezapomeňte vzít. V rámci tohoto úkonu pracovníci kontrolují VIN vozidla, číslo motoru, barvu karoserie, ale třeba i tažné zařízení, počet míst k sezení nebo rozměry a typy pneumatik. Za kontrolu zaplatíte kolem 200 až 400 Kč. Poté vám vyhotoví protokol o evidenční kontrole, který platí 10 dní a je nutný pro přepis vozidla.

Přihlášení

Přihlášení automobilu je nutné na registru vozidel v místě vašeho trvalého bydliště dokončit do 10 dnů od odhlášení vozu. Budete potřebovat občanský průkaz, kupní smlouvu nebo jiný doklad o nabytí vozidla, velký i malý technický průkaz, protokol o evidenční kontrole, doklad o platné technické prohlídce a doklad o uzavřeném povinném ručení. Pokud přehlašujete auto z jiného kraje, budete muset donést také registrační značky, které vám při přepisu vymění. Bude také nutné vyplnit a předložit žádost o přepis vozidla, jejíž formulář je opět ke stažení na internetu.

Zdroj: ČeskéPojištění.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Výborný přehled informací a postupu při přepisu auta...
Silva P. - Sfinance
16. 10. 2013, 13:21
Dobrý článek, jěšte pár doplnujícich informací o tét...
turny
2. 9. 2013, 10:35
Při koupi automobilu z druhé ruky, se hlavně vyhněte...
Karel
28. 8. 2013, 17:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená