FinExpert.e15.cz

Jak fungují klouzavé prázdniny?

Tradiční podobu letních prázdnin by mohly zasáhnout nemalé změny. Názory na nový způsob klouzavých prázdnin se ovšem liší.
Jak fungují klouzavé prázdniny?

Jak by systém fungoval u nás a jaké jsou zkušenosti ze zahraničí?

Asociace cestovních kanceláří České republiky nemá v úmyslu zasahovat do dvouměsíčního trvání volna, ale chce prosadit návrh, aby byly prázdniny čerpány nejen během července a srpna, ale v průběhu června až září. Školáci by tak měli volno v jednom kraji třeba od poloviny června do poloviny srpna a v jiném zase od poloviny července do poloviny září. Česko tento systém praktikuje již v případě jarních prázdnin, které ovšem trvají pouze týden a nelze je tedy srovnávat s hlavním volnem v období letní sezóny.

Klouzavý termín letních prázdnin má podporu ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky, který by změnu týkající se pohyblivého termínu letního volna přivítal. Ministerstvo školství již návrh rozložených prázdnin začalo projednávat. „Budeme analyzovat možnosti této úpravy a hlavně budeme mapovat argumenty pro a proti,“ uvedl Tomáš Bouška, mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Prodloužení letního volna

Do rozporu s návrhem Asociace cestovních kanceláří České republiky ovšem vstupuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, jelikož považuje systém klouzavých prázdnin za velmi nevýhodný zejména pro rodiny s dětmi navštěvujícími školy v různých regionech. Mohla by totiž nastat situace, že jedno dítě by mělo prázdniny během června a července a druhé během srpna a září. Odlišný termín prázdnin by tak značně omezil plánování společné rodinné dovolené, což bývá mnohdy problematické i bez klouzavého rozložení letního volna.

"Navrhujeme zahájit diskusi a následně i legislativní kroky k prodloužení prázdnin o týden v červnu a září nebo o dva týdny buď v červnu, nebo v září," uvedl Tomio Okamura mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Téma prodloužení prázdnin prý ovšem není hlavní prioritou asociace. Podle Tomia Okamury je však mnohem lepší jít po vzoru Španělska, Itálie či Chorvatska, kde toto prodloužení letních prázdnin funguje.

Prázdniny za hranicemi

Klouzavé prázdniny fungují například v Německu či Jihoafrické republice, ovšem není jisté, zda by tento nový princip systému volna vyhovoval Česku s daleko menší rozlohou ve srovnání s těmito státy. Ani prodloužené prázdniny navrhované Asociací českých cestovních kanceláří a agentur nejsou pro Evropu nic nového, jelikož delší prázdniny využívají školáci z Chorvatska, Itálie, Francie či Španělska. V souvislosti s prodlužováním prázdnin se ovšem nabízí otázka: „Kam s dětmi?“ Mnozí rodiče, pokud tedy zrovna nemají k dispozici pečující, obětavé babičky a dědečky, totiž musí řešit problém, komu svěřit svoje ratolesti během školního volna, tudíž delší prázdniny by jim mohly malinko zamotat hlavu.

Cestovní ruch

Pro cestovní kanceláře, ubytovací a rekreační centra by jistě nová forma letních prázdnin znamenala značné výhody. Rozložení prázdnin může být řešením vyváženější návštěvnosti některých rekreačních a kulturních zařízení, jež jsou mimo letní prázdniny nedostatečně využívány a naopak v době dvouměsíčního volna značně přetíženy a mnohdy i zcela nedostupné. Prodloužení hlavní turistické sezóny by mohlo řešit útlum cestovního ruchu, který se promítne do příjmů. Podle odhadu analytiků u nás letos zahraniční turisté utratí až o pětinu méně než v loňském roce. Letošní sezonu tak v některých regionech zachraňuje tuzemská klientela. Rozložení volna by tedy zřejmě pomohlo řešit úpadkovou situaci cestovního ruchu a to navíc bez zatížení státního rozpočtu.

Pohledem škol a studentů

Případné rozložení prázdnin by studenti zřejmě nijak zvlášť nevítali, ale asi ani razantně nezamítli. Avšak některým školákům by mohlo vadit, že nebudou moci trávit prázdniny se svými příbuznými či kamarády z jiných krajů, když by měli odlišný termín prázdninového volna. Pokud by se jednalo o dvoutýdenní prodloužení prázdnin, pak by jistě školáci už tak chladní nebyli. Každý, kdo pravidelně usedá za školní lavice, by byl nadšený. Prodloužení či rozložení prázdnin je jistě výhodná věc pro cestovní ruch, pro školství by tyto změny zažitého systému mohly přinést možná více záporů než kladů. Nový systém volna by jistě zatížil nejen pedagogické sbory, ale i rodiče a kraje.

Klady a zápory klouzavého rozložení volna

+

  • možné zamezení dopravním zácpám a zvýšené nehodovosti začátkem a koncem letních prázdnin
  • stimulace rozvoje cestovního ruchu, zlepšení ekonomiky regionů
  • možnost dostupnějšího a pestřejšího výběru tuzemských i zahraničních dovolených či ubytování v žádaných lokalitách

-

  • pokud děti z jedné rodiny navštěvují školy v různých krajích a čerpají v rozdílném termínu prázdniny, pak je problém nalézt společné datum pro rodinnou dovolenou
  • změna již řadu let zažitého systému
  • komplikace v rámci prázdninových aktivit – tábory, soustředění či kamarádi v krajích s odlišným termínem
  • chaos ve změnách letního provozu některých ústavů a v prázdninovém omezení jízdních řádů
  • někdo by mohl pociťovat jako nespravedlnost, pokud by prázdniny v kraji, kde bydlí, připadly blíže k podzimu, kdy se již začínají zkracovat dny

Jak to tedy nakonec dopadne?

Nelze zřejmě jednoznačně odmítnout ani uvítat návrh na zavedení rozložených prázdnin v průběhu června až září. Někomu to může připadat jako dobrý nápad, obzvláště lidem bez dětí, ovšem jistě se najdou i velmi nekompromisní odpůrci. Délku prázdnin upravuje ministerstvo školství vyhláškou a délka školního roku je dána zákonem. O tom, jak to všechno nakonec dopadne, můžeme zatím pouze diskutovat, spekulovat, přemýšlet a doufat, že kroky provedené v rámci změn kolem letních prázdnin budou promyšlené, neukvapené a pokud nastanou, tak i přínosné a užitečné nejen pro cestovní ruch.

Kdo by měl rozhodovat o novém systému prázdnin?

Návrhem klouzavých prázdnin se bude na podzim zabývat poslanecká sněmovna, avšak zdá se, že nejvíce by k tomu měli vypovědět právě rodiny s dětmi a lidé z oblasti školství, jichž se tyto případné změny týkají, a mohou je značně zasáhnout.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

letní prázdniny pro Prahu v lednu-únoru
Vlekař
3. 9. 2009, 21:55
Zase jim jde pouze o peníze
Petr
3. 9. 2009, 08:04
hm
aaaa_
3. 9. 2009, 07:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená