V dražbě obvykle koupíte nemovitost levněji, než se běžně pohybují ceny realit. Dříve bylo nutné kontrolovat různá tištěná média a dražební katalogy, dnes už lze vše najít v elektronické podobě na webových stránkách nebo se lze přihlásit k odběru různých newsletterů velkých dražebních společností.
Jak se zúčastnit
Pokud najdete vhodnou nemovitost, o kterou máte zájem, poznamenejte si podrobnosti, jako jsou cena, datum a čas dražby a datum možné prohlídky.
Dříve byly běžné fyzické dražby, dnes se již v drtivé většině jedná elektronické dražby. Jaký je mezi nimi rozdíl? V podstatě žádný, jen u elektronické podoby ušetříte čas a náklady za cestování, je to komfortnější a bezpečnější cesta.
Do dražby byste nikdy neměli jen tak vstoupit a začít přihazovat. Je potřeba udělat i nezbytnou přípravu. První věc, kterou doporučujeme, je požádat o katalog, kde je kompletní popis vlastností nemovitosti s podrobnými informacemi a orientační hodnotou u každé položky. Pokud vás nemovitost zajímá, navštivte ji a zkontrolujte osobně. Dobrá prohlídka je užitečný základ.
Typy nemovitostí
V dražbách lze koupit prakticky jakoukoli nemovitost, od garáží a přístřešků přes byty a chaty až po rodinné domy a komerční nemovitosti, takže nemovitosti za desítky tisíc i miliony.
Každopádně budete mít lepší šanci najít dohodu v dražbě než v případě prodeje přes realitku. Není tam totiž žádný realitní agent, který by tlačit cenu nahoru a bez vašeho vědomí jednal s dalšími zájemci a uměle tak zvyšoval cenu.
Financování
V den dražby budete muset složit jako vklad a důkaz, že účast v dražbě myslíte vážně, nějakou předem stanovenou zálohu. Ujistěte se proto, že peníze budete mít k dispozici. S účastí v dražbě i s financováním nemovitosti dnes pomůže a vyjde vstříc většina bank, které nabízí nejrůznější předschválené úvěry. Celý proces trvá jen dva, tři měsíce. Takže mít k dispozici potřebné finance, je zásadní věc. V případě elektronické dražby pak získáte od dražební společnosti přihlašovací jméno a heslo.
Bojíte se malých písmenek a dodatečných dluhů? Dům kupujete, jak je, jakékoli další následné závazky po ukončení dražby zanikají.
Přihazování
Jednou z nevýhod tradičních dražeb v dražební síni je, že se musíte zúčastnit osobně. Ujistěte se proto, že na místo dorazíte v dostatečném předstihu. I kvůli úspoře času jsou tak stále oblíbenější elektronické dražby, kde vše řešíte z pohodlí svého domova. Navíc u elektronické podoby odpadá riziko, že by se spolu různí dražitelé domluví.
Když někdo „přebije“ vaši částku, budete mít vždy možnost svou nabídku zvýšit. I pokud se jedná o příhoz na poslední chvíli těsně před koncem dražby. V takovém případě totiž účastníci dostanou další čas na přehodnocení svých nabídek.
Před vstupem do dražby si stanovte rozpočet a držte se ho. Mějte jasnou a chladnou hlavu. Nenechte se strhnout emocemi, je důležité mít vše dobře promyšlené, co se vám vyplatí a na co máte peníze. Předem si stanovte nějakou hranici, ale mějte na paměti, že cena stanovená odhadcem je jen odhadem a že až vlastní trh určuje reálnou hodnotu nemovitosti.
Pokud dražbu vyhrajete, ihned se stáváte novým majitelem nemovitosti. Následně musíte ještě ten den zaplatit určité procento z částky a zbytek obvykle do 15 až 30 dnů.
Zdroj: Eurodražby