FinExpert.e15.cz

Jak financovat své bydlení

Než se rozhodnete půjčit si peníze na pořízení či úpravu vašeho domova, zjistěte si, jaký bankovní produkt je pro vás nejvhodnější.
Jak financovat své bydlení

Téměř každého člověka v životě potká situace, kdy se začne zabývat otázkami ohledně svého bydlení. Ať už se jedná o koupi bytu či domu, nebo jeho rekonstrukci či prostě jen pořízení vybavení, jde zpravidla o nákladnou záležitost. Málokdo je dnes schopen řešit financování bydlení bez alespoň částečné pomoci banky, a to i když si léta spoří. Než se rozhodnete půjčit si peníze na pořízení či úpravu vašeho domova, zjistěte si, jaký bankovní produkt je pro vás nejvhodnější.

Na bydlení se vám většinou nevyplatí využívat neúčelových půjček. Mají zpravidla vyšší úrokovou sazbu než účelové úvěry na bydlení. Pokud plánujete koupi domu nebo bytu, určitě je pro vás nejvhodnější hypotéka. Jestli se právě chystáte na rozsáhlou rekonstrukci nebo kompletní změnu koupelny, je dobré sáhnout po účelových půjčkách na bydlení, popřípadě můžete využít úvěr ze stavebního spoření.

1) Hypoteční úvěry

Hypoteční úvěr je vhodný v případě potřeby vyšších finančních částek, ideálně více než půl milionu korun. Ostatní úvěrové produkty zpravidla neumožňují vypůjčení vyšších částek za tak výhodných podmínek jako hypotéka.

Atraktivní úroková sazba je hlavní výhodou hypotečních úvěrů. V současnosti se pohybuje u všech bank obdobně, a to v rozmezí přibližně 3 % až 4 %. Úrokové sazby jsou momentálně na historicky nízkých úrovních. Úroková sazba může být variabilní a tedy proměnná dle aktuálního vývoje tržních úrokových sazeb nebo fixní, přičemž může být fixována i na celou dobu splatnosti hypotéky. „Nejčastěji si klienti úrokovou sazbu fixují na dobu 3 nebo 5 let. Po tuto dobu mají stejnou výši měsíční splátky,“ vysvětluje Pavla Hávová z ČSOB. Na konci každého fixačního období je možné s bankou vyjednávat o nové sazbě, případně přejít k jiné bance. V případě změny banky ale doporučujeme zjistit si veškeré podmínky, ať pak nejste zaskočeni.

Až si budete vybírat banku, u které si hypotéku chcete vzít, nezapomeňte si zjistit také další poplatky a náklady spojené s hypotékou. Ty musíte k úrokové sazbě a s ní spojené měsíční splátce připočíst. Rozhodujte se také podle dalších služeb, které jednotlivé banky nabízí.

Při vyřizování hypotéky musíte splnit několik kritérií. Jedná se především o minimální věk (18 let), dostatečné příjmy a dostatečnou hodnotu zástavy, kterou budete ručit. V přípravě zástavy klienti ručí nejčastěji právě úvěrovanou nemovitostí, mohou však zastavit i jakoukoliv jinou, která jim patří. Na hodnotě zastavené nemovitosti závisí výše úvěru, kterou dostanete. Banka totiž poskytuje hypotéku maximálně do výše odhadní ceny nemovitosti. Obvyklá doba splatnosti hypotečního úvěru se pohybuje mezi 5 až 40 lety.

2) Předhypoteční úvěry

Pokud nemáte dočasně možnost zastavit žádnou nemovitostí, protože například kupujete družstevní byt, je možné využít předhypoteční úvěr. Jedná se o speciální typ úvěru, který je poskytován současně s následným hypotečním úvěrem. Tato varianta se používá především v případě koupě družstevního bytu, privatizace obecních bytů nebo v případě výstavby nové nemovitosti. Předhypoteční úvěr je poskytnut bez zástavy nemovitostí. V okamžiku, kdy se stanete vlastníkem nemovitosti a zastavíte ji ve prospěch banky, dochází ke splacení předhypotečního úvěru ze současně poskytnutého hypotečního úvěru.

3) Půjčky na bydlení

Účelový úvěr na bydlení je vhodný, pokud potřebujete půjčit menší částku a nechcete nebo nemůžete ručit nemovitostí. Hodí se tedy např. pro rekonstrukce nebo výbavu bytu nábytkem. U této půjčky musíte na rozdíl od běžného neúčelového úvěru doložit proinvestování většiny peněžních prostředků. Na druhou stranu ale získáte výhodnější úrokovou sazbu, než mají běžné spotřebitelské půjčky.

4) Úvěry ze stavebního spoření

Hojně využívaným nástrojem pro financování bydlení je také úvěr ze stavebního spoření. Ten má na rozdíl od hypotečních úvěrů fixní úrokovou sazbu po celou dobu splácení úvěru (současně cca 3,7 %). Úvěr ze stavebního spoření existuje ve dvou variantách, a to jako řádný nebo překlenovací. V případě překlenovacího úvěru platíte na úrocích mnohem více než v případě řádného úvěru. 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Hodně zjednodušeně a nepřesně napsané.
Karel Uhlíř
15. 5. 2014, 08:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená