FinExpert.e15.cz

Jak hluboko půjde dolar?

Máme se připravit na pomalé a dlouhotrvající oslabování dolaru vůči euru? Je to reakce na globální ekonomickou nerovnováhu?

Konstatování, že „dolar jde dolů“ nemůže být pro nikoho překvapivým zjištěním. Světová měna číslo jedna oslabuje vůči většině ostatních měn už od počátku roku 2002. Někteří tuzemští investoři s globálně diverzifikovaným portfoliem však mohou být zaskočeni velikostí posledního propadu. Americký dolar oslabil vůči české koruně o 7 % během posledních dvou měsíců (do 7.12.2006). 

Na výkonnost globálně diverzifikovaného akciového portfolia vyjádřenou v CZK má poslední prudké oslabení dolaru nepříjemný dopad. Přestože ceny akcií na světových burzách v posledních dvou měsících rostly, výsledek převedený do CZK je záporný (viz označené části křivek v grafu 1). Posilování koruny, resp. oslabování dolaru, „přebilo“ růst akcií a „stáhlo“ výsledek do záporu.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Podobně jsou na tom i investoři v západní Evropě, jejichž referenční měnou je EUR, a britští investoři s referenční měnou GBP  (viz tabulka 1 a graf 2).

Za poslední rok oslabil dolar vůči euru o 11,1 %, za pět let o 32,5 %; vůči koruně o 14,5 % za rok, resp. 43,1 % za 5 let.

Kdy už to skončí? Kdy se trend obrátí? Kdy začne dolar ze současných nízkých hodnot vůči euru a koruně opět posilovat?   

Většina analytiků se shoduje v názoru, že pokles hodnoty dolaru bude ještě nějakou dobu pokračovat. „Existují důvody k tomu, abychom očekávali další poklesy hodnoty dolaru vůči euru,“ shrnul The Economist. K tomuto závěru dochází většina komentářů v ostatních renomovaných finančních médiích (Financial Times, Wall Street Journal).

Klepněte pro větší obrázek

Zpomalující ekonomika USA

Jako hlavní důvody poměrně silného oslabení dolaru v posledních dvou měsících se zpravidla uvádí statistická zveřejnění makroekonomických výsledků americké ekonomiky. Ochlazování na trhu rezidenčních nemovitostí v USA má silný dopad na celkovou ekonomiku. Index spotřebitelské důvěry i počet nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby klesly více, než se očekávalo. K tomu se přidávají obavy, že centrální banky v Asii (zejména čínská a japonská) se začnou zbavovat dolarů, jichž drží v rezervách velké množství.

Ben Bernanke, předseda Federálních rezerv USA, předpovídal v poslední řeči tzv. hladké přistání. Věří, že zahraniční investoři se nebudou hromadně zbavovat dolaru. Ovšem pokud hospodářství USA začne zpomalovat více, než se původně očekávalo, ceny domů klesat více, než se očekávalo, a ekonomika se ocitne na pokraji recese, trpělivost zahraničních investorů s dolarem bude ohrožena, upozornil The Economist.

Současné oslabování dolaru vůči euru, resp. posilování eura vůči dolaru, je podle britského týdeníku způsobeno racionální reakcí trhů na ekonomické fundamenty obou kontinentů. Síla dolaru byla donedávna založena na víře, že americká ekonomika je efektivnější a konkurenceschopnější než evropská. Tradiční ukazatel – růst HDP – tuto víru utvrzoval. V poslední době se však ukazuje, že vyšší růst HDP v USA byl způsoben hlavně demografickými faktory a růst produktivity byl zhruba na stejné úrovni jako v Evropě. 

Amerika byla v posledních letech ekonomicky stejně úspěšná jako Evropa a navíc se k tomu musela „napumpovat steroidy“. Deficit veřejných rozpočtů od roku 2000 strmě rostl zatímco míra úspor domácností klesala. V Evropě se za stejné období oba zmíněné ukazatele nezhoršovaly, ale stagnovaly.

Růst ekonomiky USA byl tažen domácí spotřebou na dluh, což je dlouhodobě neudržitelné a musí následovat delší období nižších růstů, myslí si The Economist.     

Prudký pokles nehrozí

Existují i faktory, které budou podporovat hodnotu dolaru, takže strmý pád není pravděpodobný. Hlavní je ten, že velké asijské ekonomiky nedopustí rychlé posílení svých měn vůči dolaru, aby neztratily exportní výhodu a nezvýšily nezaměstnanost. Plánují pomalé posilování svých měn.

Co to všechno znamená pro evropského investora? Pomalé a dlouhotrvající posilování eura (tím pádem i koruny) vůči dolaru. 

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 25/2006 dne 15. prosince 2006.

Klepněte pro větší obrázek

Další články z časopisu FOND SHOP 25/2006:

Další článek


 

celkem 14 komentářů

Nejnovější komentáře

Volny pad dollaru
Petr
16. 12. 2006, 07:36
Re:Česká Koruna&Americký $!
Halas
15. 12. 2006, 15:39
Re:Benzín
Synkretik
15. 12. 2006, 14:18
Česká Koruna&Americký $!
Ladik
15. 12. 2006, 11:31
Re:Benzín
cb
15. 12. 2006, 09:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená