FinExpert.e15.cz

Jak denně šetřit energii

Úspory energie jsou tématem globálních úvah i rozsáhlých výzkumů. Lze je ale aplikovat i v domácnosti – doslova na každém kroku.
Jak denně šetřit energii

Izolace budovy nebo výběr topného systému jsou samostatná, široká témata, o nichž existuje rozsáhlá literatura. Ekonomické myšlení ale můžeme uplatnit i při každodenním provozu domácnosti. Některé pokusy o zmapování toho, jak (ne)hospodárně se doma chováme, přinesly řadu překvapení.

Běžná domácnost se bez elektroniky neobejde, počínaje provozem kuchyně a zábavou, prací anebo komunikací konče. Přesto fakt, že i v malém bytě jde počet elektrických zařízení do desítek (včetně přenosných svítidel atd.), může překvapit. Takový soubor představuje nezanedbatelnou spotřebu, ale také pořádný potenciál pro úsporná opatření.

Orientace není problém

K největším „žroutům“ energie patří pračka, lednička a myčka nádobí (pokud elektřinu nepoužíváme i k vaření) a první, co můžeme pro jejich šetrný provoz udělat, je výběr těchto přístrojů podle energetického štítku. Třídy A až G označují výrobky od nejšetrnějších po vyloženě nehospodárné a spotřebitelská veřejnost si na ně už zvykla. Finanční vyjádření rozdílu např. mezi třídou A a C u průměrné ledničky může být až šest set korun. Například klasické žárovky z principu nelze zařadit do jiné třídy než E nebo G (malá účinnost). U povinnosti štítkovat elektrické spotřebiče byla legislativa EU, odtud tedy připravované odstranění tradičních Edisonových žárovek z trhu. S technologickým vylepšováním výrobků se na druhou stranu, např. u některých spotřebičů, zavádějí další, úspornější „podtřídy“ A+, A++.

Riziko Stand by režimu

O nutnosti spotřeby u přístroje, který je v provozu, není pochyb. Jiný případ je ale "stand by" neboli klidový režim – tedy spotřeba energie, když spotřebič nepoužíváme, je vypnutý a zdánlivě nečinný. Z porovnání tohoto parametru s „provozní“ spotřebou například u přístrojů, které používáme jen několik minut denně můžeme zjistit, že jejich stand by režim v úhrnu spotřebuje více než vlastní provoz. Běžná starší televize může za den ve stynd by režinu spotřebovat kolem 5 W, mikrovlnka 3 až 5 W, největší spotřebu v klidovém režimu bude mít počítač – přes 10 W. Nenulovou klidovou spotřebu elektřiny mohou mít překvapivě i některé přenosné lampy, které mají trafo a vypínač umístěný až před halogenovou žárovkou.

Wattmetr ukáže slabiny

Jednoduchou metodou jak zjistit stand by nároky domácí elektroniky je měření s pomocí wattmetru, které lze zapůjčit v poradenských centrech (např. Energy Centre České Budějovice) a které jsou i v běžném prodeji za cenu od 200 Kč. S pomocí wattmetru můžeme např. dospět k tomu, že stand by provoz domácnosti dělá až 50 W za den, to v ročním zorném poli může dělat až patnáct set korun. Tento příplatek za pohodlí bez centrálních vypínačů nebo vypínacích zásuvek nemusí působit děsivě - podle webových stránek "Úsporné spotřebiče" (www.uspornespotrebice.cz) například ve Švýcarsku stand by spotřeba energie činí až dvěmiliardy kilowatthodin ročně, což je stejná spotřeba, jakou má asi 600 000 domácností, a ve Velké Británni se jedná asi o 8% podíl spotřeby elektřiny průměrné domácnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Proč posílat teplo do kanálu?

Šetření se ale nemusí týkat jen elektřiny. Pokud se rozhodneme hledat úspory, najdeme další pole působnosti v oblasti „vodního“ hospodářství domácnosti. Voda – přesněji vodné a stočné – je sama osobě stále dražší a na zvrat trendu to zatím nevypadá, a navíc ji pro své potřeby – rovněž za rostoucí ceny – ohříváme.

Pro úspory při ohřevu teplé vody lze využít zajímavý patent, který pracuje na podobném principu jako rekuperace tepla při větrání. Pro běžné sprchování se používá voda ohřátá asi na 37 až 40 °C a do odpadu pak odtéká voda o teplotě jen o několik stupňů nižší (cca 34 až 36 °C). V kanalizaci pak končí bez užitku přes 90 % energie vynaložené na ohřátí vody.

Klepněte pro větší obrázek

Výměník šetří náklady

Zabránit tomu můžeme díky koupelnovým výměníkům, které umožňují získat zpět 20 až 50 % nákladů vynaložených původně na ohřev vody. Pracovní část výměníku tvoří ploché měděné profily, po jejichž povrchu volně stéká teplá odpadová voda. Uvnitř pak proudí čistá studená voda z vodovodního řadu, která odebírá teplo odpadní vodě a ohřeje se na asi 22 až 25 °C. Takto vlažná se přivede do směšovací baterie na její studenou stranu. Z odpadní vody se tak zpětně získá 12 až 15 °C. Ve směšovací baterii se pak pro sprchování směšuje teplá voda (ohřátá klasicky) s vlažnou, předehřátou ve výměníku. Potřeba množství klasicky ohřáté vody klesá. Optimální míchání pro stále stejnou teplotu pak ideálně zajistí termostatická směšovací baterie.

Klepněte pro větší obrázek 

Jiné možnosti

Možností, jak po troškách ušetřit velké náklady, je racionální postup při běžném užití vody. Při krátkém spuštění vody např. na mytí rukou pustíme automaticky teplou vodu a uzavíráme ji ještě dříve, než přiteče. Teplo jsme fyzicky odebrali, ale skončilo v potrubí. Nároky na teplotu vody při praní také sníží kvalitnější prací prostředky. Teplou vodu lze navíc získávat i z alternativních zdrojů. Z nich sice zpravidla nepokryjeme celkovou spotřebu domácnosti, můžeme ale přispět k její hospodárnosti. Cesta vede přes zdroje, jež nám dovolí snížit celkovou energetickou náročnost přípravy. Mohou to být solární kolektory, případně tepelná čerpadla.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená