FinExpert.e15.cz

Jak a kolik si můžu přivydělat k důchodu?

Někteří penzisté mají i v důchodu sil a energie na rozdávání. Jak si lze přivydělat v důchodu a jaké se platí daně?
Jak a kolik si můžu přivydělat k důchodu?

Občanů v penzijním věku pracujících či přivydělávajících si k důchodu každoročně stoupá. Zdravotní stav současných penzistů je totiž výrazně lepší než před 20 lety. Pro odchod do důchodu je podle zákona zapotřebí dosáhnout důchodového věku a mít potřebný počet let pojištění, současně je však potřeba si o důchod požádat na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

Důchodový věk není totiž výpovědní důvod. Člověk nemusí do důchodu odejít, je to jeho rozhodnutí. V případě, že už se člověk rozhodl do důchodu odejít, měl by udělat druhý krok a to domluvit se se svým zaměstnavatelem na odchodu do důchodu. V tomto případě se ukončí pracovní poměr většinou dohodou.

Odejít do důchodu nebo pracovat na procenta?

Dovršení důchodového věku není důvodem k odchodu do důchodu, občan může samozřejmě nadále pracovat. Jeho důchod pak bude samozřejmě vyšší. Za každých 90 dní, které odpracuje navíc po dovršení důchodového věku, se mu jeho penze zvyšuje o 1,5 %. Aby se starobnímu penzistovi jeho mzda zvýšila alespoň o 20 %, musí pracovat přes důchodový věk 3,5 roku.

Výhodnější je tedy odejít normálně do starobního důchodu a současně dále pracovat a pobírat tak mzdu i důchod. V tomto případě bude muset s vámi zaměstnavatel uzavřít smlouvu na dobu určitou v maximální délce na jeden rok. Následně lze však takovou smlouvu prodloužit. Při splnění této podmínky může mít občan neomezený příjem. To znamená, že může pobírat např. důchod ve výši 10 200 Kč a mít k tomu ještě čistý příjem 17 500 Kč (z hrubé mzdy se normálně odvádí daň z příjmu fyzických osob i pojištění). Výhodu pobíraní důchodu i mzdy lze však uplatnit pouze u klasického starobního důchodu, u předčasných důchodů nemůže být prováděna výdělečná činnost na základě pracovní smlouvy.

U starobního důchodu lze samozřejmě mít výdělečnou činnost i na základě dohody o provedení práce či činnosti. Občan mající příjem na základě dohody musí počítat se stejným zdaněním jako u příjmu ze závislé činnosti – tj. s rovnou daní ve výši 15 %.

Když při důchodu podnikám

Při starobním důchodu lze také neomezeně podnikat a být tzv. OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná). Z příjmu z podnikání musí penzista samozřejmě platit daň z příjmu fyzických osob, sociální i zdravotní pojištění. U sociálního pojištění je však zvýhodněný režim. Jestli je zisk z podnikání (tj. příjmy po odečtu výdajů) u penzisty v letošním roce 2009 nižší než 56 532 Kč, tak sociální pojištění platit nemusí. Jeho výdělečná činnost se považuje ze zákona jako vedlejší zdroj příjmů (hlavní zdroj příjmů je jeho penze). Daňové přiznání a Přehledy na sociální a zdravotní pojištění se odevzdávají ve stejných termínech jako ostatní OSVČ (tj. přiznání do konce března, Přehledy do konce dubna).

Jak si mohu přivydělat u předčasného důchodu?

Předčasný důchod přináší občanovi velkou výhodu - může odejít do důchodu až o 3 roky dříve. Mezi jeho nevýhody mimo nižší penze však patří i omezenost příjmu z výdělečné činnosti a nemožnost změny trvale kráceného předčasného důchodu na řádný důchod. U předčasného důchodu lze mít přivýdělek, ze kterého se neodvádí sociální pojištění. Těmito možnostmi jsou:

  • vlastní výdělečná činnost jako OSVČ – roční zisk však musí být v letošním roce nižší než 56 532 Kč,
  • práce na základě dohody o provedení práce - dohoda se uzavírá k jednorázovým pracím a lze ji uzavřít během roku s více zaměstnavateli, u každého zaměstnavatele však nesmí počet hodin přesáhnout 150 za rok, tato dohoda nezakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění, a proto se z příjmu z této dohody neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, smluvená odměna není rozhodující (tj. ani z dohody na 30 tisíc se pojistné neodvádí),
  • činnost prováděná na základě dohody o pracovní činnosti (výdělek v tomto případě však musí být nižší než 2 000 Kč za měsíc) - na základě dohody o pracovní činnosti nesmí být vykonávána práce ve větším rozsahu než činí polovina pracovní týdenní doby.
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená