FinExpert.e15.cz

Jak chránit děti před úrazy

Na trhu najdete celou řadu pojistných produktů pro děti. Vyplacená náhrada od pojišťovny dítěti zdraví nevrátí, je třeba věnovat pozornost hlavně prevenci.
Jak chránit děti před úrazy

Česká republika se v úrazových statistikách řadí mezi nejrizikovější země Evropy. Podle ročenky Eurostatu 2006–2007 náleží Česku mezi evropskými zeměmi sedmé místo. Hůře jsou na tom s úrazovostí pobaltské státy jako Lotyšsko, Estonsko a Litva a také Maďarsko, Finsko a Rumunsko.

Úrazy se nevyhýbají ani dětem a právě o prázdninách je riziko zranění podstatně vyšší než v jiných obdobích roku. Důvodem vyšší úrazovosti je to, že děti tráví více volného času doma, v přírodě či v ulicích měst bez dohledu dospělých, věnují se celé řadě sportovních aktivit, více cestují dopravními prostředky apod. Riziko zranění můžete snížit na minimum poučením dětí o možných rizicích spojených s konkrétní aktivitou (jízdou na kole, skokem do vody), vybavením ochrannými pomůckami (přilby, chrániče), případně zajištěním dohledu dospělou osobou. Ke snížení rizika úrazu přispívá i vytvoření bezpečného prostředí, ve kterém se dítě pohybuje. Pokud i přes všechna opatření došlo ke zranění dítěte, můžete získat finanční kompenzaci od pojišťovny.

Nejčastější úrazy

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) bylo v roce 2006 hospitalizováno téměř 40 tisíc dětí a mladistvých. Dobrou zprávou je, že počet hospitalizací od roku 2004 mírně klesá. Mezi nejčastější úrazy patří zlomeniny zápěstí, lokte, hlezna a klíční kosti, dále poranění hlavy a mozku. Zlomeniny jsou nejčastěji způsobeny pádem z kola, stromů, střech a pádem při jízdě na kolečkových bruslích. V letním období jsou dále evidovány případy tonutí, popálenin, poranění hrudníku a břicha při dopravních nehodách. I když se téměř polovina úrazů stane v domácnosti, dochází v období letních prázdnin k úrazům především při sportu, při pobytu v přírodě a při dopravních nehodách.

Jak snížit následky úrazů při sportu?

Při každém sportu může dojít ke zranění. Úraz může být způsoben buď přeceněním vlastních sil, nebo podceněním možných rizik. Vždy zvažte, jaká zranění při dané sportovní aktivitě hrozí a jak nejlépe případnému úrazu předejít. Při pobytu u vody hrozí například nebezpečí utonutí. Při jízdě na rekreační lodi, nafukovacím člunu či lehátku vybavte neplavce plavacími vestami. Pokud plánujete jízdu na raftu, jsou vesty a ochranné helmy nezbytnou výbavou celé posádky. Ceny plavacích vest se pohybují od 80 do 1 200 korun. Při výběru zohledněte velikost a váhu dítěte. K těžkým úrazům může dojít i při skákání do vody. Tragické následky mají především skoky do neznámých vod. Při jízdě na kole používejte cyklistické přilby případně chrániče loktů. Kvalitní cyklistické přilby pořídíte od 800 do 1 500 korun. Při jízdě na kolečkových bruslích či skateboardu patří do nezbytné výbavy kromě přilby i chrániče zápěstí, loktů a rukavice. Za sadu chráničů zaplatíte od 300 korun výše.

Úrazy při pobytu v přírodě

K velmi závažným zraněním dochází při pádu ze stromů, skal, střech apod. Nejlepší prevencí je vyhýbat se uvedeným místům a varovat děti před možným nebezpečím. Pokud mají děti zálibu ve slézání skal, vybavte sebe i dítě minimálně přilbou a speciální horolezeckou obuví. Pozornost věnujte i dostatečnému jištění lany. Nemáte-li se slézáním skal zkušenosti a nejste doprovázeni profesionálem, do slaňování se nepouštějte.

Bez autosedačky nevyjíždějte

Používání bezpečnostních autosedaček je v ČR povinné od roku 2001. Od prvního května letošního roku přestaly platit výjimky, které připouštěly přepravu dětí bez autosedačky. Děti do tří let mohou být přepravovány pouze v autosedačce, děti do výšky 150 centimetrů a váhy 36 kilogramů musí použít autosedačku nebo sedák a bezpečnostní pás.

Čeští řidiči stále podceňují nebezpečí zranění dítěte, které není ve vozidle připoutáno v bezpečnostní sedačce. Autosedačky používejte i při velmi krátkých cestách. Nebezpečné je jak připoutání malého dítěte běžnými bezpečnostními pásy, tak i jeho posazení na klín dospělého. I při nárazu v rychlosti pod 50 km v hodině dítě neudržíte.

Při výběru autosedačky zohledněte hmotnost dítěte a věnujte pozornost příslušným homologacím a atestům. Každá autosedačka musí splňovat předepsané bezpečnostní normy. Ceny autosedaček začínají na hranici dvou tisíc korun.

Ke snížení rizika úrazu přispívá:

  • výběr kvalitního a bezpečného sportovního vybavení,
  • nákup atestovaných hraček,
  • používání cyklistických přileb,
  • používání chráničů při jízdě na kolečkových bruslích,
  • používání autosedaček, sedáků a bezpečnostních pásů při jízdě autem,
  • seznamovat děti s riziky při sportu, na ulici, na hřišti apod.

Pojištění dětí

Ani důkladná prevence nemusí zabránit vzniku úrazu. Uzavření úrazového či životního pojištění má svůj význam zejména u živitele rodiny, kdy případný těžký úraz nebo úmrtí může přivést do finanční tísně celou rodinu. U dětí, které nepřispívají do rodinného rozpočtu, by se mohlo zdát, že pojištění nemá smysl. S úrazy a následnou léčbou dětí však souvisí i nemalé finanční výdaje. Například budete dítě doprovázet k lékaři, hradit nadstandardní léky, kompenzační pomůcky apod. Všechny nečekané výdaje, které vám s úrazem dítěte vzniknou, můžete alespoň částečně uhradit z finanční náhrady od pojišťovny.

Na českém trhu můžete vybírat z celé řady dětských pojištění. Setkat se můžete s „čistě“ pojistnými a kombinovanými produkty (produkty kombinujícími pojištění a spoření). Úrazové pojištění může zahrnovat pojištění pro případ smrti následkem úrazu, trvalých následků úrazu, tělesného poškození nebo doby nezbytného léčení úrazu v různých kombinacích. Úrazové pojištění nezahrnuje spořící složku, po ukončení pojištění tedy nezískáte od pojišťovny žádné peníze zpět. Pokud chcete dítěti zajistit nejen pojistnou ochranu, ale i spořit, můžete zvolit některý z kombinovaných produktů. U kombinovaných produktů zvažte, zda není výhodnější zvolit čistě pojistný produkt a ke spoření využít jiné finanční produkty.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená