Úroveň české finanční gramotnosti se za poslední uplynulých 9 let téměř nezměnila. Potvrzuje to průzkum České bankovní asociace (ČBA) a SC&C. pro Čechy jsou neznámé pojmy jako RPSN, netuší jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Největším problémem jsou systémy hospodaření s financemi. Špatné vzory získávají již děti od svých rodičů. Dochází pak k zadlužování obyvatelstva a k exekucím. Náš národ stále spoléhá pouze na důchod, který dostane od státu a nezajímá jej vytváření finančních rezerv na stáří.
„Čísla z průzkumu naznačují, že značná část lidí nemění své špatné finanční návyky a nedoplňuje si finanční znalosti. Tento stav je o to horší, že je v dnešní době finanční trh plný lákavých nabídek snadných půjček od predátorských poskytovatelů úvěrů. Dochází tak ke zvyšování rizika, že lidé snáze podlehnou relativně snadno dostupným finančním nabídkám, které jsou pro ně v konečném důsledku velmi nevýhodné až likvidační,“ říká Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.
Jak tento stav napravit?
Je třeba začít od těch nejmenších. Tedy ve školách. Tyto programy vzdělávání dětí, mládeže a pedagogů iniciují banky. Mohou například zprostředkovat externí lektory, kteří jsou odborníky na finance a znalosti těchto témat předávají zajímavou a pochopitelnou formou. Polovina ředitelů škol totiž nechává finanční výchovu na svých pedagozích, což nemusí být ta správná cesta. Druhá polovina ředitelů škol alespoň kombinuje své pedagogy a externími lektory. Dále by měly být vzděláváni senioři a znevýhodněné skupiny. Mezi které patří děti v dětských domovech, matky v azylových domech, atd.