FinExpert.e15.cz

Jak koupit nemovitost v dražbě?

Stále více lidí se zajímá o dražby, ale mnohdy jen neví, kde začít a jak zhruba celý proces funguje.
Jak koupit nemovitost v dražbě?

V dražbě obvykle koupíte nemovitost levněji, než se běžně pohybují ceny realit. Dříve bylo nutné kontrolovat různá tištěná média a dražební katalogy, dnes už lze vše najít v elektronické podobě na webových stránkách nebo se lze přihlásit k odběru různých newsletterů velkých dražebních společností.

Jak se zúčastnit

Pokud najdete vhodnou nemovitost, o kterou máte zájem, poznamenejte si podrobnosti, jako jsou cena, datum a čas dražby a datum možné prohlídky.

Dříve byly běžné fyzické dražby, dnes se již v drtivé většině jedná elektronické dražby. Jaký je mezi nimi rozdíl? V podstatě žádný, jen u elektronické podoby ušetříte čas a náklady za cestování, je to komfortnější a bezpečnější cesta.

Do dražby byste nikdy neměli jen tak vstoupit a začít přihazovat. Je potřeba udělat i nezbytnou přípravu. První věc, kterou doporučujeme, je požádat o katalog, kde je kompletní popis vlastností nemovitosti s podrobnými informacemi a orientační hodnotou u každé položky. Pokud vás nemovitost zajímá, navštivte ji a zkontrolujte osobně. Dobrá prohlídka je užitečný základ.

Typy nemovitostí

V dražbách lze koupit prakticky jakoukoli nemovitost, od garáží a přístřešků přes byty a chaty až po rodinné domy a komerční nemovitosti, takže nemovitosti za desítky tisíc i miliony.

Každopádně budete mít lepší šanci najít dohodu v dražbě než v případě prodeje přes realitku. Není tam totiž žádný realitní agent, který by tlačit cenu nahoru a bez vašeho vědomí jednal s dalšími zájemci a uměle tak zvyšoval cenu.

Financování

V den dražby budete muset složit jako vklad a důkaz, že účast v dražbě myslíte vážně, nějakou předem stanovenou zálohu. Ujistěte se proto, že peníze budete mít k dispozici. S účastí v dražbě i s financováním nemovitosti dnes pomůže a vyjde vstříc většina bank, které nabízí nejrůznější předschválené úvěry. Celý proces trvá jen dva, tři měsíce. Takže mít k dispozici potřebné finance, je zásadní věc. V případě elektronické dražby pak získáte od dražební společnosti přihlašovací jméno a heslo.

Bojíte se malých písmenek a dodatečných dluhů? Dům kupujete, jak je, jakékoli další následné závazky po ukončení dražby zanikají.

Přihazování

Jednou z nevýhod tradičních dražeb v dražební síni je, že se musíte zúčastnit osobně. Ujistěte se proto, že na místo dorazíte v dostatečném předstihu. I kvůli úspoře času jsou tak stále oblíbenější elektronické dražby, kde vše řešíte z pohodlí svého domova. Navíc u elektronické podoby odpadá riziko, že by se spolu různí dražitelé domluví.

Když někdo „přebije“ vaši částku, budete mít vždy možnost svou nabídku zvýšit. I pokud se jedná o příhoz na poslední chvíli těsně před koncem dražby. V takovém případě totiž účastníci dostanou další čas na přehodnocení svých nabídek.

Před vstupem do dražby si stanovte rozpočet a držte se ho. Mějte jasnou a chladnou hlavu. Nenechte se strhnout emocemi, je důležité mít vše dobře promyšlené, co se vám vyplatí a na co máte peníze. Předem si stanovte nějakou hranici, ale mějte na paměti, že cena stanovená odhadcem je jen odhadem a že až vlastní trh určuje reálnou hodnotu nemovitosti.

Pokud dražbu vyhrajete, ihned se stáváte novým majitelem nemovitosti. Následně musíte ještě ten den zaplatit určité procento z částky a zbytek obvykle do 15 až 30 dnů

Zdroj: Eurodražby

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Za mě je nejlepší řešit věci okolo koupě bytu u advo...
Helena
24. 11. 2020, 16:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená