FinExpert.e15.cz

Jak je to s doklady? Kdy a za co musíme platit?

Ztratili jste „občanku“ nebo vám jen „prošlo“ datum její platnosti?
Jak je to s doklady? Kdy a za co musíme platit?

V případě ztráty nebo neplatnosti občanky na nic nečekejte a začněte jednat s úřady. Dočasný nezájem by se vám mohl pěkně prodražit na pokutách. Jak je to tedy s poplatky za nové doklady a možné sankce, které můžete utržit za vaši nečinnost?

Bez poplatku, ale s pokutou v zádech

Začněme pěkně od začátku, aneb moje první občanka. Dovršil-li váš benjamínek patnácti let, je čas zažádat o první občanku. Při vystavení sice nezaplatíte ani korunu, ovšem nesmíte zapomenout na lhůtu, do které je nutno o vydání průkazu zažádat. Pokud totiž do třiceti dnů od dosažení 15 let nekontaktujete obecní úřad, můžete zaplatit pokutu ve výši až 10 000 Kč. Proto si datum raději pohlídejte.

Požadavek na vydání občanky ale neuspěchejte. Může se totiž stát, že o vydání zažádáte ve větším předstihu a občanský průkaz bude vystaven dřív, než vaše dítko daných patnácti let dovrší. Občanský průkaz mu sice vydán bude, zkrátí se ale doba platnosti z původních 10 let na 5 let a vy ještě zaplatíte poplatek 50 Kč.

Bez poplatku také můžete provést výměnu prošlé občanky za novou. Opět si ale pohlídejte lhůtu, dokdy můžete starý průkaz vyměnit. Pokud totiž do 15 pracovních dní po skončení platnosti průkazu nezažádáte o vydání nového průkazu, dopouštíte se přestupku pod pokutou až 10 000 Kč.

Není průkaz jako průkaz

Narazit můžete na více druhů občanských průkazů – „bez“ a „se“ strojově čitelnými údaji. Ty se však vydávaly pouze do konce loňského roku. Nyní vám tento druh průkazu bude vystaven pouze v případě ztráty, odcizení, poškození nebo zničení průkazu.

Nyní si ale můžete vybrat pouze z nabídky občanských průkazů „s čipem“ nebo „bez čipu“. I zde si však za přidanou hodnotu v podobě čipu připlatíte, konkrétně 500 Kč. Čip vám přinese možnost elektronického podpisu, který je součástí dokladu a funguje například při komunikaci s úřady. Jakmile vyprší platnost vaší občanky, výměna klasického dokladu bez čipu za nový je na rozdíl od čipového průkazu bezplatná.

Občanský průkaz musí vlastnit každý občan, který dosáhl 15 let s trvalým pobytem na území České republiky. Pokud porušíte povinnosti vlastnit občanský průkaz, hrozí vám sance do výše 15 000 Kč.

Změna údajů

Přestěhovali jste se nebo se díky uzavření sňatku změnilo vaše příjmení? Jednotlivé změny je nutné nahlásit a nechat si je do občanského průkazu zapsat, naštěstí je tento úkon také zdarma. U některých údajů dokonce není nutnost je do průkazu uvádět a na vaši žádost tedy v průkazu zmíněny nebudou.

„Ze zákona by občanský průkaz měl obsahovat pouze údaje nezbytně nutné k identifikaci osoby, to znamená, že odpadla povinnost uvádět údaje o rodinném stavu. Volitelnými jsou i údaje o registrovaném partnerství, tituly a akademické hodnosti,“ vysvětluje za Ministerstvo vnitra Břetislav Oliva.

Ztráta dokladů

Pokud ztratíte doklady, připravte se na to, že si připlatíte. „Ztrátu nebo odcizení neprodleně ohlašte kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností nebo matričnímu úřadu. V případě odcizení doporučujeme ohlásit tuto skutečnost taky Policii ČR,“ říká Jana Hanáková, Magistrát města Brna.

Za občanský průkaz poškozený, zničený, ztracený nebo odcizený zaplatíte 100 Kč. Bude vám vydán dočasný průkaz s dobou platnost na 1 měsíc, kterým se po tuto dobu budete prokazovat.

„Pokud občan neprodleně neohlásí ztrátu příslušnému úřadu, dopouští se přestupku, za který může být uložena pokuta. Občanský průkaz zůstane i nadále platným dokladem a může tak dojít k jeho zneužití,“ vysvětluje Jana Hanáková. Jestli tedy nechcete přijít na mizinu kvůli tomu, že si na váš občanský průkaz někdo vypůjčil statisíce, jednejte rychle. 

Chcete cestovat? Plaťte!

Chystáte se na cesty? Zkontrolujte si dobu platnosti vašeho cestovního pasu, aby vám nebyla uložena pokuta a vy jste se vůbec dostali tam, kam si přejete. Za nový pas, na který si počkáte 30 dní, zaplatíte 600 Kč s dobou platnosti na 10 let. Pro děti do 15 let je stanovena cena 100 Kč a doba platnosti o pět let kratší.

Pokud vám ale třicetidenní lhůta nestačí, je tu i možnost expresního vydání pasu do 15 dnů, jehož platnost je omezena na půl roku a cena se navíc vyšplhá až k tisíci korunám. Přesněji řečeno zaplatíte 1 500 Kč, děti do 15 let 1 000 Kč.

S rokem 2012 přišla také novinka. „Počínaje 27. 6. 2012 musí mít všechny děti, které cestují v doprovodu rodičů, svůj vlastní doklad. Při cestách v rámci Schengenu stačí občanský průkaz, mimo tento prostor pak musí dítě mít svůj cestovní pas,“ dodává Břetislav Oliva.

I u cestovních dokladů narazíte na výstražný ukazováček v podobě pokut. Sankci ve výši do 10 000 Kč zaplatíte, jestliže porušíte povinnost chránit doklad před ztrátou, odcizením nebo poškozením. Dále taky v případě úmyslného zničení či odmítnutí podrobit se kontrole cestovního dokladu při překračování státních hranic ČR apod.

Jak jsou na tom řidiči?

Nový řidičský průkaz vás vyjde na 50 Kč. Takže pokud vám ten starý již dosloužil a jeho platnost propadla, zažádejte si o nový za padesát korun. Je tu i možnost expresního vydání, kdy místo 15 – 20 dnů počkáte maximálně 5 dní, ale zaplatíte 500 Kč.

Suma sumárum – u některých dokladů si k celkové částce za jejich vydání připočtěte i cenu za průkazové fotografie. Ta se pohybuje v průměru okolo 120 Kč za 8 fotografií.

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak uz jsem si zjistil jak to je. Za vystaveni noveh...
sundialer
16. 9. 2012, 19:26
Je to pár dní z5, co jsem si vyřizoval nový OP. A řa...
Gery
16. 9. 2012, 13:53
Uvadite, ze za zmenu bydliste v OP se nic neplati. T...
sundialer
16. 9. 2012, 03:00
Samozřejmě, že je to v rámci celé EU.
Danny
15. 9. 2012, 21:53
Otec zapomněl na to, že mu skončila platnost občansk...
Roman
15. 9. 2012, 08:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená