FinExpert.e15.cz

Jak hledat úspory energie

Šetřit teplem může být zbytečné, pokud získanou energii nedokážeme udržet v domě. Pátrání po jejích únicích usnadní moderní diagnostické metody.
Jak hledat úspory energie

Unikání tepla z domu je třeba zabránit, to vědí obyvatelé staveb odpradávna. Úspěšnost této snahy ale donedávna byla diskutabilní. Situaci pomohly změnit teprve moderní technologie dokonalé izolace a účinné způsoby vytápění. S rostoucími cenami energií ale stále více vyvstává otázka úspor a efektivního fungování stavby. Špatné řemeslné provedení nebo materiál mohou totiž způsobit, že peníze vynaložené například na vnější izolace nepřinášejí kvůli tepelným mostům nebo špatné vzduchotěsnosti požadovaný efekt. Odhalení netěsností přitom může znamenat značné úspory energií při vytápění a také peněz dodatečně vynakládaných na opravy závad. Diagnostice takových problémů pomohou moderní metody.

Pozor na vnější plášť domu

Jedním z velkých technických problémů stavby je netěsný vnější plášť, a tedy nežádoucí směry proudění vzduchu. A nemusí jít jen o unikající teplo. Pokud totiž v plášti domu existují závady, kudy vzduch uniká, důsledkem může být nejen přímý únik tepla, ale třeba i kondenzace vlhkosti v konstrukci nebo dokonce zhoršená zvuková izolace. Proto je dobré mít v tomto směru o slabých místech naší stavby přesnou představu. Místo amatérského pátrání po nežádoucím „průvanu“ se tu nabízí sofistikované a stále častěji využívaná metoda blower-door testu.

Kde je problém?

Blower-door test je založen na vytvoření přetlaku nebo podtlaku vzduchu ve sledovaných prostorách a měření množství vzduchu, který projde skrze obvodový plášť, a lokalizování jeho průniků. V praxi to vypadá například tak, že se do hlavního vstupu umístí velkoprůměrový ventilátor a zbytek otvoru vyplní neprůvzdušná látka. Ventilátor osazený v rámu s plachtou ve dveřích popř. okně v obvodové stěně vyvolá postupně tlakový rozdíl 20 až 100 Pa, z tlaku na ventilátoru se pak stanoví průtok. Vytváří se tak buď podtlak nebo přetlak a následuje hledání netěsných míst.

Nejjednodušší metodou, jak odhalit nežádoucí proudění vzduchu skrz konstrukci, je její pouhou rukou. Lokalizovat netěsnosti je možné také například tak, že vzduch vháníme do domu, kde se vytváří kouř, netěsnosti jsou pak patrné zvenčí podle jeho pronikání. Mnohem přesnější je metoda, která využívá možnosti termovize. V případě, že uvnitř sledovaného prostoru vytvoříme podtlak, můžeme pomocí termokamery najít i velmi malé otvory, jimiž proniká chladnější venkovní vzduch a na jehož nižší teplotu termokamera dokáže reagovat.

Testovat včas

Uvedená metoda blower-door testu často odhalí překvapivé skutečnosti, například úniky vzduchu skrze průniky sítí konstrukcí, kdy běžná elektrická zásuvka může fungovat jako slušný tunel pro energii. Obecně ale platí, že je vždy lepší (a levnější) závadám předcházet již ve fázi projektu a stavby, než dodatečně vady odstraňovat. Proto je i blower-door test dobré uplatnit včas, kdy lze vady snáze opravit. Zvláště při realizaci nízkoenergetických staveb, které počítají s rekuperací tepla při řízeném větráním může včasná kvalitní diagnostika případných vad hrát důležitou roli.

Všestranná termovize

Termovize nenachází uplatnění pouze jako doplněk blower-door testu. Při energetických ztrátách budov nejde jen o proudění vzduchu a problémy mohou působit i vady v tepelné izolaci – tepelné mosty. I při jejich odhalování je účinným pomocníkem termokamera.

Tepelné mosty – tedy místa, kde obvodovým pláštěm uniká více tepla než v jeho okolí – mohou být příčinou dost vážného poškození konstrukce a u jejich vzniku často stojí nedbalost nebo šetření na nepravém místě. Jde například o použití nevhodných „náhradních“ materiálů, kdy jsou užity třeba místo betonových kovové profily v překladech. Rizikovým místem pro vznik tepelného mostu jsou také místa, kde se střecha stýká se svislou obvodovou konstrukcí, překlady, krokve v podkroví a styk obvodových zdí a základu. V místě tepelného mostu v chladném období může kondenzovat vodní pára a vlhkost pak způsobuje vznik plísní nebo poškození konstrukce.

Termovize na rozdíl od blower-door testu nachází největší uplatnění většinou až u hotových staveb, kdy bývá náprava závad náročnější. Vůbec nejčastěji přichází ke slovu u novostaveb, u nichž se během prvních let projevily některé závady.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená