FinExpert.e15.cz

Jak funguje trh práce ve světě

Téměř v žádné oblasti není tak propastný rozdíl mezi vyspělými evropskými a mimoevropskými zeměmi světa jako na trhu práce.
Jak funguje trh práce ve světě
Míra rigity pracovní síly sestavovaná Světovou bankou  je důležitým ukazatelem pro zahraniční investory. Čím je tento ukazatel nižší, tím lépe zaměstnavatel optimalizuje počet svých zaměstnanců a snižuje náklady spojené s přijímáním a propouštěním zaměstnanců. Do míry rigity pracovní síly se promítá především legislativní úprava pracovněprávních vztahů (především úprava práce v noci, o víkendu, zákonem povolený počet hodin nepřetržité práce či max. počet pracovních dní v týdnu dle zákona…).

USA versus Evropa

V Americe je zákonnou úpravou pracovněprávních vztahů zvýhodněn zaměstnavatel (krátké výpovědní lhůty, malé omezení ohledně druhů smluv, pracovní doby…). Trh práce je tak v USA nesmírně pružný a ve svém konečném důsledku  je výhodný i pro zaměstnance. Nesmírně flexibilní trh práce je jedním z hlavním důvodů ekonomické vyspělosti USA a nízké nezaměstnanosti v zemi. Odbory mají v Evropské unii mnohem vyšší  úlohu než v  USA. Američané jsou zvyklí se sami o sebe postarat a nespoléhat se na někoho jiného. Na druhou stranu díky odborům jsou v Evropě pracovní podmínky pro zaměstnance neustále vylepšovány.  Základním rozdílem mezi USA a Evropou však je zvýhodňování zaměstnance oproti zaměstnavateli na starém kontinentu. Výpovědní lhůty jsou v Evropě  poměrně dlouhé a pro zaměstnavatele je  velice obtížné optimalizovat počet zaměstnanců dle zakázek a momentálních potřeb. Proto mnoho zaměstnavatelů v období, kdy jsou zakázky na vzestupu a firma prosperuje váhá s přijímáním dalších zaměstnanců, protože by v období úpadku musela již propuštěným zaměstnancům během výpovědní lhůty vyplácet mzdu, a to po dobu několika měsíců.  Nejvyspělejší mimoevropské země světa (USA, Japonsko, Austrálie či Nový Zéland) nemají zákonem omezen max. možný počet hodin nepřetržitě odpracovaných pracovníkem.  Zaměstnanec tedy může vykonávat svoji práci „24 hodin v kuse“, což je nesmírně výhodné pro optimalizaci počtu pracovníků. Austrálie, USA a Nový Zéland nemají dokonce zákonem stanovený nutný počet hodin volna pro zaměstnance během týdne. Zaměstanec tak může v podstatě pracovat sedm dní v týdnů dvacet hodin denně. Z evropských zemí je možno v zákonem stanovených případech pracovat nepřetržitě nejdéle v Česku a Slovensku (16 hodin). Naopak nejméně hodin nepřetržité práce je povoleno ve Španělsku a v Itálii (pouze 9 hodin).

Práce o víkendu a v noci

Nejméně každou druhou neděli chodí do práce více než 10% pracujících v členských zemích Evropské unie (což je podstatně méně než v Japonsku či USA). V Asijských zemích pracují všichni zaměstnanci všeobecně mnohem usilovněji a déle než v Evropě. Práce v neděli je zde naprostou samozřejmostí. Kdo má dobře placenou práci, ten si ji chce udržet za každou cenu.   Není bez zajímavosti, že v neděli pracuje více žen než mužů. Je to především proto, že většina žen je zaměstnána v službách (prodavačky, kadeřnice, průvodkyně, šičky…), které musí (chtějí-li mít zaměstnání) chodit do práce i v neděli. Právě služby jsou občany využívány především o víkendu. Nejvíce lidí pracuje v neděli v Dánsku, Lotyšsku a Rakousku. Naopak  nejmenší chuť pracovat o víkendu  je v jižních členských zemích Evropské unie (Itálie, Španělsko, Portugalsko, Řecko, Francie), kde  je tradičně dodržována nepracovní neděle. Mnoho Evropanů upřednostňuje pravidelnou pracovní dobu oproti práci za vyšší mzdu, kde by však museli pracovat nepravidelně a často chodit na noční směny.  Každý dvacátý Slovák a Brit pracuje pravidelně v noci, naopak nejméně lidí pracuje v noci na Kypru a v Nizozemí (každý stý). Slovensko zažívá díky daňovým reformám ekonomický růst, prosperující firmy mají více zakázek, a proto se začíná mnohem více z nich s nepřetržitým provozem.

Nejnižší rigita pracovní síly v EU je ve Velké Británii

Dle údajů Světové banky je nejnižší rigita pracovní síly v Hong Kongu a Singapuru, kde není žádné zákonné  omezení pro zaměstnavatele, záleží vždy pouze na jeho domluvě se zaměstnanci. Česko se umístilo z členských zemí Evropské unie na čtrvtém místě (před námi je pouze Velká Británie, Dánsko a Belgie). Naopak nejhůře dopadla Francie, Řecko a Španělsko.

Rigita pracovní síly ve světě

Stát Míra rigity pracovní síly
Hong Kong 0
Singapur 0
USA 3
Nový Zéland 7
Kanada 14
Velká Británie 14
Austrálie 17
Švýcarsko 17
Japonsko 19
Dánsko 20
Belgie 20
Česko 24
Norsko 30
Island 31
Irsko 33
Polsko 37
Maďarsko 37
Norsko 38
Slovensko 39
Nizozemí 43
Švédsko 43
Rakousko 44
Litva 44
Finsko 48
Estonsko 51
Německo 55
Itálie 57
Portugalsko 58
Lotyšsko 59
Slovinsko 64
Francie 66
Řecko 66
Španělsko 66

Zdroj: The Worldbank – Doing Business 2006
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená