FinExpert.e15.cz

Jak byste prožili víkend k nezaplacení?

Čerstvý vzduch, romantika, nákupy a Julia Roberts. Tak si představujeme prožitý víkend k nezaplacení podle průzkumu společnosti MasterCard. Klidný víkend naopak umí zvrátit pracovní povinnosti či neshody s partnerem. A jak byste ho prožili vy?
Jak byste prožili víkend k nezaplacení?

Společnost MasterCard Europe zveřejnila výsledky celoevropského průzkumu popisující preference obyvatel 12 evropských zemí na téma, jak by strávili ideální VÍKEND K NEZAPLACENÍ. Průzkum, který je součásti celoevropské kampaně PRICELESS WEEKENDS (VÍKEND K NEZAPLACENÍ), probíhal také v České republice a přinesl řadu zajímavých zjištění, co pro obyvatele České republiky takový ideální víkend znamená, jak by jej strávili, co naopak reálně o víkendu dělají.

Čerstvý vzduch, jídlo a dobré pití stačí

Z výzkumu vyplynulo, že pro 69 % obyvatel České republiky je základem ideálního strávení víkendu pobyt na čerstvém vzduchu následovaný preferencí dobrého jídla a pití. Ty jsou jako základní faktory dobrého strávení víkendového odpočinku klíčové pro 58 % obyvatel ČR. Současně asi není příliš velkým překvapením, že nejvíce Čechů, 31 %, považuje za ideální místo k strávení víkendu venkovskou chalupu. Zajímavější je však zjištění, že celých 21 % by jako místu strávení ideálního víkendu dalo přednost pláži někde v Karibiku.

Vzrušující romantika i rodinný klid

Z hlediska způsobu prožití ideálního víkendu  ukázal výzkum na poněkud zajímavý “rozpor”. Až 89 % obyvatel České republiky považuje za skvěle prožitý takový víkend, který by se dal označit jako “romantický ”. A to buď se svým partnerem a nebo s někým, koho zatím nepotkali. Nicméně na druhém místě – s hodnotou jen o jedno procento nižší - se umístil rodinný ničím nerušený víkend, následovaný opět něčím poněkud více vzrušujícím – a to dobrodružným víkendem naplněným něčím doposud nevyzkoušeným. Takový víkend by jako ideální upřednostnilo 78 % obyvatel České republiky.

Pořadí víkendových aktivit se nicméně poněkud upravilo, při dotazování na to, co během posledních 12 měsíců Češi během víkendů skutečně dělali. Nejvíce – 77 % uvedlo na prvním místě právě víkend v rodinném kruhu, 74 % dotazovaných pak během víkendu něco slavilo či jen tak popíjelo s přáteli. Mnohem menší počet dotázaných – než ve výzkumu uvedlo, že by chtělo (55 %), strávilo skutečně romantický víkend – navíc se o stejnou příčku se stejnou hodnotou podělili se skupinou respondentů, kteří zmínili, že je během víkendů v průběhu posledních 12 měsíců zastihly nějaké pracovní povinnosti.

O víkendu utrácíme pro druhé, za oblečení a věci do domácnosti

Až  70 % Čechů odpovědělo, že během víkendů utratí více peněz za nákupy pro své blízké; zatímco pro sebe samotné nakupuje pouze jedna šestina respondentů - 17 %. Během posledních 12 měsíců Češi o víkendech nejčastěji kupovali oblečení 83 %; současně téměř čtvrtina utrácela peníze za neplánované víkendové výlety (73 %), případně za večeře či jiná jídla v některé z oblíbených restaurací (67 %). Často Češi na víkend kupovali také láhev některého z dobrých vín (64 %).

Z hlediska věcí, které o víkendech nakupujeme nejraději, zaujaly první místo se 68 % věci pro domácnost, následované knihami, které si během víkendu nejraději kupuje 66 % obyvatel České republiky. 56 % responedntů pak uvedlo, že jim největší radost činí nakupovat jídlo, 51 % oblečení, 46 % elektroniku a 42 % nejraději o víkendu nakupuje hudební a video nosiče CD a DVD. Některým z kosmetických přípravků na zkrášlení těla si pak během víkendových nákupů udělá radost 39 % Čechů.

V září jsme o víkendech vyráželi na houby

Samotný průzkum probíhal v září, a to metodou telefonického dotazování 500 respondentů. Není proto překvapivé, že v hlavní houbařské sezóně největší počet dotázaných – 84 % - odpověděl na otázku: „Co jste dělali během posledního víkendu?“ – sbírali jsme houby. 60 % dotázaných pak trávilo volný víkendový čas na některé z diskoték či tanečních zábav, 37 % respondentů se věnovalo sledování některého z motoristických sportů. Bez zajímavosti nicméně není skutečnost, že 17 %  obyvatel České republiky v září během víkendu odložilo své oblečení na některé z nudistických akcí, 11 % se věnovalo létání vrtulníkem a 8 % lovu zvěře.

Ideální společník na víkend je Julia Roberts

Hollywoodská star – Julia Roberts – se s 20 % umístila na prvním místě jako ideální společník pro strávení víkendového času. Ještě překvapivější je nicméně druhé místo, o které se rovným dílem – 14 % podělili hokejista Jaromír Jágr a zcela nečekaný potenciální víkendový společník – britská královna Alžběta. S poněkud nižší popularitou 9, respektive 7 % je pak následovali jezdec Formule 1 Michael Schumacher a americká populární zpěvačka Madonna.

Práce a neshody klidný víkend nabourávají

Skutečné víkendy však nejsou často tak ideální, jak by si většina respondentů představovala či vysnila. 58 % účastníků průzkumu uvedlo, že jim v průběhu posledních 12 měsíců víkendovou pohodu pravidelně narušovaly pracovní povinnosti; 56 % pak jako hlavní rušivý faktor uvedlo povinnosti vůči své rodině. 75 % obyvatel České republiky přitom nejvíce nabourá ideální průběh víkendu někdo, kdo zhatí jejich víkendové plány. U 72 % jsou to většinou neshody se životním partnerem.

Informace  k technice průzkumu

Výzkum uskutečnila společnost MasterCard mezi 500 respondenty v souvislosti s propagační akcí „Víkend k nezaplacení“. Tato kampaň se právě rozbíhá v 19 evropských zemích, kdy držitelé platebních karet se značkami platebního systému MasterCard mají možnost vyhrát skutečně zajímavé ceny. Podmínkou účasti je jediné – použít svou platební kartu k placení za nákup v průběhu víkendů.

Výzkum probíhal v následujících 12 evropských zemích v září letošního roku:

 • Chorvatsko
 • Česká republika
 • Francie
 • Německo
 • Itálie
 • Polsko
 • Rumunsko
 • Rusko
 • Slovensko
 • Španělsko
 • Velká Británie
 • Ukrajina
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená