FinExpert.e15.cz

Jak investovat a vydělat

Milujeme výprodeje a je psychicky náročné začít investovat, když před několika dny byla cena nižší.
Jak investovat a vydělat

Klepněte pro větší obrázekKniha úspěšného investora Marka Shipmana ukazuje začátečníkům i pokročilým vlastní strategii obchodování - obchodování s trendem. Autorův návod, jak začít investovat, je pro svou konkrétnost vhodný i pro začátečníky.

Nutno dodat, že autor se věnuje dlouhodobějšímu investování v horizontu tří, pěti a více let. Poukazuje na nejčastější chyby při investování do akcií - například, jak velkou chybou jsou nereálná investiční očekávání (chtít za několik měsíců dosáhnout zhodnocení v desítkách či stovkách procent).

Klade přitom velký důraz na psychologii a tvrdí, že jednou z nejpodstatnějších vlastností investora je zbavit se emocí a emočního vztahu k obchodu. Investování je čistě racionální věc, kde je třeba dodržovat stanovený plán a nenechat se strhnout – především – strmým vzestupem cen akcií, jejichž hodnota na konci periody prudce ztratí. Stejně tak je třeba se obrnit proti ztrátám, které jsou neodmyslitelnou součásti obchodování s akciemi.

Shipman rozlišuje tři fáze růstu ceny.

  1. Ceny začaly růst, ale mnoho lidí nepovažuje růst za dostatečný, aby se o něj začali zajímat. Z této fáze profituje pouze úzká skupina profesionálů a zkušených investorů. Širokou veřejnost a média tento růst nezajímá.
  2. Růst cen je zřetelnější, překonávají své dosavadní hodnoty a všeobecně se očekává, že dále porostou. Všichni milujeme výprodeje a pro mnoho investorů je psychicky náročné začít investovat, když před několika dny byla cena mnohem nižší.
  3. Ceny akcelerují stále výš a rostou geometrickou řadou. Tématu se věnují média i velká část veřejnosti. Stupeň tři je však konec, možná ne hned a ceny ještě porostou, ale dříve nebo později daný trend skončí. Ti co byli připraveni, vydělají, ostatní se propadnou do prudkých ztrát.

Tyto tři fáze dokládá historickými příklady, které jsou zajímavé hlavně pro začátečníky v oblasti dějin ekonomie a hospodářství. Poutavě zde popisuje spekulativní bubliny a následné krize: například holandské tulipánové šílenství (1634-37), bouřlivá dvacátá léta (1920-1929) nebo Japonský hospodářský zázrak.

Shipman dále konkrétně popisuje svoji investiční strategii. Krok za krokem ukazuje, jak vypracovat technickou analýzu, jaké zvolit intervaly pro analýzu trhu, podle čeho postupovat, abyste dokázali odhadnout počátek vzestupné tendence. Představuje tezi, že komoditní trhy vykazují všechny rysy první fáze dlouhodobého vzestupu. Samotné komodity jsou pak podrobně představeny, včetně míst původu, produkce a využití, a také burz, kde se obchodují.

Na závěr je třeba říct, že žádný čtenář by se neměl nechat odradit nudným a zbytečně „reklamním“ úvodem knihy. Neodpustitelné je však velké množství tiskových chyb v textu.


„Dokud si nebudete zcela jisti, že jste plně porozuměli principům a metodám obchodování, nepouštějte se do investování.“


 

O autorovi

Mark Shipman se ve finančnictví pohybuje od roku 1979. Původně se podílel na otevření významné zahraniční investiční banky a na vzdělávání v oblasti účetnictví. Brzy na to se zabýval obchodováním s futures kontrakty, tj. termínovanými obchody, a opcemi. V roce 1990 opustil City – Londýnské finanční centrum, aby vytvořil jednu z prvních britských společností zabývajících se investičními fondy. Úspěchem pro něj bylo vítězství na prestižním šampionátu v komoditním obchodování World Cup Championship of Futures Trading. Je také konzultantem a poradcem několika londýnských institucí (bank, investičních fondů, makléřů, spekulativních investorů, headhunterů, mj. také britského finančního regulačního orgánu.

Mark Shipman: Komodity. Jak investovat a vydělat. Computer Press, Brno 2008

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená