Do redakce nám přišel následující dotaz: Mohu se zeptat, jak je to s majetkem získaným před uzavřením manželství (v rámci dědického řízení, jedná se tedy o výlučný majetek jednoho z manželů), v případě smrti daného z manželů. Spadá takový majetek, který vlastně nebyl společným jměním manželů automaticky do dědického řízení? Tedy má na něj druhý z manželů dědické právo?
Společné jmění manželů
Jakmile uzavřete sňatek, veškerý váš majetek, který jste od tohoto dne získali, máte společný. To platí o všech naspořených penězích, věcném majetku, ale bohužel i o dluzích. Výjimkou jsou dary a dědictví jednoho z manželů. Majetek získaný před manželstvím a dary či dědictví získané i během manželství patří do výlučného majetku konkrétního z manželů.
Zaměstnavatelé platí za zaměstnance 25 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění.
Jak je to v případě úmrtí jednoho z manželů?
Předmětem dědění je veškerý majetek, včetně toho, který získala osoba, nyní zesnulá, darem či dědictvím. „Pokud tedy není závětí stanoveno, že manžel nedědí. Manžel totiž není nepominutelným dědicem a dědit samozřejmě nemusí.
Majetek, který v okamžiku smrti zůstavitele patří do SJM manželů se nejdříve vypořádá a do dědictví připadne to, co dle vypořádání patří zemřelému manželovi. To se připojí k výlučnému majetku zůstavitele a tvoří obsah dědictví. Jednoduše do dědictví patří vše, co zůstavitel k okamžiku smrti vlastnil,“ vysvětluje advokátka Hana Bartasová.