FinExpert.e15.cz

Jak jsem hledal levnou banku [Osobní zkušenosti]

Minulý rok se v ČR roztrhl pytel s novými bankovními institucemi.
Jak jsem hledal levnou banku [Osobní zkušenosti]

Na bankovní trh vstoupilo množství menších či větších hráčů, ať už je řeč o Air Bank spadající pod skupinu PPF, Equa bank – původní Banco Popolare, nebo Zuno patřící pod Raiffeisen Group.

Vzhledem k dlouhodobým problémům se službami Raiffeisenbank, pod kterou jsem nechtěně spadl jako mnoho let spokojený klient eBanky, jsem se začal poohlížet po tom, kam přesunout své peníze. Před svátky jsem se rozhodl, že založím účet u každé z těchto „malých“ bank a vyzkouším si, jak mi budou sedět jejich služby. Pro účel tohoto článku jsem se kvůli „férovosti“ srovnání rozhodl pro menší rozbor těchto pěti institucí: Air Bank, Equa bank, Fio banka, mBank a Zuno Bank.

Air Bank

O Air Bank jsem se začal zajímat už v době, kdy se objevily první zprávy o tom, že skupina PPF chystá vlastní „low-cost“ banku. V té době se ve finančních kruzích začaly objevovat i první informace o plánované Zuno bance a spustil se boj o to, který z brandů nabídne své služby dříve. Air Bank si oproti Zuno dala trochu na čas, ale každá další zpráva na jejich blogu slibovala lepší a lepší zážitek z každodenního využívání jejich bankovních služeb.

Jakmile se objevila možnost založit si účet online, pustil jsem se do toho. Registrace účtu u Air Bank je velmi jednoduchá záležitost, oproti ostatním bankám ovšem potěšila mou fatální lenost. Od chvíle první registrace na webu až po aktivaci účtu jsem nemusel zvednout pozadí z tepla domova. Stačí vyfotit nebo naskenovat dva doklady totožnosti, skrze kontaktní formulář v omezeném bankovnictví nahrát sken či PDF vašeho současného výpisu z účtu a je hotovo.

Účet byl založen asi za tři dny, ke zpoždění došlo pouze proto, že jsem jim poslal smlouvu o založení BÚ u eBanky, která již bohužel oficiálně neexistuje. Jediný problém jsem zaznamenal s doručováním platební karty, což bohužel není problémem Air Bank, ale neschopností České Pošty, kterou AB využívá pro zasílání platebních karet. Na podruhé vše proběhlo v pořádku.

První kontakt s internetovým bankovnictvím byl ovšem lehce nepříjemným překvapením. Na první „dotek“ jsem cítil naprostou dezorientaci. Položky, na které jsem byl zvyklý z ostatních IB, se jmenovaly jinak, vše sice ukryté pod vcelku příjemným rozhraním, ale… Asi jsem čekal více.

Oproti tomu první návštěva Air Bank bankomatu byla naprosto fantastický zážitek. Chcete si vybrat 1 700 Kč v konkrétních nominálech? Není problém. Na dotykové obrazovce bankomatu si zvolíte vámi požadované nominály a bankomat vám je během několika málo vteřin vydá.

Co se týče poboček, Air Bank v tuto chvíli najdete na 17 místech v ČR (z toho 7 je v Praze).

Zajímavé parametry banky:

 • silné zázemí finanční skupiny PPF
 • hotovostní vklady jsou řešeny skrze bankomaty na pobočkách
 • běžný účet založíte a aktivujete bez nutnosti zvednout se od stolu
 • jako platební karty využívají embosované MasterCard, možnost získat až dvě zdarma k vašemu tarifu

Ceník služeb (nejlevnější tarif):

 • vedení účtu: zdarma
 • příchozí platba: zdarma
 • odchozí platba: 5 Kč
 • výběr z bankomatu AB: zdarma
 • výběr z bankomatů ostatních bank a EU: 25 Kč
 • výběr z bankomatů ostatních bank mimo EU: 200 Kč
 • příchozí/odchozí zahraniční platba: 200 Kč

Equa bank

Equa bank se pro mě stala naprosto největším překvapením celého tohoto „průzkumu“. Vše to začalo tím, když jsem se 23. prosince vydal jako tradičně navštívit Kampu a poslechnout si Rybovu Českou mši vánoční. V taxíku jsem se nudil a řekl jsem si, že jsem zapomněl na založení účtu u Equa bank, jak jsem měl v plánu. Na chytrém telefonu jsem tedy otevřel jejich web a během asi pěti minut měl založený účet. Tohle je to, co dělá dojem, věřte mi.

Už v tuto chvíli vidím ty komentáře na téma „kolik šílenců si bude zakládat účet z mobilu?“. O to přece nejde. Jejich web – přestože nemají samostatnou mobilní verzi – je natolik kvalitně zpracovaný, že si dokážete založit účet i na mobilu. Kdo z vás to má? Potěšili mě tím, první kontakt s bankou byl perfektní.

Ještě zajímavější ovšem bylo, když mi asi v 17.00 ten samý den zazvonil telefon a volal mi člověk z banky, aby se mnou dohodl termín doručení smlouvy kurýrní službou. Dohodli jsme se tedy na 27. prosince v 11.00 na zcela jiné adrese, než bylo uvedeno v žádosti. „Není problém. Pokud budete mít zájem, pošleme vám kurýra s chytrým telefonem, který může na místě naskenovat váš OP a skrze naši aplikaci odeslat na centrálu, aktivace účtu by pak proběhla ještě v ten samý den.“ Takhle se to dělá, přátelé.

Jak jsem psal již v úvodním odstavci o EB, internetové bankovnictví je provedeno skvěle. Jednoduché, přehledné… Snad jediný „UX fail“ najdete při autorizaci platby. Chvíli jsem přemýšlel, jestli jsou zobrazované modré boxy tlačítky nebo ne. Bohužel některé ano, některé ne.

V podstatě jediná věc, jakou mohu vytknout Equa bank, je jejich způsob zpoplatnění účtu. Vedení BÚ je zdarma pouze za předpokladu, že máte na účtu měsíční obrat nad 15 000 Kč. V opačném případě je vedení zpoplatněno částkou 99 Kč/měsíc.

Pokud byste chtěli navštívit pobočku Equa bank, po ČR jich najdete 13 (z toho 4 v Praze).

Zajímavé parametry banky:

 • původně Banco Popolare
 • velmi kvalitně zpracované internetové bankovnictví
 • jako platební karty využívají Maestro Chip nebo embosované MasterCard, neembosovaná je zdarma, embosovaná za 99 Kč při vydání

Ceník služeb (nejlevnější tarif):

 • vedení účtu: zdarma (při měsíčním obratu nad 15 000 Kč, v opačném případě 99 Kč)
 • příchozí platba: zdarma
 • odchozí platba: zdarma
 • výběr z bankomatů v ČR a po celém světě: 9 Kč
 • příchozí zahraniční platba: 99 Kč
 • odchozí zahraniční platba: 199 Kč

Fio banka

Fio banka patří společně s mBank ke stálicím českého „low-cost“ bankovního trhu. Sám využívám Fio pouze jako druhý firemní účet, nemám tedy až tak velké zkušenosti s BÚ, ale vzhledem k podmínkám obou typů účtů nepředpokládám, že by se jednalo o zásadní rozdíl.

Pro mě osobně je na Fio nejzajímavější to, že platby ze Slovenska nejsou počítány mezi „zahraniční“ a jsou tedy zdarma. Obecně mám pak trochu problém s tím, že ceník služeb Fio je několikastránkový dokument, ze kterého se bez bližšího zkoumání nedozvíte nic pořádného o ceně používání vašeho běžného účtu.

Pokud se podíváme na postup zakládání účtu, je velmi podobný jako u ostatních bank. Jediný, avšak zásadní rozdíl je v tom, že Fio nevyužívá kurýrní službu, ale běžnou poštu. Kvůli tomu se vyplatí osobně navštívit jednu z poboček Fia a podepsat veškeré papíry na místě. Musím rozhodně pochválit, že celý proces založení účtu je na pobočce velmi rychlý, nezabere déle než 5–10 minut.

V oblasti internetového bankovnictví je Fio opravdu „pankáč“ české bankovní scény. Po prvním přihlášení k IB jsem chvíli přemýšlel, jestli je to umělecký záměr, špatný vtip nebo pořádná recese. Po tom, co se v App Store objevila aplikace Fia pro mobilní IB jsem pochopil, že je to vlastnost, ne bug. Fio je banka s nejošklivější korporátní identitou v ČR, očividně jim to nevadí a rozhodli se investovat peníze jinam. Tímto si u mě Fio zavírá cestu k pravidelnějšímu používání.

Další zajímavostí Fia je, že zatím nevydávají vlastní platební karty. Ty jejich jsou totiž „outsourcované“ ze strany ČSOB. Nebuďte tedy překvapeni, až vám dorazí PK s logem ČSOB, opět se jedná o vlastnost.

Na rozdíl od ostatních bank z tohoto přehledu Fio nabízí několik desítek poboček po celé ČR (z toho 8 v Praze).

Zajímavé parametry banky:

 • dlouhodobě nejošklivější korporátní identita banky v ČR
 • platba v EUR ze Slovenska zdarma
 • jako platební karty využívají karty vydávané ČSOB, standardně Maestro Chip

Ceník služeb (nejlevnější tarif):

 • vedení účtu: zdarma
 • příchozí platba: zdarma
 • odchozí platba: zdarma
 • platba v EUR ze Slovenska: zdarma
 • výběr z bankomatů Pharro: zdarma (do 10 výběrů, poté 6 Kč)
 • výběr z bankomatů ČSOB v ČR: 6 Kč
 • výběr z bankomatů ostatních bank v ČR: 30 Kč
 • výběr z bankomatů v zahraničí: 0,5% + 80 Kč
 • příchozí a odchozí zahraniční platby: pro laika nečitelné, v ceníku cca 15 variant dle měn, priority atp.

mBank

O mBank by se dalo bez okolků říct, že jí do velké míry vděčíme za to, že dnes nebojujeme s účty u České spořitelny nebo Komerční banky. Po vzoru její polské matky se jako první rozhodla přivést do ČR koncept „low-cost“ bankovnictví a provedla to z mého pohledu opravdu ve velkém.

Byla to první banka, u které si mohl člověk postěžovat na diskusním fóru, byl to první účet, jehož vedení vás nestál „ani kačku“. Prostě a jednoduše, vše jinak. Za největší omezení mBank považuji absenci hotovostních vkladů – připadá mi velmi nekomfortní používat banku, do které nemohu vložit peníze na pobočce.

Co se týče založení účtu, přiznám se, že už si konkrétní postup opravdu nepamatuji. BÚ u mBank jsem zakládal pár týdnu po jejich vstupu na český trh, ale pokud si dobře pamatuji, je možno BÚ založit opět podpisem smlouvy skrze kurýra, případně na pobočkách či mKioscích. Zajímavé je, že mBank byla také první bankou, která přinesla do ČR koncept tzv. bankovních kiosků, tedy malých pracovišť umístěných například v nákupních centrech, kde jste měli možnost založit si účet, případně si smluvit schůzku se svým bankéřem.

Podíváme-li se na internetové bankovnictví, zdárně si konkuruje s Fio bankou co se týče vizuální podoby. Na druhou stranu na rozdíl od Fio banky si nepřipadáte tolik ztraceni v názvech jednotlivých odkazů a po několika minutách jste schopni provést základní operace se svými účty. Co si budeme povídat, žádná sláva to není, ale pokud si přepnete vzhled IB z modré do červené, dá se to vcelku bezbolestně používat, pokud nepotřebujete například zadat trvalý příkaz. Když jsem to zkoušel naposledy, strávil jsem nad tím asi deset minut, jelikož bankovnictví vám sice řekne, že jste udělali chybu v zadání, jen už vám neprozradí kde.

V oblasti platebních karet má mBank také své specifikum, kterým je neuvěřitelně nevkusný vizuál „usměvavého“ delfína na světle modrém pozadí. Abych jim karty pouze nehanil, nabízejí platby u obchodníků v zahraničí v eurech zdarma – sám jsem posledních několik cest mimo ČR absolvoval právě s touto ošklivou delfíní kartou.

Jakmile se rozhodnete navštívit mBank osobně, můžete tak učinit na jednom z devíti finančních center či na jednom ze 17 mKiosků po celé ČR; z toho 3 finanční centra a 5 mKiosků je v Praze.

Zajímavé parametry banky:

 • první „low-cost“ banka na českém trhu
 • chybí hotovostní vklady
 • jako platební karty využívají embosované VISA Classic, k BÚ je poskytována zdarma

Ceník služeb (nejlevnější tarif):

 • vedení účtu: zdarma
 • příchozí platba: zdarma
 • odchozí platba: zdarma
 • výběr z bankomatů v ČR: dle objemu plateb u obchodníků od 0 do 35 Kč
 • výběr z bankomatů v zahraničí: 35 Kč (do 2 499,99 Kč), 0 Kč (nad 2 500 Kč
 • příchozí/odchozí zahraniční platba: 0,5 % z částky převodu, min. 220 Kč, max. 840 Kč

Zuno Bank

Založení BÚ skrze kurýrní službu do druhého dne. Tak by se dala v jednoduchosti představit Zuno Bank, nejmladší člen Raiffeisen Group. Zuno bylo oznámeno přibližně ve stejnou dobu jako Air Bank, pomyslný souboj v rychlosti uvedení banky do provozu ale Zuno vyhrálo. Dokonce to byla právě provizorní Air Bank, která veřejně popřála Zunu hodně štěstí na českém bankovním trhu.

Po prvním přihlášení do internetového bankovnictví jsem se cítil jako v administraci k „bložínku“, případně v zajímavě provedené „onlajnovce“, rozhodně však ne jako v IB. Obecně mám problém s konceptem barevných kostiček, které si Zuno vybralo jako vizuální podobu, ale v IB mi to vadí víc než kdekoli jinde. Nevyznám se v tom.

Mělo by to být jednoduché, ale jako člověka zvyklého na „standardizovaný“ vzhled internetového bankovnictví s tím mám podobný problém jako s Air Bank. Je to tak zjednodušené, až je to z mého pohledu „oholené“. Pokud se budete IB chvíli pohybovat, možná vás stejně jako mě zarazí funkce Autopilot, která je dle komentářů pod článkem na blogu Zuno očividně k ničemu. Na druhou stranu, abych byl spravedlivý, dospěl jsem k názoru, že pokud budu Zuno vnímat více jako spořicí účet než BÚ, asi mi to bude dávat smysl.

Musím se přiznat, že Zuno mě ze všech výše popisovaných bank zaujalo nejméně. Vizuální podoba mi přijde „neuctivá“ na to, že se jedná o banku. Kostičky potkáte i na své platební kartě… a pro mě Zuno nenabízí nic, nad čím bych řekl „Wow“. Mimo to se jedná o banku se 100% nejdražšími výběry z bankomatů.

Pokud se rozhodnete navštívit Zuno Zónu, můžete tak v současné chvíli učinit na dvou místech v Praze. V ostatních městech Zuno pobočky momentálně neprovozuje.

Zajímavé parametry banky:

 • silné zázemí finanční skupiny Raiffeisen Group
 • garance Top úroků na spořicích účtech
 • velmi rychlé založení účtu
 • jako platební karty využívají embosované VISA, k účtu zdarma

Ceník služeb (nejlevnější tarif):

 • vedení účtu: zdarma
 • příchozí platba: zdarma
 • odchozí platba: zdarma
 • výběr z bankomatu Raiffeisenbank: 18 Kč
 • výběr z jiného bankomatu v ČR: 38 Kč
 • výběr z bankomatů v zahraničí: 80 Kč
 • příchozí SEPA a zahraniční platby: zdarma

Po tomto testu mám jasno

Ze spousty důvodů musím stále držet účet u Raiffeisenbank. Jakožto primární účet momentálně používám mBank, ale z důvodu absence vkladomatů velmi pravděpodobně přesunu své peníze k Air Bank či Equa bank.

U Air Bank se mi líbí především jejich bankomaty/vkladomaty a systém „obálek“ na spořicím účtu (mimo jiné s velmi příjemnou úrokovou sazbou 2,5 % ročně), u Equa bank naopak perfektní internetové bankovnictví a celkově velmi koncepční vizuální styl celé banky.

Momentálně už čekám pouze na to, která z bank otevře jako první pobočku v blízkosti mého bydliště. Účet u Zuno po tomto testu asi buď zruším, nebo ho zanechám „spící“, nenašel jsem pro něj využití. A Fio? Pokud potřebujete levný účet pro firmu, nikdo v ČR vám ho nedá za lepších podmínek. Pro osobní účely bych se ale asi nesmířil s (ne)použitelností jejich bankovnictví.

David Šmehlík je majitelem digitální agentury Fleveo specializované na konzultace a správu sociálních sítí. V internetovém podnikání se pohybuje od 14 let, často přednáší, spoluorganizuje Junior Internet, rád se setkává s lidmi, miluje muziku, technické hračky a dobré jídlo.

Další článek


 

celkem 148 komentářů

Nejnovější komentáře

Bezohledu na typ banky, všechny nás okrádají, viz ba...
bankykradou.cz
13. 2. 2014, 08:52
Nejvíc mě štve, že si Equa bank najme a podporuje sp...
n.d.
27. 11. 2013, 21:52
Mám hlavní účet právě u Equa bank, vedlejší pak u ZU...
Tony
31. 10. 2013, 14:28
Air Banka Konsoliduje pouze do 400 tis korun. Dozvi...
Bara Smrckova
17. 10. 2013, 09:18
Zuno banku mohu jen "doporucit". Slibene uroky uz as...
Jana
2. 10. 2013, 11:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená