FinExpert.e15.cz

Jak dostat dlužné alimenty?

Přinášíme přehled několika možností, jak v této zapeklité situaci postupovat.
Jak dostat dlužné alimenty?

Spousta žen, počítáme s faktem, že dítě bývá většinou svěřeno do péče matky, řeší problém, jak z otce svých dětí dostat dlužné alimenty a jak dosáhnout toho, aby peníze na své děti posílal pravidelně. Mohou se matky nějak bránit? 

Co je to vlastně neplnění vyživovací povinnosti? Je to případ, kdy rodič neposílá výživné vůbec, nebo posílá méně, než mu bylo soudně stanoveno či posílá výživné nepravidelně.

Výchova dětí v ekonomické krizi

Výchova dětí v ekonomické krizi

Sociální i ekonomická situace ve společnosti se vždy odráží i v rodině a výchově.

Zde je několik možností, jak se dá v této zapeklité situaci postupovat:

  • Nejjednodušší je samozřejmě se s partnerem dohodnout. I on se mohl dostat do těžké finanční situace, kdy například přišel o práci a peníze opravdu nemá. Měl by se ale co nejrychleji postarat o to, aby peníze začal zase vydělávat. Nemůžete na něj brát ohledy do nekonečna. Soucit musí jít stranou. Matka si musí uvědomit, že se sama může dostat do velmi tíživé finanční situace a ohrozit tím i své děti.
  • Jestliže nepomůže dohoda, musíte podat trestní oznámení pro neplacení výživného. Můžete zkusit bývalého partnera o postupech, které plánujete informovat dopředu. Někdy postačí ho zastrašit a peníze vám zase začne posílat. Neplacení výživného po dobu delší než čtyři měsíce je trestným činem a muži v tomto případě hrozí až několikaleté vězení. Pozor, pokud dlužník projeví tzv. účinnou lítost a uhradí jen část dlužné částky, policie trestní stíhání zastaví. 
  • Alimenty je možné vymáhat i soudně a s pomocí exekutora. Ten potom může neplatiči alimenty strhávat přímo ze mzdy. Alimenty mají při srážení více dlužných částek přednost před jinými pohledávkami. Matka se nemusí obávat poplatků za exekuci. Ty bude platit dlužník. 

Jak je to s výší alimentů

Opět by bylo nejlepší jít cestou, kdy se oba rodiče dětí dohodnou na částce, která by měla být matce vyplácena. Ve spoustě případů to tak bohužel nefunguje. Většinou se výše alimentů určuje soudně. V naší republice není přesně určen přesný přepočet, kolik procent má otec posílat ze svého platu. Záleží na soudci, který vynáší rozsudek. Ten si pomáhá tabulkami vydanými ministerstvem spravedlnosti. Výše alimentů se pohybuje od 9 do 24 % z platu rodiče, který má platit výživné. Samozřejmě čím více otec vydělá, tím více by měl svému dítěti posílat. Výše alimentů stoupá i s věkem dítěte.

Orientační výše alimentů podle věku dítětě, podíl z čistého příjmu

  • 0 – 5 let: 11 – 15 %
  • 6 – 9 let: 13 – 17 %
  • 10 – 14 let: 15 – 19 %
  • 15 – 17 let: 16 – 22 %
  • 18 a více let: 19 – 25 %

Zvýšení alimentů

Určení výše výživného není konečné, jelikož náklady na výchovu dítěte s jeho narůstajícím věkem stoupají. Je jasné, že student vysoké školy má mnohem větší potřeby než tříleté dítě. Je nutné dodat, že rodič je povinen alimenty platit buď do věku 18 let dítěte nebo po dobu jeho studia. Pokud studuje vysokou školu, obvykle to je do 26 let. Výjimkou jsou děti těžce nemocné nebo invalidní. U nich trvá vyživovací povinnost rodičů doživotně.

Opět je nejlepší postupovat v nejlepším zájmu dítěte. Tedy dohodnout se na výši alimentů podle jeho potřeb. Pokud to ale není možné, musí se rodič vychovávající dítě opět obrátit na soud, s žádostí o zvýšení alimentů. Za děti do 18 let podává návrh matka (jestliže je má ve své péči), po dosažení 18 let musí návrh podat samo dítě. Žaloba se musí podat u místního soudu podle bydliště rodiče s dítětem. V návrhu je nutné uvést, proč má být výživné zvýšeno. Je dobré přesně vyčíslit všechny náklady, které máte spojené s výchovou dítěte a uvést jakou výši výživného, byste si představovali.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobry den jmenuji se Radek sindler je mi 18 let a od...
Radek
19. 11. 2017, 22:00
Koukám samý expert. Mám děti ve střídavé pěči a díky...
Pepa
20. 3. 2015, 09:10
Nejlepší je děti vůbec nemít. Stejně vás na starý ko...
RR
12. 3. 2014, 06:17
Zase dva platící... pokud nesouhlasíte s placením al...
tex
11. 3. 2014, 13:25
Přesně tak, často je (když pipiny mají slet někde u ...
Pavel Jansa
10. 3. 2014, 13:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená