FinExpert.e15.cz

Jak cestovat do Ruska

Země, kde dříve včera znamenalo zítra, je pořád zajímavým cílem dovolené. Pomůžeme vám, abyste v Rusku nebyli zmatení stejně jako z předchozí věty.
Jak cestovat do Ruska

Fakta

 • rozloha: 17 075 200 km2
 • délka pozemních hranic: 20 017 km
 • 14 sousedících států
 • obyvatel: cca 145 milionů
 • délka pobřeží: 37 653 km
 • nejnižší/nejvyšší bod: Kaspické moře -28 m / Elbrus 5 633 m.
Ruská vlajka s motivem trikolory byla používána už od roku 1799 a  za komunismu potlačena známou tmavě rudou vlajkou se srpem a kladivem. Oficiálním symbolem je opět od konce roku 1991.

Nejteplejší ruské měsíce jsou červenec a srpen. V tuto dobu ovšem můžete mít problémy s rezervací vlaků a mnohdy i ubytování; v evropské části Ruska navíc jde o nejdeštivější měsíce. Z těchto důvodů je vhodnější načasovat návštěvu na jaro nebo podzim. Pro toho, kdo je připraven na třeskutý mráz a krátké dny, může mít svůj půvab i ruská zima. V Rusku se nachází nejstudenější trvale osídlené místo na zemi. V sibiřském městě Ojmjakon (Jakutsko) byla naměřena teplota –71,2 st. Celsia.

Klepněte pro větší obrázek

Povolení z domova

Od roku 1995 sice platila mezi ČR a Ruskem bezvízové dohoda, ale česká strana ji před pěti lety vypověděla. Rusko samozřejmě bezvízový vstup pro Čechy za těchto okolností nehodlalo zachovat. Vízum je potřeba získat ještě před cestou na konzulárních odděleních Ruska v Praze, Brně nebo Karlových Varech a jednou měsíčně i v Ostravě, protože na hranicích jej neobdržíte.

Vízum bez jistoty

Na ruském zastupitelství musíte předložit následující dokumenty:

 • originál a fotokopii cestovního pasu, jehož platnost musí být o tři měsíce delší než je platnost víza; v pase musí být přinejmenším jedna volná stránka,
 • vyplněný a podepsaný formulář žádosti o vízum,
 • jedna fotografie 3×4 cm,
 • pozvání k pobytu, případně potvrzení o organizaci pobytu od cestovní kanceláře.
Kromě toho zaplatíte za jednorázové vízum poplatek ve výši 1 200 Kč.
Pokud bude vše v pořádku, dostanete vízum zhruba do sedmi pracovních dnů. Ani platné vízum vás ale neopravňuje k bezpodmínečnému vstupu do země. I když se to bezdůvodně nestává, mohou vám ruští celníci na hranicích zakázat vjezd do země. Pokud s sebou vezete peníze či zboží v hodnotě nad 1 500 USD, měli byste je deklarovat. V opačném případě se vystavujete nebezpečí jejich zabavení.

Na „křídlech Sovětů“

Při vstupu na území Ruska dostanete k vyplnění tzv. migrační kartu. Ta se skládá z části A, jež vám bude odebrána ihned při vstupu, a části B, kterou odevzdáte při odjezdu z Ruska. Na části B musíte mít záznam o registraci pobytu, kterou provedete do tří pracovních dnů po příjezdu. Jestliže bydlíte v hotelu, ubytovně apod., provede registraci ubytovací zařízení. V případě, že bydlíte v soukromí, musíte se přihlásit sami na místně příslušném oddělení pasové policie, tzv. OVIR.

Jestliže zvolíte leteckou dopravu, je velmi pravděpodobné, že stejně jako většina Čechů poletíte do Moskvy nebo Petrohradu. Z Prahy do Moskvy létá několik společností a ceny nejlevnější zpáteční letenky začínají na cca 9 000 Kč. Musíte ovšem přestupovat a na místo se tak dostanete za zhruba 5–8 hodin. Přímo můžete letět s Aeroflotem (10 600 Kč) nebo ČSA (11 400 Kč). Je to dražší, ale v letadle strávíte jen necelé tři hodiny. Do Petrohradu se poměrně výhodně dostanete přímou linkou společnosti ČSA. Samotná letenka sice stojí skoro 8 000 Kč, ale díky nízkým letištním poplatkům celkem zaplatíte dohromady necelých 10 400 Kč. Let trvá dvě a půl hodiny.

Vleže za pět tisíc

V případě, že se i přes velkou vzdálenost rozhodnete cestovat do Ruska po zemi, můžete využít každodenního vlakového spoje mezi Prahou a Moskvou. Rychlík Vltava s číslem 209 odjíždí ve 22:25 z hlavního nádraží v Praze a přes Ostravu, Bělorusko a Ukrajinu přijíždí po více než třicet hodin dlouhé jízdě v 7:51 ráno do Moskvy. Zpáteční jízdenka stojí 4 422 Kč; jestliže máte Z-kartu, zaplatíte 4 044 Kč. K tomu připočtěte dva příplatky za lůžko ve výši 19 eur (platí se v Kč podle aktuálního kurzu, nyní je to 608 Kč), protože souprava je sestavena pouze z lůžkových vozů. Základní zpáteční jízdenka vás tedy bude v současnosti i s lůžkovými příplatky stát přesně 5 638 Kč.

Cena za svobodu

Na cestu vlastním vozem se vydejte jedině v případě, že se u volantu máte s kým prostřídat a připravte se na úmornou, dva tisíce kilometrů dlouhou jízdu. Za poměrně nepravděpodobného předpokladu jízdy nonstop byste z Prahy do Moskvy přijeli jen o pár hodin dříve než v případě cesty vlakem. Palivo vás podle vozu a stylu jízdy bude stát tři až čtyři tisíce korun.

Kromě toho je potřeba mít s sebou překlad českého řidičského průkazu do ruského jazyka, protože Rusko mezinárodní ŘP neuznává. V případě cesty vypůjčeným vozem musíte mít plnou moc majitele vozidla – stejně jako ŘP přeloženou do ruštiny. Na území Ruska neplatí ani tzv. zelená karta, takže je nezbytné pojistit vůz příslušnou pojistkou s mezinárodní působností. Odměnou za to vše vám bude nezávislost pohybu v zemi, kde „blízko“ může znamenat cokoli mezi deseti a třemi sty kilometry.

Spoléhejte na hotovost

Od ekonomické krize v roce 1998 je ruský rubl poměrně stabilní, i když za drobné kopejky si koupíte asi tolik, co v Česku za haléře. Placení jinou měnou než rubly je v Rusku nelegální. V dražších restauracích a hotelech se sice můžete setkat s cenami v amerických dolarech, ale účet stejně budete platit rubly. (Jde pouze o důsledek snahy hoteliérů zachovat standardní ceny i přes pohyby ruské měny.)

Pro výměnu peněz v Rusku vám nejlépe poslouží rovněž dolary. Eura a britské libry sice můžete bez problémů vyměnit v Moskvě a Petrohradu, ale jinde vám budou málo platné. Dá se říci, že hotovost je zároveň jediným vhodným způsobem přepravy větších částek. Cestovní šeky proměníte jen ve velkých městech s 1–2% poplatkem a bankomat přijímající mezinárodní karty budete mimo Moskvu a Petrohrad hledat jen těžko.

V Moskvě jako doma

Realita cestovatelských nároků určuje hranici minimální denní útraty zhruba kolem 30 dolarů. V případě, že budete chtít navštěvovat četné turistické atrakce, šplhá se váš denní rozpočet bezpečně nad hranici 50 dolarů.

Ve městech najdete nejlevnější ubytování za ekvivalent 20 dolarů; mimo dosah civilizace můžete přespávat i zadarmo ve stanech. Tento způsob přespávání samozřejmě vyžaduje dobrodružného ducha a odolné tělo, ale není zakázaný. Volné kempování v přírodě je povoleno s výjimkou označených míst.

Hostely najdete pouze v Moskvě a Petrohradu, ceny za postel ve společné noclehárně začínají na úrovni 18–20 dolarů, výjimečně kolem deseti dolarů. Paleta ruských hotelů sahá od špinavých děr po luxusní pětihvězdičkové paláce. Společné mají to, že ve většině případů účtují jinou cenu ruským občanům a jinou cizincům. Za pokoj v nejlevnějším hotelu zaplatíte zhruba 100–600 rublů, střední úroveň stojí cca 300–2 000 rublů a za luxus hotelů západní úrovně zaplatíte zhruba od 200 dolarů (cca 5 700 rublů) výš. Nejvyšší ceny všech rozpětí samozřejmě platí pro Moskvu a Petrohrad. V Moskvě můžete přespat v Českém domu při Velvyslanecví ČR, který nabízí pokoje v ceně 80–130 dolarů na noc.

Samohonku ani s pojistkou

Od března 2000 bylo pro všechny zahraniční návštěvníky zavedeno povinné zdravotní pojištění. Ani s pojištěním ovšem raději nekupujte a hlavně nekonzumujte alkoholické nápoje u stánků. V mnoha případech se jedná o pokoutně vyrobený alkohol s velmi nepříjemnými účinky.

Důležitá telefonní čísla

 • policie – 02
 • hasiči – 01
 • první pomoc – 03

Cestování po Rusku


Letadlem

Při koupi vnitrostátní letenky musíte předložit pas a vízum. Počítejte s častými odklady letu, které vám nikdo nevysvětlí. Například za zpáteční letenku z Moskvy do Petrohradu/Novosibirsku/Vladivostoku zaplatíte asi 4 500/9 300/15 200 rublů.

 

Vlakem

Po železnici se dostanete prakticky všude, ale při jízdách na delší vzdálenosti se připravte na velmi dlouhou jízdu s mnoha nekonečnými prostoji. Při jízdě druhou třídou zaplatíte za jízdenku z Moskvy do Petrohradu/Archangelsku/Vladivostoku asi 1 100/900/3 200 rublů.

Autobusem

Dobrý a často jediný způsob cestování mezi menšími městy. Často je ovšem lepší možností meziměstský vlak – ekvivalent naší tramvaje. Ceny autobusů jsou zhruba stejné jako ceny železnice ve druhé třídě.

Autem

Automobil si můžete v Rusku půjčit, ale ve většině případů k němu dostanete i řidiče. Mimo největší města zaplatíte za hodinu jízdy kolem 150 rublů. Neoficiální dopravce si většinou poblíž autobusových nádraží můžete najmout za částku od 5 rublů na kilometr.

Benzín a předpisy

 • Benzín 92/95/98 oktanů – 12/16/17 RUB
 • nafta/LPG – 14/6 RUB.

Rychlostní limity

v obci/mimo obec/na dálnici – 60/90/110 km/h

 

Alkohol v krvi

oficiálně do 0,4 ‰, ale ve skutečnosti není tolerován žádný alkohol v krvi!

Aktuální kurz

1 CZK = 0,818 RUB

Tipy na internetové stránky o Rusku

 • meteo.infospace.ru
 • www.gov.ru
 • english.pravda.ru
 • www.russia.com
 • www.geographia.com/russia
 • www.waytorussia.net
 • www.parovoz.com

Vyslanectví

Velvyslanectví Ruské federace
náměstí Pod Kaštany 1, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
provozní hodiny: Po–Pá 8.00–13.00, 14.00–17.00
tel.: 233 374 100, 233 375 358
fax: 233 377 235
e-mail, web
Kromě toho má Rusko generální konzuláty v Brně a Karlových Varech.

Velvyslanectví ČR v Rusku
Posolstvo Češskoj Respubliki
ul. J. Fučika 12/14, 123 056 Moskva
úřední hodiny: Po–Pá 8.30–17.00
tel.: 007495/251 0540-5, 250 2225
fax: 007495/250 1523, 253 9282
e-mail, web
Kromě toho má ČR generální konzuláty v Petrohradě a Jekatěrinburgu.
Další článek


 

celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

chlapče, když tak informuješ, kolikrát jsi tam byl a...
Josef
26. 5. 2015, 17:35
rozsirenie info
Lubos
27. 5. 2010, 07:18
Zmena info v clanku
Marty
9. 1. 2010, 01:40
Re:Moskva má novou tel. předvolbu
ruzena
11. 7. 2007, 18:08
Re:Hlídejte
Slavek
23. 8. 2006, 10:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená