FinExpert.e15.cz

Jak do banky z mobilu

Mobilní bankovnictví má i dnes výhody, které vám jiné kanály přímého bankovnictví nabídnou jen s obtížemi.
Jak do banky z mobilu
Velkou výhodou mobilního (GSM) bankovnictví je právě jeho mobilita. Jste omezeni pouze dostupností signálu svého operátora, resp. operátora, který má s vaším domácím operátorem roamingovou dohodu. Banka totiž není otevřena pořád a někdy zkrátka není čas či možnost zadat příkaz k úhradě či zjistit informaci jinou cestou. Omezeni však můžete být nabídkou služeb své banky, portfolio mobilních služeb se totiž liší.

Vzhledem k rozsahu služeb, které mobilní bankovnictví nabízí, ho lze používat jako zcela samostatný kanál, který je plně nezávislý na ostatních přístupech do banky. Přesto se většinou využívá spíš jako doplněk k internetovému či telefonnímu bankovnictví, protože při jeho častém používání jsou náklady přece jen vyšší, a to nejen zpravidla vyšší cenou oproti přístupu přes internet, ale hlavně kvůli ceně SMS; s její cenou musíte při stanovování výhodnosti ceny za zadání příkazů počítat. U nových typů služeb, tzv. mobilního javového bankovnictví, zase musíte počítat s cenou za datové přenosy.

Jak to funguje

GSM bankovnictví pracuje zpravidla na bázi speciální aplikace SIM Toolkit. U starších SIM karet T-Mobile můžete mít na kartě jen jednu aplikaci banky a pro instalaci aplikace musíte zajít na pobočku banky, která  vám na SIM aplikaci uloží (používal se i termín „vypálí“). Novější karty Universal už umí dvě různé banky, karty Smart od Eurotelu zvládají 15 bank, s  Vodafonem pak můžete ovládat 10 bank. Možnosti tedy značně převyšují nabídku, v Česku vám přístup k účtu přes mobil na bázi SIM Toolkitu nabídne jen osm bank. Komerční banka nabízí jiný princip, a to na bázi javové aplikace.

Bezpečnost především

Komunikace mezi bankou a zákazníkem probíhá prostřednictvím kódovaných a šifrovaných SMS zpráv. Tento způsob komunikace s bankou patří mezi nejbezpečnější. Uživatel mobilního telefonu podporujícího bankovní služby obdrží v bance při aktivaci služby nebo spolu se SIM kartou speciální číselný kód – BPUK. Na základě tohoto kódu si zvolí osobní přístupový kód BPIN. Správným zadáním kódu BPIN je podmíněno provedení všech bankovních operací. Přenos dat je zabezpečen šifrováním: každá bankovní SIM karta má svůj šifrovací klíč, prostřednictvím kterého se provádí zabezpečení komunikace s bankou. Tento klíč je uložen v chráněné oblasti SIM karty a je dostupný pouze po zadání správného kódu BPIN. Zpráva odeslaná z mobilního telefonu je bankou přijata pouze tehdy, pokud je zašifrována správným šifrovacím klíčem. U javových aplikací probíhá veškerá komunikace mezi klientem a bankou šifrovaně pomocí protokolu AES a každý přístup ke službě začíná identifikací a autentizací uživatele. Zabezpečené spojení pak probíhá prostřednictvím sítě internet (byť z mobilu).

Současná nabídka

Pouze osm bank umožňuje použít výhody „chytrého“ SIM Toolkitu. Účet prostřednictvím všech českých operátorů můžete ovládat u České spořitelny, ČSOB, eBanky, GE Money Bank, Poštovní spořitelny a Živnobanky. Máte-li účet u Raiffeisenbank, musíte využít služeb Eurotelu, banka jiného operátora nepodporuje. Podobně u HVB Bank musíte využít služeb T-Mobile, chcete-li takto účet ovládat. Komerční banka zvolila vlastní cestu a nechala si vyrobit javovou aplikaci, kterou si můžete stáhnout sami přes wap. Jakmile ji nastavíte (pomůže vám i operátor na infolince banky), můžete ji používat bez ohledu na zvoleného operátora. Můžete tak používat i zahraniční SIM a do banky máte stále přístup, aplikace totiž není závislá na SIM kartě, nýbrž je uložena v mobilním telefonu.

Mobilní bankovnictví přes javu (jinak zvané i jako třetí generace mobilního bankovnictví) má výhodu ve větším uživatelském komfortu. Většinou máte v této aplikaci jen zmenšenou verzi internetového bankovnictví. Nevýhodou je vyšší cena, byť je aplikace ke stažení zdarma. Pokud nemáte neomezený paušál na datové služby u vašeho operátora, přístup do banky se prostřednictvím mobilního připojení prodraží. Komunikace s bankou probíhá jako datové, popř. wapové spojení (záleží na vašem nastavení), a pokud tuto službu využijete častěji, na výši účtu za datové služby to rozhodně poznáte. Mobilní bankovnictví prostřednictvím javy od února nabízí i Živnostenská banka.
Další kapitola
 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Citibank
Pavel
11. 8. 2006, 15:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená