FinExpert.e15.cz

Jak a kde se správně učit cizí jazyk?

Schopnost dorozumět se alespoň jedním cizím jazykem je bezesporu velkou devizou každého člověka. Kdo neumí komunikovat v jiném jazyce než ve své mateřštině, mnohdy přichází o nabídku lukrativního zaměstnání spojenou se zajímavým finančním ohodnocením, jindy mu neznalost daného jazyka může pokazit dojem ze zahraniční dovolené.
Jak a kde se správně učit cizí jazyk?

Není proto divu, že stále větší počet lidí cítí potřebu si svoji jazykovou vybavenost rozšířit. Patříte-li také do této skupiny a právě přemýšlíte, jak a kde se do studia jazyka pustíte, možná oceníte následující rady a tipy k této problematice. Mají za cíl upozornit na možná úskalí spojená s výukou jazyka tak, aby vaše finanční prostředky a úsilí nevyšlo nakonec vniveč.

Nikdy není pozdě

Neovládáte-li žádný cizí jazyk, máte několik možností, jak tento stav napravit. Platí, že schopnost naučit se cizí jazyk má více či méně každý z nás, včetně lidí v pokročilejším věku. Roli v tomto ohledu nehraje ani fakt, zda se učíte jazyk jako samouk nebo pod dohledem lektora. Nejdůležitějším předpokladem k zvládnutí učiva je totiž dostatek pevné vůle a obětování volného času k této jistě záslužné aktivitě.

Rozvrhněte čas a síly

Zkušenosti učitelů cizích jazyků jasně říkají, že pro každého začátečníka je důležité zvolit správnou vyučovací frekvenci. Nic se nemá přehánět a začít každodenním drilem slovíček a gramatiky nebude to správné řešení. Dříve nebo později vás to stejně přestane bavit. Proto se doporučuje věnovat se výuce zhruba dvakrát týdně v 1,5 hod. blocích a pravidelně se věnovat domácí přípravě, která má až 50% míru podílu na vašem pokroku.

Povzbuzující informací pro všechny budoucí zájemce je skutečnost, že již během jednoho roku lze docílit o stupeň vyšší úrovně znalosti jazyka, což bude mít kladný dopad i na vaše komunikační schopnosti.

Potřebujete-li získat znalost daného jazyka v co možná nejkratší době, měli byste svůj výběr zaměřit na nabídky tzv. individuálních jazykových kurzů, kde se učitel bude moci plně věnovat jen vaší osobě. Tento druh výuky vykazuje z hlediska efektivity nejlepšího hodnocení, ale i u skupinových kurzů je možné získat poměrně uspokojivou znalost jazyka. Připravte se ale na to, že systém a tempo výuky se podřizuje skupině, nikoli individuelním potřebám jednotlivců.

Čecha nebo cizince?

O tom, kdo vás cizí jazyk naučí nejlépe, se vedou poměrně rozsáhlé diskuze. Mnohé jazykové školy vám dokonce dají na výběr, zda se chcete učit s rodilým mluvčím nebo za pomoci českého lektora. Zkušenosti spíše ukazují, že pro začátečníky či mírně pokročilé bude vhodnější český lektor, pro středně pokročilé s nutností neustále konverzace bude zase lepší cizinec. Zkušený český lektor lépe vysvětlí gramatické jevy daného jazyka včetně jejich použití v běžné konverzaci a dále dokáže promptně reagovat na chyby, kterých se dopouštíte.

Jste-li úplní začátečníci neexperimentujte s výukou jazyka rodilým mluvčím. Studující totiž nezískávají dobré základy jazyka a tyto následky se pak velice těžce odstraňují.

Ve škole, doma, nebo na pracovišti?

O úspěchu či neúspěchu studia jazyků rozhoduje ve významné míře i prostředí, kde se výuka odehrává. Zavedené jazykové školy nabízí k tomuto účelu speciálně vybavené učebny, které zpestří a zkvalitní jeho výuku.

Mnoho zaměstnavatelů pro své pracovníky organizuje a spolufinancuje kurzy přímo na pracovišti. Pokročilejší zájemci mohou navštěvovat i specializované kurzy zaměřené na aktuální potřeby zaměstnavatelů (např. obchodní korespondence, ekonomická terminologie apod.). Výhodou je, že nemusíte nikam dojíždět, čímž ušetříte nejen čas, ale i peníze.

V současnosti není žádný problém domluvit si výuku přímo u vás doma. Výhoda "domácího prostředí" vám může přinést i lepší studijní výsledky než studium na "cizím hřišti". Připravte se ale na vyšší peněžní částku, kterou budete nuceni vyučujícímu zaplatit.

Jak vybírat?

Při výběru kvalitního jazykového kurzu, který chcete navštěvovat, hraje roli několik základních faktorů. Každého samozřejmě zajímá cena, a proto porovnává jednotlivé nabídky zejména podle tohoto kritéria. Riziko výběru kurzu podle nejnižší ceny tkví v tom, že učitel bude nekvalifikovaný lektor, který se snaží pouze o svůj přivýdělek, ale vás nic nenaučí.

Dejte proto spíše na reference od svých přátel a známých, kteří mají přímou zkušenost s nějakou jazykovou školu nebo konkrétním učitelem. Jistým vodítkem pří výběru jazykové školy může být její členství v Asociace jazykových škol ČR - www.ajscr.cz. Asociace je výběrovou organizací sdružující jazykové školy, které splňují podmínky členství a pracují s důrazem na kvalitu a profesionální etiku. Školy zařazené v do této organizace musí dle stanov poskytovat správné a aktuální informace o své škole, je kladen důraz na odpovídající zázemí pro výuku a kontrolu lektorů ve smyslu jejich odpovídajícího odborného vzdělání.

Za výukou do zahraničí

Jazykoví odborníci považují za nejlepší, když se zájemce učí cizí řeč přímo v zemi, kde se s ní mluví. Vládnete-li alespoň základní, popř. mírně pokročilou znalostí cizího jazyka, lze jen doporučit jeho procvičení a další rozvíjení právě za pomoci absolvování jazykového kurzu v zahraničí.

Vybírat můžete ze široké nabídka zahraničních pobytů, a to jak krátkodobého nebo dlouhodobého charakteru či v okruzích všeobecného nebo odborně zaměřeného jazykového kurzu.

Před samotným nákupem zahraničního studijního pobytu se zaměřte na to, co je v ceně kurzu zahrnuto. Celkem snadno se můžete dočkat toho, že si sami budete platit náklady na ubytování, studijní materiály, přístup do knihoven apod., i když to tak původně vůbec nevypadalo.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená