FinExpert.e15.cz

Jak levně vytápět rodinný dům?

O tom, kolik letos protopíte, rozhoduje hned několik faktorů. Cenu vytápění ale můžete zmírnit volbou vhodného zdroje.
Jak levně vytápět rodinný dům?

Topná sezóna teprve začala. Před námi je ještě několik měsíců, kdy radiátory, přímotopy, krby a kamna nevychladnou. O tom, kolik letos protopíte, rozhoduje hned několik faktorů. Venkovní teploty neovlivníte. Cenu vytápění ale můžete zmírnit volbou vhodného zdroje. 

Rodinný dům lze vytápět různě. Uhlím, dřevem, elektřinou, zemním plynem, koksem, dřevěnými nebo rostlinnými peletkami, tepelným čerpadlem. Většinou je ale výběr zdroje tepla limitovaný. Třeba tím, zda je v obci zavedený zemní plyn nebo jestli si můžeme dovolit nový kotel a rekonstrukci otopné soustavy. Mimochodem, pokud nad novým kotlem uvažujete, rozhodně nenechte bez povšimnutí kotlíkové dotace, které to (snad ještě letos) rozehrají ve velkém. Na nový zdroj tepla totiž můžete získat dotaci ve výši až 127,5 tisíc korun.

Kotlíkové dotace to zase rozpálí, připraveny jsou miliardy

Kotlíkové dotace to zase rozpálí, připraveny jsou miliardy

Peníze na kotlíkové dotace poplynou z evropských fondů.

Kritéria výběru vytápění

Výběr zdroje tepla určitě řešíte v případě stavby nového domu a většinou i v případě rekonstrukce staršího stavení. Zvážit byste přitom měli zejména následující kritéria.

 • Dostupnost paliva nebo zdroje energie,
 • Předpokládaná spotřeba tepelné energie,
 • Možnost skladování tuhých paliv,
 • Cenu paliva a její vývoj za uplynulé roky,
 • Komfort a požadavky na obsluhu,
 • Náklady na pořízení zdroje a návratnost investice.

Rada: V případě malé spotřeby (energeticky úsporné domy) se nevyplatí investovat do nákladného zdroje vytápění. Vhodné jsou zdroje s minimálními náklady na pořízení a údržbu, jako jsou třeba přímotopy. V případě vyšší spotřeby tepla je vhodné investovat do zdroje, který je sice dražší, ale slibuje nižší provozní náklady. Příkladem je třeba kondenzační kotel na zemní plyn nebo tepelné čerpadlo. 

Je elektřina opravdu tak drahá?

Většinou se setkáváme s názorem, že vytápění elektřinou je sice komfortní, ale drahé. To neplatí vždy a všude. Je logické, že v případě zastaralých přímotopů, kterými se pokoušíte vytopit nezateplený dům ve třídě energetické náročnosti G (nejméně úsporná), se vám vytápění prodraží. Jiná situace ale nastává, pokud se rozhodnete elektřinou vytápět nízkoenergetickou nebo pasivní novostavbu. 

„Protože potřeba tepla je v pasivních domech nízká, nevyplatí se investovat do náročnějšího systému vytápění, jako je třeba tepelné čerpadlo. Vhodným zdrojem tepla je například přímotopné vytápění, jehož pořízení není finančně náročné,“ uvedl Roman Tušl ze společnosti E.ON Energie. Přímotop může být v energeticky úsporných novostavbách výhodný i z toho důvodu, že se v nich většinou nepočítá s větším technickým zázemím pro instalaci kotlů na tuhá paliva nebo skladovacími prostory pro uhlí a dříví. 

Výhodou přímotopů je, že rychle vyhřejí místnost. Stejně rychle ale prostor vychladne, jakmile je vypnete. V případě vytápění přímotopy dosáhnete na výhodnou distribuční sazbu D45d, kdy máte nárok na 20 hodin levnější elektřiny v rámci nízkého tarifu (dříve noční proud). I když v energeticky úsporných domech (především pasivních stavbách) představují přímotopy zajímavé řešení, ve starších a energeticky náročných stavbách jsou neekonomické. 

 • Příklad: Pasivní dům ročně spotřebuje zhruba 2 700 kWh na vytápění a ohřev vody elektřinou. Celkové roční náklady by se tak při současných cenách elektřiny vyšplhaly na 11 780 korun. 
 • Příklad: Starší nezateplený dům je vytápěný přímotopy. Ročně spotřebuje asi 18 900 kWh elektřiny. Celkové roční náklady by se tak při současných cenách elektřiny vyšplhaly na 49 800 korun.

Vytápění plynem je komfortní 

Zemní plyn je levnější než elektřina a poskytuje stejně komfortní vytápění. Současně je vytápění plynem považováno za ekologické. Parametry na účinnost plynových kotlů se zpřísnily, a proto byste od letošního září měli v obchodech pořídit už jen kondenzační plynové kotle. Pohodlné vytápění plynem je nicméně kompenzováno vyššími provozními náklady (například ve srovnání se dřevem nebo uhlím). Nutný je také pravidelný servis kotle.

 • Příklad: Domácnost v rodinném domku spotřebuje ročně 23 MWh zemního plynu. Při současných cenách zemního plynu zaplatí za roku zhruba 36 200 korun.

Dřevo a uhlí jsou stále levné

Za tradičně nejlevnější zdroj tepla je považované dřevo, kterému šlape na paty uhlí. Vytápění tuhými palivy je výhodné zejména z hlediska ceny. Nízké náklady jsou ale vykoupené nižším komfortem. Palivo je třeba na zimu zajistit a vhodně skladovat. Během zimy se nevyhnete pravidelnému vybírání popela a přikládání. Cena paliva se odvíjí i od doby, kdy ho nakoupíte. Dřevo a uhlí lze mimo sezónu pořídit za nižší ceny. Připočítat je třeba vždy dopravu. Nejlevněji vychází dřevo, které pro vytápění domu získáme samotěžbou.

 • Příklad: Domácnost v rodinném domku, která vytápí dřevem, zaplatí za vytápění kolem 15 až 17 000 korun ročně. 
 • Příklad: Domácnost, která vytápí rodinný dům uhlím, zaplatí za vytápění zhruba 17 až 19 000 korun ročně. 

Jak si vedou ekologické zdroje?

Stále častěji se v českých domácnostech objevují zdroje, které slibují ekologické i ekonomické vytápění. Typickým příkladem jsou tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu (pelety). Jejich pořízení je finančně náročnější, ale pokud se povede financovat je prostřednictvím dotací (Nová zelená úsporám nebo kotlíkové dotace), investiční náklady klesají. Současně tyto zdroje slibují levnější provoz, což je výhodné především při vyšší spotřebě domácnosti. 

Chcete zateplit střechu? Na co si dát pozor a kdy se vyplatí?

Chcete zateplit střechu? Na co si dát pozor a kdy se vyplatí?

Střecha je místem, přes které může unikat velká část tepla.

Pro domácnosti, které chtějí využívat obnovitelný zdroj energie, ale současně požadují vyšší komfort, než poskytují kotle na dřevo, jsou řešením pelety. Kotle na pelety mají možnost automatického provozu, proto je vytápění pohodlnější. Cenově vyházejí jen o něco málo víc než vytápění dřevem. Jejich cenu ovlivňuje období, kdy si je pořídíte – na jaře a v létě jsou levnější. Nevýhodou je nutnost vhodných prostor na skladování.

 • Příklad: Domácnost, která vytápí rodinný dům peletami, zaplatí za vytápění zhruba 19 až 22 000 korun ročně.

Tepelné čerpadlo je bezobslužné a poskytuje velmi komfortní vytápění, současně slibuje nízké provozní náklady. Neobejde se ale bez zdroje elektřiny. Domácnost, která tepelné čerpadlo provozuje, má nicméně nárok na výhodnější distribuční sazbu D56d,kdy do zásuvek proudí levnější elektřina po dobu 22 hodin denně. 

 • Příklad: Rodinný dům vytápěný tepelným čerpadlem spotřebuje celkem 9,5 MWh elektřiny ročně. Při současných cenách by za vytápění zaplatila asi 27 500 korun. 
Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Od koho máte doma krbovou vložku?
Tom
11. 6. 2018, 15:10
Tak to mohu jen potvrdit. Pokud člověk potřebuje vyl...
Jakub
23. 3. 2016, 13:28
rád bych topil uhlím nebo dřevem, ale tak máme doma ...
Lukáš
29. 10. 2015, 11:18
On zapomněl říct, že má pasivní dům, já mu to jinak ...
Jan Solver
25. 10. 2015, 00:35
Z vlastni zkusenosti: - nejvic usetri poradne zat...
Pepa
24. 10. 2015, 17:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená